Pieluchy tetrowe czy flanelowe? Które wybrać? | Blog Bobaskowo

Pieluchy tetrowe czy flanelowe? Które wybrać?

Kompletując wyprawkę dla noworodka jednym z jej podstawowych elementów są pieluszki materiałowe. Obecnie na rynku mamy szeroką dostępność różnych rodzajów pieluszek: tetrowych, flanelowych, bambusowych czy muślinowych. Najtańsze i najbardziej popularne są pieluchy tetrowe i flanelowe. Które z nich będą lepsze dla dziecka i czym się charakteryzują?

Pieluchy tetrowe

Pieluszki tetrowe są znane naszym mamom i babciom już od wielu lat. Kiedyś służyły głównie do przewijania niemowląt, lecz aktualnie zostały zastąpione przez wygodniejsze pieluszki jednorazowe. Nie zostały jednak całkowicie zepchnięte na bok – nadal są chętnie używane przez mamy. Sprawdzają się przede wszystkim do wycierania buźki dziecka, ochrony ubrania lub pościeli gdy dziecko ulewa, podczas kąpieli oraz w wielu innych sytuacjach. Co sprawia, że jest ona tak często wybierana przez mamy? Przede wszystkim niska cena – ok. 4 złotych za sztukę, bajeczne wzory i możliwość prania w wysokich temperaturach. Poza tym jest ona wykonana z miękkiej, bezpiecznej bawełny, która jest hipoalergiczna dla skóry niemowląt. 

Sprawdź ofertę pieluszek tetrowych w naszym sklepie https://bobaskowo.sklep.pl/kategoria-produktu/higiena-i-pielegnacja/pieluszki/pieluszki-tetrowe.

Pieluchy flanelowe

Pieluchy flanelowe są o wiele bardziej przyjemniejsze w dotyku w porównaniu z tetrowymi, dlatego są częściej stosowane podczas dłuższego kontaktu ze skórą malca. Są też bardziej chłonne, dlatego mamy często stosują je jako wkład do pieluszek wielorazowych. Mogą być też ciepłym i chłonnym ręczniczkiem po kąpieli. Miękka flanela sprawdzi się również w roli ciepłego kocyka do przykrycia maluszka gdy zaśnie. Pieluszki te, tak samo jak tetrowe, są produkowane w wielu atrakcyjnych wzorach i kolorach.

Do czego służą pieluchy flanelowe i tetrowe?

Pieluchy flanelowe oraz tetrowe ze względu na swoją uniwersalność mają wiele praktycznych zastosowań:

  • Mogą stanowić ochronę ubranek podczas odbijania i karmienia maluszka.
  • Mogą być z powodzeniem stosowane jako podkład podczas przewijania dziecka, zapewniając ochronę przed zabrudzeniem przewijaka, a także zabezpieczając skórę maluszka przed zimnym podłożem.
  • Pieluszka położona w wanience podczas kąpania stanowi ochronę przed ślizganiem się maluszka, a może być także doskonałą myjką.
  • Można nimi przykryć maluszka w ciepłe dni, co zapobiegnie wychłodzeniu podczas snu.
  • Będą doskonałym okryciem karmiącej mamy.
  • Mogą być delikatną w dotyku przytulanką do snu maluszka.
  • Mogą służyć jako miękki ręczniczek po kąpieli.

Jak prać pieluchy flanelowe i tetrowe?

Pieluchy flanelowe i tetrowe są wykonane z bawełny, są więc one odporne na działanie wysokich temperatur. Mogą być prane w temperaturze do 90℃ przy użyciu specjalnych, delikatnych proszków do prania ubranek niemowlęcych lub płatków mydlanych.  Warto ustawić dwukrotny cykl płukania, aby pozbyć się z pieluch resztek detergentów. Nie należy stosować płynów zmiękczających tkaninę. Aby pieluszki stały się bardziej miękkie i chłonne wystarczy uprasować je w wysokiej temperaturze. Ten proces zabije również wszystkie bakterie i wirusy niebezpieczne dla dziecka. Temperatura prasowania powinna wynosić ok. 150-180℃. Pełną chłonność pieluchy uzyskują po kilku praniach. Naturalnym zjawiskiem po pierwszym praniu jest delikatne kurczenie się pieluszki bawełnianej (o około 10%), nie wpływa to jednak na miękkość i jakość pieluszki.

Odpowiadając na pytanie tytułowe, które pieluszki wybrać, warto podkreślić, że oba rodzaje pieluch są niezwykle przydatne. Naszym zdaniem dobrze jest mieć kilka sztuk z każdego rodzaju i samemu zdecydować, które bardziej sprawdzą się w naszym przypadku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top