Czy faktycznie przybieranie różnych pozycji porodowych wpływa na jakość i bolesność przebiegającego porodu?
W większości przypadków tak, lecz należy pamiętać, że jest to kwestia bardzo indywidualna. Od czego ona zależy? Przede wszystkim od uwarunkowań genetycznych, osobowości, sprawności fizycznej, odporności na ból i zmęczenie. Każda kobieta ma inną potrzebę rozładowywania bólu, frustracji i złości. Nie zawsze ta pozycja, która sprawdziła się u Ciebie, będzie odpowiednia dla innej przyszłej mamy. Oczywiście wiele specjalistów oferuje szereg pozycji, które pozwolą przejść sprawniej przez etapy porodu. W zależności od okresu porodu wyróżniamy następujące pozycje:
I okres porodu:
- pozycja leżąca na boku – ułożenie się na boku z podciągniętą jedną nogą. Daje przyszłej mamie ukojenie. Może się zrelaksować. Mięśnie się rozluźniają. Pozycja ta może spowalniać akcję skurczową.
- pozycja siedząca z podpartymi plecami – niezwykle wygodna. Rozluźnia mięśnie. Pozycja ta może spowalniać akcję skurczową.
- bujanie się, np. na huśtawce czy hamaku – idealna pozycja przy łagodniejszych skurczach. Mama może się wyciszyć i rozluźnić.
- siedzenie na piłce – delikatne kołysanie na piłce idealnie relaksuje mobilizując mięśnie miednicy oraz nóg do rozluźnienia. Ułatwia zstępowanie i wstawianie się główki maluszka.
- delikatny taniec z partnerem oraz z uniesieniem brzucha – poczucie bliskości i wsparcia jest bardzo ważne podczas porodu. Pozwala wczuć się w rytm porodu oraz ułatwia pracę macicy.
- kołysanie się z popartą nogą – pomaga w obniżeniu główki dziecka oraz przyśpiesza rozwarcie szyjki macicy. Po dłuższym czasie męcząca.
- wchodzenie i schodzenie po schodach – zalecana do “przyśpieszenia” porodu. Zwiększa ona nacisk na szyjkę macicy. Pomaga w przesunięciu dziecka do kanału rodnego. Po jakimś czasie może być męcząca.
- siad skrzyżny – unieś ręce do góry. Pozycja ta łagodzi ból w stawach krzyżowo-biodrowych.
- siedzenie na krześle – łagodzi bóle krzyżowe. Zaleca się zmianę tej pozycji co jakiś czas.
- stanie pochylonym przy stabilnym oparciu – łagodzi bóle krzyżowe. Pomaga w przesunięciu się dziecka do kanału rodnego.
- zwis na drabinkach – pozycja kuczna. Rozluźnia krocze oraz miednicę. Po dłuższym stosowaniu może być niekomfortowa.
- klęk podparty – pozycja wyprostowana. Łagodzi bóle krzyżowe. Niekomfortowa dla kolan przyszłej mamy.
- pozycja kolankowo – łokciowa – pozycja spowalniająca akcję skurczową. To bardzo wygodna pozycja.
II okres porodu:
- pozycja półsiedząca – przyszła mama może poczuć większą kontrolę podczas porodu. Pozycja ta nie sprzyja ochronie krocza.
- pozycja leżąca na boku – jedna z wygodniejszych dla mamy. Pozycja spowalnia akcję skurczową.
- klęk podparty – zaleca się unieść jedną nogę, bądź pozostawić obie na ziemi. Pozycja ta dobrze chroni krocze. To pozycja korzystna przy narodzinach większych dzieci, gdzie u mamy pojawiają się bóle krzyżowe.
- klęk wyprostowany – pozwala na bliskość z partnerem (ważne jest podparcie). Pozycja ta rozluźnia miednicę.
- pozycja stojąca z oparciem – pozwala w swobodny sposób przykucnąć w trakcie parcia.
- krzesełko porodowe – to naturalna pozycja do parcia. Zaleca się co jakiś czas zmianę tej pozycji.
- pozycja kuczna podparta – to pozycja dość męcząca dla rodzącej. Świetnie otwiera miednicę.
Pamiętaj! Nie podchodź do pozycji porodowych zadaniowo! Nie odhaczaj coraz to kolejnych pozycji ze swojej listy. Znajdź odpowiednią dla siebie i jeśli się sprawdza to wykorzystaj właśnie tę.