Pieluchy jednorazowe dla noworodka - jaki rozmiar wybrać? Poradnik | Blog Bobaskowo

Pieluchy jednorazowe dla noworodka – jaki rozmiar wybrać? Poradnik

Jednym z kluczowych i niezbędnych elementów wyprawki są pieluszki jednorazowe. Dobrze jest zaopatrzyć się w nie wcześniej. Nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę. 

Zatem jakie pieluszki jednorazowe wybrać dla noworodka? Czy wyróżniamy jakieś konkretne rozmiary na początkowy okres życia dziecka? Na co zwrócić uwagę? Jak rozpoznać, że przyszedł czas na zmianę pampersa? Postaramy się pomóc rozwiać pojawiające się wątpliwości. 

Podstawowe cechy pampersów na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru to między innymi: przepuszczalność powietrza, chłonność, materiał, antyalergiczność, ściągacze, które zapobiegają uciskowi i pozwalają dopasować pieluszkę. 

Przepuszczalność powietrza jest niezwykle istotna przy doborze pampersów. Jak wiadomo pieluszka jest nieodłącznym elementem każdego maluszka i jest z nim cały czas, dlatego bardzo ważne jest, aby była wystarczająco przewiewna. Delikatna skóra dziecka musi oddychać. 

Chłonność to również bardzo ważna kwestia. Im jest wyższa, tym ryzyko wystąpienia odparzeń i podrażnień jest mniejsza, a chyba każdemu z rodziców zależy na tym, aby niemowlę czuło się komfortowo przez cały dzień i noc. 

Materiał powinien być delikatny i miękki. Sztywne i szorstkie pieluszki niestety mogą podrażniać noworodka.  

Coraz częściej spotykamy się z informacją, która jest zamieszczona na opakowaniu “produkt antyalergiczny”. Wszystkie produkty dla niemowląt powinny posiadać specjalne atesty, które upewniają konsumenta o jakości i bezpieczeństwie artykułu. Antyalergiczność pieluszek dla większości rodziców jest dość istotna, zważając na pogłębiające się u niemowląt tendencje do alergii skórnych. 

Ściągacze ułatwiające dopasowanie pampersa. Oczywiście nie każde pieluszki są tak zaopatrzone. Warto jednak zwrócić na to uwagę przy wyborze. Dzięki temu możemy zapobiec uciskowi w okolicach brzuszka i nóżek. 

Kolejną kwestią jest wybór odpowiedniej ilości pampersów. Zapewne wiele z Was zastanawia się ile pieluszek zakupić? Niestety nie będzie to pocieszająca informacja. W początkowym okresie życia noworodka potrzebujemy znaczną ilość. Okres trwa ten zwykle do 2 miesiąca życia. Zatem ile sztuk potrzebujemy? Średnio szacuje się, że dziennie Nasze dziecko zużywa ok 10 pieluszek jednorazowych, co w skali 60 dni daje 600 sztuk. 

Często zadawane pytanie przez przyszłe mamy to: jak rozpoznać, że przyszedł czas na zmianę pieluszki? 

Oczywiście pierwszym symptomem pojawienia się dyskomfortu pełnego pampersa jest sygnał dźwiękowy dziecka 🙂 Jak nie wiemy o co chodzi to zapewne Nasz maluch domaga się jedzenia bądź zmiany pampersa 🙂 Z biegiem czasu zarówno mama jak i dziecko “wyrabiają” sobie pewien schemat działania w ciągu dnia. Z czasem poznamy Nasze maleństwo na tyle, że wystarczy drobny grymas, a już instynktownie będziemy wiedzieć jak zaspokoić jego potrzebę.  

Jeśli chodzi o rozmiar pampersów to przede wszystkim musimy pamiętać, że odpowiednio dobrane pieluszki jednorazowe są gwarantem wysokiego komfortu użytkowania. Dzięki temu możemy zapobiec wielu nieprzyjemnym sytuacjom. W przypadku za małego rozmiaru dochodzi do wielu odgnieceń, ucisku brzuszka, braku przewiewności, a co za tym idzie…pojawiają się podrażnienia i odparzenia. Jeśli zakupimy pieluszki w za dużym rozmiarze musimy się liczyć z tym, że pampers może być przelewany. Częstym zjawiskiem jest wyciekanie zawartości pieluszki na ubranka, co zarówno dla maluszka jak i rodziców nie jest za ciekawą sytuacją 🙂 

Najlepszym sposobem na dopasowanie odpowiedniego rozmiaru pieluszki jest przetestowanie kilku wymiarów i Producentów. 

Jakie cechy powinien spełniać prawidłowo dobrany pampers? 

Przede wszystkim powinien dobrze przylegać do ciała, a w miejscu na nóżki nie może być zbyt duża przestrzeń, ani też materiał nie może ich ocierać. Jak sprawdzić czy pieluszka dobrze leży? Wypróbowanym sposobem jest wsunięcie dwóch palców za krawędź w okolicach brzucha i nóg. Jeśli nie mamy z tym problemu to wybrany rozmiar jest odpowiedni. Z kolei jeśli zmieścimy tylko jeden palec to oznaka, że pampers jest za ciasny. 

Jakie wyróżniamy rozmiary pieluszek jednorazowych dla noworodków?

Na rynku z artykułami niemowlęcymi znajdziemy 3 rozmiary pampersów:

  • 0 – dla wcześniaków do 2 kg
  • 1 – dla noworodków od 2-5 kg
  • 2 – dla noworodków od 3-6 kg

Pieluszki jednorazowe w rozmiarze 0 świetnie sprawdzą się u wcześniaków z wagą do 2 kg. Nie warto jednak inwestować w większą ilość opakowań. Dziecko w bardzo szybkim tempie przybiera na wadze. Jedna do dwóch paczek pampersów w tym rozmiarze sprawdzi się idealnie. 

Pieluszki jednorazowe dla noworodków w rozmiarze 1. Zalecane dla maluszków w przedziale wagowym od 2 do 5 kg. Jedne z częściej wybieranych przez Mamy w swoich wyprawkach do szpitala. Również nie zaleca się kupowania masowych ilości. Zważając na tempo wzrostu dziecka, dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w 2 paczki (jedna do szpitala, a druga do domu). 

Pieluszki jednorazowe dla noworodków w rozmiarze 2. Przeznaczone dla niemowląt o wadze od 3-6 kg. Sprawdzą się idealnie w pierwszych chwilach maluszka. Wiele rodziców decyduje się na rozpoczęcie użytkowania pampersów właśnie od rozmiaru 2, omijając 1 🙂 

Oczywiście wybierając pieluszki należy pamiętać, aby się kierować, tym czy wybrany rozmiar leży odpowiednio na ciele dziecka. Dobrym rozwiązaniem jest zaczerpnięcia opinii od innych Mam 🙂 Jak wiadomo każdy noworodek jest inny i ma inne “preferencje” natomiast bardzo często rady innych, doświadczonych rodziców okazują się być niezwykle przydatne 🙂

<< Przeczytaj także>>

Pieluszki muślinowe – co to jest? Zastosowanie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top