Wkładki laktacyjne - co to jest i jak ich używać? Poradnik | Blog Bobaskowo

Wkładki laktacyjne – co to jest i jak ich używać? Poradnik

Karmienie piersią stawia przed młodą mamą zupełnie nowe wyzwania. Jednym z problemów, z którym zmaga się wiele kobiet tuż po urodzeniu maluszka, jest niekontrolowany wypływ mleka z piersi. Mokre plamy na bieliźnie i ubraniach powodują spory dyskomfort i poczucie skrępowania. W uporaniu się z tym kłopotem pomagają wkładki laktacyjne. Kiedy warto po nie sięgnąć? Jak wybrać odpowiednie wkładki laktacyjne?

Czym są wkładki laktacyjne?

Wkładki laktacyjne to artykuły higieniczne dedykowane młodym mamom i kobietom w zaawansowanej ciąży. Ich zadaniem jest wchłanianie mleka wypływającego z piersi i ochrona bielizny oraz odzieży wierzchniej przed przemoczeniem. Wkładki laktacyjne umieszcza się w biustonoszu do karmienia (wewnątrz w kieszonce) lub przykleja za pomocą plastra do bielizny. Artykuły tego typu mogą być produkowane z różnych materiałów (bawełny, włókien bambusowych), odznaczających się wysoką chłonnością. Wkładki laktacyjne zwykle zbudowane są z dwóch warstw: oddychającej, zewnętrznej (nieprzemakalnej) oraz wewnętrznej (chłonącej). 

Kiedy warto sięgnąć po wkładki laktacyjne?

Wkładki laktacyjne przydają się przede wszystkim na ostatnim etapie ciąży oraz w pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka – kiedy laktacja nie jest jeszcze ustabilizowana. Do wycieku mleka dochodzi najczęściej w czasie karmienia maluszka lub stosowania laktatora. Zdarza się on jednak także w mniej typowych sytuacjach – gdy młoda mama słyszy płacz dziecka, a nawet obserwuje maluszka. Wkładki laktacyjne zwiększają komfort tuż po porodzie (między 2. a 6. dobą), w czasie tzw. nawału mlecznego, gdy następuje gwałtowne zwiększenie produkcji pokarmu. Przydają się też później, gdy młode mamy – wciąż karmiące piersią maluszka – chcą wrócić do niektórych aktywności sprzed porodu. Są pomocne, gdy przerwy między karmieniami wydłużają się do ponad 2 godzin. 

Poza funkcją higieniczną i ochronną wkładki laktacyjne mogą pełnić również funkcję terapeutyczną – łagodzić podrażnienia piersi i zwiększać komfort młodych mam (chroniąc przed otarciami wywołanymi kontaktem z biustonoszem). Z tego względu polecane są kobietom, które cierpią z powodu różnych dolegliwości związanych z karmieniem piersią. Nie bez znaczenia jest też rola estetyczna tego typu produktów – wkładki laktacyjne dodatkowo podtrzymują piersi, przez co wyglądają one na jędrniejsze i pełniejsze. 

Jak wybrać odpowiednie wkładki laktacyjne?

Wkładki laktacyjne różnią się chłonnością – należy dobrać je do indywidualnych potrzeb. Kobietom zmagającym się z nawałem mlecznym lub silną laktacją polecane są wkładki o podwyższonej chłonności. Wkładki laktacyjne powinny zapewniać odpowiednią przepuszczalność i wentylację. Warto wybierać produkty wykonane z bawełny lub naturalnych włókien. Lepiej zrezygnować z artykułów zawierających plastik. Kształt wkładek trzeba dopasować do piersi – w tym celu można przetestować kilka różnych produktów.

Jak często wymieniać wkładki laktacyjne?

Zwykle wkładki laktacyjne należy wymieniać co kilka godzin. Konieczna jest też ich wymiana zaraz po karmieniu czy użyciu laktatora oraz zawsze wtedy, gdy odczuwalna jest wilgoć. Nie należy nosić zawilgoconych wkładek – stanowią one podłoże do rozwoju infekcji. 

Wkładki laktacyjne – rodzaje

Wkładki laktacyjne dostępne są w dwóch podstawowych rodzajach: jednokrotnego i wielokrotnego użytku. 

Jednorazowe wkładki laktacyjne są cienkie i niezwykle dyskretne – polecane dla kobiet, które chcą ich używać poza domem. Można je bez problemu wymienić (np. w toalecie), a po użyciu wyrzucić. Niektóre wkładki dodatkowo nasączone są substancjami o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym – przydają się w przypadku bólu piersi, podrażnień brodawek. Z reguły wkładki jednorazowe lepiej sprawdzają się, gdy mleko produkowane jest w dużych ilościach, czyli zwłaszcza na początku laktacji.

Wkładki laktacyjne wielorazowe najczęściej wykonane są z bawełny – można z łatwością wyprać je w pralce. Są one ekonomiczne i ekologiczne, jednak konieczność ich prania wiąże się z dodatkowym nakładem pracy. Wkładki wielorazowe są dosyć grube, dlatego mogą być widoczne pod ubraniem. Najlepiej stosować je po stabilizacji laktacji, przez cały pozostały okres karmienia piersią. 

Wkładki laktacyjne dostępne są w wersji na dzień, na noc oraz całodobowej. Wkładki laktacyjne przeznaczone do stosowania na dzień mają za zadanie zapewniać wygodę i dyskrecję podczas codziennych zajęć – zwykle są więc cienkie i mają specjalnie wyprofilowany kształt dopasowujący się do piersi. Z kolei wkładki laktacyjne na noc z reguły mają większą grubość, szerokość i chłonność. Wyposażone są też w dodatkowe zabezpieczenia przed wyciekaniem mleka w trakcie leżenia. Dzięki temu zapewniają długie uczucie suchości i umożliwiają młodym mamom komfortowy sen oraz wypoczynek przez całą noc. Wkładki do stosowania przez całą dobę łączą dyskrecję stosowania z wysokim komfortem zarówno w dzień, jak i w nocy. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top