Mąż podczas porodu - co ma zrobić i jaka jest jego rola? | Blog Bobaskowo

Mąż podczas porodu – co ma zrobić i jaka jest jego rola?

Jeszcze nie tak dawno obecność mężczyzny podczas porodu budziła spore zdziwienie. Dziś wiele kobiet nie wyobraża sobie, by na sali porodowej mogło zabraknąć ich męża. Obecność partnera w czasie porodu potrafi ukoić największy ból oraz dodać sił w krytycznym momencie. Nierzadko poród rodzinny jest również doświadczeniem silnie cementującym związek. Jaką rolę odgrywa mężczyzna w czasie porodu? Jakie korzyści płyną z porodu we dwoje?

Czy mężczyzna powinien być obecny w czasie porodu?

Obecność męża w czasie porodu to sprawa bardzo indywidualna. Choć poród rodzinny może nieść mnóstwo korzyści, nie zawsze jest on dobrym rozwiązaniem. Dla niektórych kobiet poród jest na tyle intymnym doświadczeniem, że nie chcą dzielić go z nikim innym. Wiele przyszłych mam obawia się reakcji partnera na ich ból, bezradność oraz widoki z sali porodowej. Niestety, nie zawsze mąż jest w stanie udzielić kobiecie oczekiwanego wsparcia. Mężczyzna, który mdleje na widok krwi czy z przerażeniem reaguje na cierpienie żony, może stanowić dodatkowy balast dla rodzącej na sali porodowej. Jego zachowanie tylko spotęguje stres i lęk kobiety. Zdarza się również, że przyszła mama woli, żeby na sali porodowej towarzyszyła jej inna kobieta (np. siostra), która sama rodziła, a przez to jest w stanie lepiej wczuć się w sytuację i udzielić potrzebnej pomocy. 

Poród we dwoje zawsze powinien być więc wspólną decyzją. Nie należy namawiać do niego drugiej strony, wbrew temu, co czuje. Przyszli rodzice muszą wiedzieć, z czym wiąże się poród rodzinny i czuć się na niego w pełni gotowymi. Tylko wtedy będą mogli czerpać z tego doświadczenia prawdziwe korzyści. 

Rola męża podczas porodu

Ból, bezradność, samotność – poród stanowi dla kobiety poważne obciążenie fizyczne i psychiczne. W tak trudnym momencie obecność bliskiej osoby jest nie do przecenienia. Uczestnictwo męża w porodzie daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa, a przez to łagodzi lęk i stres. Komfort psychiczny ma dobroczynny wpływ na przebieg porodu – zmniejsza ból i dodaje sił. 

Wbrew pozorom mąż w czasie porodu nie jest jednie biernym obserwatorem. Mężczyzna na sali porodowej może stać się dla partnerki olbrzymim wsparciem. Rodząca kobieta wie, że nie jest w tak trudnym momencie sama. Jest przekonana, że w razie potrzeby może liczyć na pomoc partnera. Ma również pewność, że w przypadku problemów mąż będzie interweniował i nie pozwoli, by jej czy maleństwu stała się jakakolwiek krzywda. Czułe słowo, otarcie czoła, podanie wody czy chwycenie za rękę pozwalają przetrwać nawet najtrudniejsze chwile na sali porodowej. Mężczyzna może też brać aktywny udział w porodzie – pomagać kobiecie liczyć skurcze, wykonywać masaż łagodzący ból, uspokajać, a w razie potrzeby w imieniu partnerki prosić o pomoc. W wielu szpitalach ojciec może przeciąć pępowinę i w ten sposób stać się prawdziwym uczestnikiem porodu. 

Rola męża w trakcie porodu nie kończy się jednak na sali porodowej. Mężczyzna pomaga także od strony organizacyjnej. Załatwia niezbędne formalności, wypełnia dokumenty, dostarcza żonie potrzebne rzeczy na wyjście ze szpitala, asystuje przy podstawowych czynnościach, które mogą sprawiać po porodzie trudność. Pociesza w chwilach zwątpienia i dzieli radość z narodzin dziecka. Po cięciu cesarskim mężczyzna może też zastąpić świeżo upieczoną mamę w obowiązkach związanych z kangurowaniem i zapewnić dziecku tak potrzebny kontakt skóra do skóry. W ten sposób ma bezpośredni wpływ na rozwój maleństwa, a chwile wyjątkowej bliskości z noworodkiem z pewnością pozostaną w jego pamięci na zawsze.

Zalety porodu we dwoje

Poród we dwoje może być doświadczeniem silnie wzmacniającym związek. Pozwala bowiem partnerom wspólnie przeżywać jeden z najważniejszych momentów w ich życiu – narodziny dziecka. Poród rodzinny wpływa na pogłębienie więzi między partnerami. Dla kobiety stanowi najlepsze potwierdzenie, że może liczyć na swojego męża nawet w najtrudniejszej sytuacji. Obecność na sali porodowej pozwala mężczyźnie uzmysłowić sobie z jakim wysiłkiem i poświęceniem wiąże się poród. Często przekłada się to na postawę opiekuńczą wobec kobiety i maleństwa. Wielu mężczyzn może właśnie wtedy w pełni okazać swoją troskę i miłość do partnerki. Uczestnictwo w cudzie narodzin daje mężczyźnie poczucie spełnienia i stanowi potwierdzenie jego męskości. Poród rodzinny buduje również u mężczyzny przywiązanie do dziecka i poczucie odpowiedzialność za jego losy. Pozwala przywitać maluszka na świecie – a trudno wszak wyobrazić sobie równie niezwykły moment w życiu. 

Jak przygotować się do porodu we dwoje?

Nawet najbardziej kochający mąż nie będzie w stanie pomóc kobiecie podczas porodu bez odpowiedniego przygotowania. Nie należy liczyć, że partner sam domyśli się, co robić w czasie porodu. Jeśli znajdzie się na sali porodowej po raz pierwszy, zapewne będzie czuł się tam równie zagubiony jak jego ukochana. Jak zatem przygotować męża do porodu we dwoje?

Przygotowania do wspólnego porodu należy zacząć na długo przed przybyciem na salę porodową. Mężczyzna powinien towarzyszyć partnerce podczas kontrolnych badań w ciąży. Dobrze jest wraz z nim śledzić zachodzące zmiany i odwiedzić miejsce rodzenia. Dobre przygotowanie do porodu rodzinnego stanowią też zajęcia w szkole rodzenia. Uczestnictwo w lekcjach pozwala zdobyć mężczyźnie wiedzę, która może być pomocna, by udzielić kobiecie wsparcia na sali porodowej. Znajomość przebiegu porodu znacznie ułatwia pohamowanie emocji podczas porodu we dwoje. Warto zaangażować męża w kompletowanie wyprawki do szpitala dla mamy i dziecka oraz pakowanie torby do porodu – dzięki temu w szpitalu będzie mógł szybko znaleźć potrzebne produkty. 

Masz zamiar uczestniczyć w porodzie żony? Poniżej kilka zasad, których powinieneś przestrzegać.

W czasie porodu mężczyzna musi starać się zachować spokój i nie okazywać swojego lęku, niepokoju, zdenerwowania. Bądź więc wyczulony na potrzeby i prośby partnerki, ale jednocześnie nie narzucaj się z pomocą. Choć mężczyzna może podczas porodu odgrywać bardzo istotną rolę, z pewnością nie jest w centrum uwagi. Nie próbuj więc nigdy wchodzić w kompetencje lekarzy czy podważać ich decyzji. Poród jest nieprzewidywalny – wcześniejsze ustalenia mogą więc na niewiele się zdać. Nie musisz przebywać przez cały czas na sali porodowej. Nie próbuj na siłę udawać bohatera. Czasem lepiej na chwilę wyjść na zewnątrz i ochłonąć, zamiast obarczać rodzącą własnymi emocjami. Jeśli więc partnerka prosi, byś opuścił salę lub sam nie czujesz się na siłach do dalszego uczestnictwa w porodzie, udaj się na korytarz. Poród często trwa kilkanaście godzin – staraj się oszczędzać siły i robić krótkie przerwy na posiłek lub odpoczynek. Dobrym pomysłem jest zabranie na porodówkę drobnych przekąsek i wody. Przydatny może okazać się także telefon, który pozwoli uwiecznić wspaniałe chwile i jak najszybciej podzielić się radosną nowiną z najbliższymi.

Dołącz do naszego newslettera i otrzymuj informację o naszych nowościach.

Bonus na start: Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj 5% na zamówienie w naszym sklepie.

Aktywując newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych. Możesz cofnąć zgodę na subskrybcję w każdym czasie. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody. Administrator przetwarza dane zgodnie z Polityką Prywatności. Masz prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top