Występowanie potówek w okresie letnim - Jak sobie z nimi poradzić? | Blog Bobaskowo

Występowanie potówek w okresie letnim – Jak sobie z nimi poradzić?

Potówki powstają najczęściej w większych skupiskach, a skóra może być delikatnie zaczerwieniona.

U niemowląt występują dwa rodzaje potówek: 

  • CZERWONE, sązlokalizowane są w głębszych warstwach skóry. Jak sama nazwa wskazuje są koloru czerwonego, a dodatkowo sprawiają nieprzyjemne uczucie swędzenia i kłucia. Maluszek może odczuwać ból skóry. W niektórych przypadkach grudki wypełnione są ropą.
  • ZWYKŁE,  najpowszechniejsza i najłagodniejsza postać. W górnej warstwie skóry pojawiają się wówczas małe guzki lub pęcherzyki wypełnione płynem. Mają tendencję do łatwego pękania, są często rozdrapywane przez dzieci.

Dlaczego się pojawiają?

Jak sama nazwa wskazuje, potówki pojawiają się w miejscach najbardziej narażonych na nadmierne wydzielanie się potu. U niemowląt, mogą wystąpić nawet w pierwszych tygodniach życia. Bowiem, gruczoły potowe u niemowlaków nie są dobrze rozwinięte, dlatego nie są w stanie poradzić sobie z nadmiernym ciepłem, co powoduje zablokowanie gruczołów. Potówki mogą wystąpić również na policzkach u dziecka karmionego piersią, gdy podczas posiłku buzia maluszka ściśle przylega do piersi mamy, nie mając szans na prawidłowe oddychanie. Należy pamiętać o częstym myciu maluszka w trakcie upałów, bowiem brak higieny wspomaga występowania potówek.

Jak leczyć potówki?

Potówki na ogół nie wymagają dermatologicznego leczenia. Ważne jest, abyś znalazła przyczynę ich pojawiania się. Pamiętaj, żeby zmian skórnych nie przemywać preparatami, które w swoim składzie posiadają alkohol – może to spowodować jeszcze większe podrażnienia. Nie wyciskamy pojawiających się wyprysków.

Jeżeli, zmiany skórne są wyjątkowo rozległe, lekarz może przepisać maść z antybiotykiem w składzie.

Jeśli zauważysz krostki w okolicy pupy, staraj się często zmieniać maluszkowi pieluszkę oraz stosować krem przeciw odparzeniom.

Jeśli za stan zapalny odpowiedzialna jest niskiej jakości odzież, należy zmienić ją na bardziej przewiewną i naturalną. W naszym sklepie ubranka dla maluszków są bawełniane. Dzięki czemu, skóra maluszka ciągle oddycha – co powoduje brak nadmiernego wydzielania się potu i powstawanie właśnie potówek.

Istotne jest, aby dostosowywać ubiór do panującej na zewnątrz temperatury. Oferujemy idealne zestawy na lato, które oprócz tego, że są z naturalnych tkanin to mają różnego rodzaju wzory i kolory, dzięki czemu Twój maluszek będzie stylowy i zdrowy :). 

W nadchodzącym okresie wiosenno-letnim idealnie do przykrycia maluszka sprawdzą się ażurowe kocyki, czy narzutki z tkanin dobrze przepuszczających powietrze, jak bawełna czy tetra.Ważne jest, aby nie przegrzewać dziecka i wyeliminować z jego otoczenia akcesoria wykonane ze sztucznych materiałów, np. ceratowe podkłady do wózka czy łóżeczka. Należy pamiętać, że dziecko potrzebuje tylko jednej dodatkowej warstwy okrycia więcej, niż osoba dorosła.

Odpowiednia higiena oraz utrzymywanie stałej temperatury ciała, sprawi, że potówki powinny zniknąć po 3-4 dniach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top