Poduszka dla niemowlaka - od kiedy poduszka dla niemowlaka i jaka? | Blog Bobaskowo

Poduszka dla niemowlaka – od kiedy poduszka dla niemowlaka i jaka?

Czy poduszka dla niemowlaka jest konieczna i bezpieczna dla dziecka czy też lepiej całkiem z niej zrezygnować? Zdania w tej kwestii są podzielone na kształt sporu pomiędzy zwolennikami masła i margaryny, lecz w sprawie komfortu i prawidłowego rozwoju maluszka rzecz rozbija się o znacznie bardziej poważne problemy niż kulinarne sprzeczki. W świetle dostępnej współcześnie wiedzy, więcej argumentów przemawia za zrezygnowaniem z poduszki, przynajmniej do pewnego czasu. Jak w przypadku każdej reguły, także i w tej nie może obyć się bez wyjątków – zatem  od kiedy niemowlę może spać na poduszce?

Fizjologia dziecięcego snu

Wszyscy rodzice doskonale wiedzą, że maluszek większość doby przesypia w swoim łóżeczku. Sen jest dziecku potrzebny do regeneracji i prawidłowego rozwoju, ale trzeba pamiętać, że zarówno czas spędzony w łóżku, jak i pozycje śpiącego bobaska są odmienne niż w przypadku dorosłych.

Inna jest koordynacja ruchowa, napięcie mięśni oraz przede wszystkim proporcje ciała dziecka. W przypadku niemowląt zwraca uwagę nieproporcjonalnie duża główka, która najlepiej rozwija się, kiedy ułożona jest na płaskim i raczej twardym podłożu. Układ ciała dziecka podczas snu w zupełności zastępuje konieczność używania poduszki.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że niebezpieczne jest umieszczanie w łóżeczku wszelkich elementów, w które dzidziuś mógłby się zaplątać. Podobnie, używanie zbyt dużej, miękkiej poduszki może spowodować niedostateczny dopływ powietrza. 

Każdy maluszek ma wprawdzie swoje upodobania, ale kładąc go do snu trzeba stosować przemiennie pozycję na plecach z pozycją na brzuchu, tak aby zapobiec odkształceniom kształtującej się główki. Szczególnie groźne mogą być zaniedbania w nieproporcjonalnym, skrzywionym ułożeniu główki – tego rodzaju odkształcenia mogą pozostać u dziecka na trwałe.

Poduszka dla niemowlaka od kiedy

Dziecko może zacząć spać na poduszce kiedy już stoi na wyższym poziomie rozwoju psychomotorycznego i potrafi samo się przekręcać i zmieniać pozycję w łóżeczku. Za optymalny czas kiedy poduszka dla niemowlaka może być bezpiecznie stosowana przyjmuje się wiek od 18 miesięcy do 2 lat.

Jaka poduszka dla niemowlaka 

Jeśli z pewnych względów decydujemy się na używanie poduszki, to dobrze aby zacząć od poduszki w kształcie klina bądź możliwie cienkiej i twardej poduszki dla dziecka. Nic nie zastąpi jednak profesjonalnej konsultacji z lekarzem pediatrą, do którego to powinna należeć ostateczna decyzja o użyciu poduszki.

Poduszka niemowlęca tkanina

Najlepsza poduszka dla niemowlaka wykonana jest z naturalnych materiałów. Prym wiedzie tutaj bawełna oraz włókno bambusowe. Zwłaszcza to ostatnie odznacza się silnymi właściwościami bakteriobójczymi, co jest szczególnie istotne gdyż poduszka ma bezpośredni kontakt z buzią maluszka, a przez usta i błony śluzowe do organizmu mogą dostać się szkodliwe bakterie.

Kiedy poduszka dla niemowlaka

W zasadzie jedyną sytuacją, w której uzasadnione jest użycie poduszki u niemowlaka, to okres przeziębienia i związanej z nim niedrożności układu oddechowego dziecka. Katar i wydzieliny nosowe mają wówczas swobodny odpływ, a dziecko łatwiej oddycha, dzięki czemu bobasek cieszy się wyższym komfortem snu.

Drugą sytuacją są problemy z trawieniem, kiedy to poduszka może zapobiegać zachłyśnięciu się cofającą się treścią pokarmową, niemniej jednak zdania naukowców w kwestii korzystnego wpływu stosowania poduszki na łagodzenie objawów refluksu u dzieci są podzielone.

Poduszka niemowlęca może się jednak przydać kiedy dziecko przebywa w wózku lub podczas jazdy samochodem. W tych sytuacjach poduszka zapewnia większą wygodę i stabilizuje ciało w odpowiedniej pozycji. Trzeba mieć wówczas oko na bobaska, aby nie wyślizgnął się lub nie użył poduszki do niewłaściwych celów.

Za i przeciw poduszce dla dziecka

Co do zasady w przypadku niemowląt nie należy stosować poduszki, przynajmniej do około 18 miesiąca życia dziecka. Decyzja o używaniu poduszki niemowlęcej powinna być poprzedzona konsultacją lekarską, gdyż w przeciwnym razie niewłaściwe ułożenie dziecka podczas snu może skutkować pojawieniem się wad rozwojowych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top