Prasowanie ubranek niemowlęcych - czy i do kiedy prasować ubranka niemowlęce? | Blog Bobaskowo

Prasowanie ubranek niemowlęcych – czy i do kiedy prasować ubranka niemowlęce?

Gdy na świecie ma niedługo pojawić się upragnione maleństwo, przyszli rodzice chcą się jak najlepiej przygotować do tego cudownego czasu. Remontują pokoik dla dziecka, kupują mnóstwo ubranek, które godzinami prasują i układają w dziecięcej szafie. Ale czy po narodzinach dziecka ubranka niemowlęce nadal trzeba prasować po każdym praniu? Zdecydowanie tak!  Lecz dlaczego jest to takie ważne? 

Prasowanie ubranek dla noworodka – dlaczego warto to robić?

Prasowanie ubranek przy pomocy wysokiej temperatury żelazka działa na ubranka jak sterylizator – zabija wszelkie organizmy chorobotwórcze, bakterie a także kurz i roztocza, które mogą osiąść po powieszeniu prania na suszarce. Jest to szczególnie ważne w przypadku noworodków, które dopiero nabierają odporności na różne choroby i alergie. Prasowanie jest również niezbędną czynnością, którą muszą wykonywać rodzice dzieci będących alergikami.

Drugim ważnym powodem prasowania ubranek jest to, że nie są one prane w środkach zmiękczających – są więc czasami bardzo sztywne i nieprzyjemne w dotyku po praniu. Prasowanie zmiękcza włókna, oraz wszelkie zagniecenia, które mogą podrażniać delikatną skórę dziecka. 

Trzecim powodem może być to, że pralka nie zawsze wypłukuje resztki detergentu podczas płukania, co może się przyczynić do podrażnień skóry dziecka. Detergenty mogą także powodować trudną w leczeniu alergię kontaktową. Wysoka temperatura żelazka pozwala wówczas na odparowanie szkodliwych substancji z ubranek.

Jak długo prasować ubranka niemowlęce?

Pediatrzy zalecają, aby ubranka niemowlęce prasować przez około 2 – 3 miesiące życia dziecka. Jeśli natomiast chodzi o rodziców dzieci alergicznych, należy to robić jak najdłużej. Prasować należy nie tylko ubranka niemowlęce, lecz także pościel, pieluszki wielorazowe, ręczniki i wszystko inne, co może mieć kontakt ze skórą dziecka. Prasować należy nie tylko ubranka niemowlęce, lecz także pościel, pieluszki wielorazowe, ręczniki i wszystko inne, co może mieć kontakt ze skórą dziecka. Dopiero od 3 miesiąca życia można się ograniczyć do prasowania jedynie ubranek, które mają bezpośredni kontakt ze skórą dziecka.

Może być też tak, że młodzi rodzice nie będą mieć wystarczająco czasu lub siły, aby prasować ubranka godzinami. W takiej sytuacji pomocna będzie stacja parowa, przy pomocy której szybko i z łatwością wyprasujesz ubranko w każdej pozycji. 

Jak i czym prasować ubranka niemowlęce?

Tuż po wypraniu ubranek dla niemowlaka, należy je mocno strzepnąć i zawiesić jak najbardziej rozłożone na suszarce na pranie – ta czynność zniweluje pierwsze, największe zagniecenia. Warto zadbać o dobrą wentylację w pomieszczeniu, gdzie suszymy pranie. Zapobiegnie to wzrostowi wilgotności i rozwojowi bakterii, grzybów czy pleśni na mokrych ubraniach, które mogą się przyczynić do pojawienia się u dziecka alergii.

Ważną rzeczą przed rozpoczęciem prasowania jest także wyczyszczenie stopy żelazka, aby żaden brud nie przyczepił się do ubranka dziecka. Warto także przeczytać na metce ubranka temperaturę maksymalną prasowania, aby go nie zniszczyć. Nie należy również prasować w temperaturze niższej niż pokazuje metka – możemy wtedy nie zniszczyć wszystkich drobnoustrojów, które znajdują się na ciuszkach.

Jeśli nie mamy żelazka parowego należy jak najdokładniej dotrzeć żelazkiem w miejsca, które szczególnie dotykają ciała dziecka. Aby dokładnie zdezynfekować i zmiękczyć każde, najmniejsze zagniecenie na ubrankach i innych rzeczach noworodka należy wyprasować je z 2 stron. Jest to bardzo czasochłonne zajęcie, które można sobie ułatwić inwestując w porządne żelazko z generatorem pary. Takie żelazko wydobywa parę pod dużym ciśnieniem, dzięki czemu nie ma potrzeby prasować ubranek z 2 stron – para przenika przez ubranko z drugiej strony i dociera nawet do trudno dostępnych części materiału jak. np pomiędzy guzikami czy w kieszonce. Nie potrzeba nawet dotykać ubranek stopą żelazka, ponieważ już w niewielkiej odległości od ubranka para poradzi sobie z zagnieceniami i drobnoustrojami. 

Podsumowując, prasowanie ubranek niemowlęcych ma naprawdę duże znaczenie dla zdrowia dziecka. Oprócz wygładzenia nieestetycznych, gryzących zagnieceń wyprasowana tkanina jest wolna od szeregu drobnoustrojów i staje się wyjątkowo miękka i komfortowa dla Maluszka.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top