Rozszerzanie diety niemowlaka krok po kroku ? | Blog Bobaskowo

Rozszerzenie diety niemowlaka krok po kroku

Prawidłowe żywienie ma ogromny wpływ na optymalny rozwój i kształtowanie nawyków żywieniowych, które będą przekładać się w przyszłości. Wraz z upływającymi tygodniami zwiększa się zapotrzebowanie na składniki odżywcze, które rodzice powinni systematycznie uzupełniać poprzez podawanie pełnowartościowych pokarmów. 

Rozszerzenie diety u niemowlęcia to kolejny, bardzo ważny etap rozwojowy. Dziecko ma możliwość poznania nowych smaków i nauki samodzielnego jedzenia. Jeszcze do niedawna rodzice wprowadzali zmiany żywieniowe wedle ściśle ustalonych zasad dostosowanych zgodnie z wiekiem niemowlęcia. Dziś znaczna część rodziców decyduje się na wykorzystanie metody BLW (Baby Led Weaning). 

Metoda BLW opiera się na wprowadzeniu nowych produktów do diety dziecka z ominięciem etapy nauki jedzenia łyżeczką oraz podawania produktów o płynnej konsystencji (papki, zupki). W pierwszych krokach dziecko posługuje się tylko rączkami, kolejno, stopniowo wprowadzamy jedzenie za pomocą sztućców. Jednak pamiętajmy, że w tym czasie maluch powinien być karmiony piersią, bądź mlekiem zastępczym. Zatem kiedy może rozpocząć wprowadzenie nowych produktów? Według specjalistów poszerzania diety najlepiej rozpocząć od 17 tygodnia dziecka, nie później niż 26 tydzień. Najważniejsze jest, aby nie wprowadzać metody BLW, gdy dziecko jeszcze nie siedzi, bądź robi to niepewnie. 

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest, aby wprowadzać produkty stopniowo, zwracając uwagę na predyspozycję dziecka, m.in. czy dziecko już siedzi, czy ma ząbki, czy potrafi posługiwać się widelczykiem i łyżeczką. Pewnie zastanawiacie się takim razie, kiedy podać konkretny produkt? Oto spis, który ułatwi proces poszerzania diety:

  • Warzywa – podajemy jako pierwsze, po ukończeniu 4 miesiąca
  • Owoce – po warzywach, powyżej 4 miesiąca
  • Mięso i ryby – mięso po warzywach, z kolei ryby po 6 miesiącu
  • Produkty mleczne – po 6 miesiącu, natomiast mleko krowie po 11 miesiącu
  • Produkty zbożowe – po 4 miesiącu, ale można wstrzymać się do 12 miesiąca

Informacje dotyczące żywienia dzieci i poszerzania diety aktualizowane są na bieżąco. Należy nieustanie sprawdzać uzyskane wiadomości ze sprawdzonych źródeł wydawanych przez specjalistów. Kierowanie się poradami Naszych starszych, doświadczonych opiekunów nie do końca są zgodne z aktualnymi wytycznymi. Przede wszystkim należy pamiętać, aby wprowadzać produkty stopniowo, pełnowartościowe i stosowne do wieku i umiejętności dziecka. Jest to niezwykle istotny etap w rozwoju dziecka, który wpływa na dalsze życie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top