Obawy przed porodem przyszłej Mamy - czy trzeba się obawiać? | Blog Bobaskowo

Obawy przed porodem przyszłej Mamy – czy trzeba się obawiać?

Pojawiające się obawy przed porodem przyszłej Mamy to całkowicie normalna rzecz, z którą my jako kobiety prędzej, czy później musimy się zmierzyć. Najważniejsze, by w całej sytuacji granica nie została zatarta i strach nie przejął nad Nami kontroli. Na takie zaburzenia może mieć wiele składowych. Zatem skąd się biorą obawy przed porodem? Prawdopodobnie tych kilka czynników ma wpływ na Nasze emocje:

  • ból porodowy,
  • strach przed brakiem kontroli,
  • brak instynktu,
  • problemy z laktacją, 
  • depresja poporodowa,
  • komplikacje po porodzie,
  • problemy z powrotem do formy sprzed ciąży (nieatrakcyjność).

Ból porodowy

Najczęściej pojawia się lęk przed bólem porodowym. Zaczynamy się zastanawiać czy będziemy w stanie to udźwignąć. Momentami myśl o porodzie potrafi paraliżować i odcina Nas od racjonalnego myślenia. W większości dotyczy to Mam, które rodzą swoje pociechy po raz pierwszy. Zatem czy da się tego uniknąć? Niestety nie do końca mamy na to wpływ. Oczywiście wskazane jest, aby unikać rozmów o porodzie z osobami, które mają negatywne wspomnienia. Pomoże Nam to zwizualizować poród w pozytywnym świetle. Warto pamiętać, że każdy organizm jest inny i każda kobieta okres ciąży oraz poród przechodzi w różny sposób. 

Strach przed brakiem kontroli

Strach przed brakiem kontroli to również istotny czynnik, który może wzmagać Nasze obawy. Dotyczy on szczególnie kobiet, które wszystko w swoim życiu mają zaplanowane i muszą sprawować nad wszystkim kontrolę. W momencie tak dużego obciążenia fizycznego i psychicznego niestety nie jesteśmy do końca w stanie kontrolować porodu. Jest to sytuacja w której musimy powierzyć swój los doświadczonemu personelowi i wykonywać ich polecenia, aby wszystko przeszło bez komplikacji. 

Brak instynktu

Brak instynktu rodzicielskiego często mamy mają opory z przyznaniem się do obawy przed brakiem instynktu rodzicielskiego. Na pewno każda z Nas chociaż raz podczas trwania swojej ciąży zastanawiała się czy podoła i czy udźwignie tą odpowiedzialność bycia rodzicem. Pojawia się wiele pytań czy uda mi się prawidłowo nakarmić, wykąpać, czy też przebrać takiego maluszka? Wszystko przychodzi z czasem. W pierwszych tygodniach z dzieckiem warto korzystać z porad położnej, która przygotuje Nas do życia i funkcjonowania w rodzinie z noworodkiem 🙂

Problemy z laktacją

Problemy z laktacją jest to problem, który pojawia się dość często. Bardzo często presja, którą sobie same nakładamy, że ma być idealnie powoduje problemy z odpowiednią ilością mleka, a co za tym idzie problemy z karmieniem piersią. Nie warto się dołować 🙂 Należy poszukać pomocy u specjalisty, który krok po kroku objaśni, jak powinno przebiegać prawidłowo karmienie piersią i co zrobić, by pokarm był bardziej obfity. 

Depresja poporodowa

Depresja poporodowa jest to bardzo trudny i ciężki temat. Pojawia się on wśród kobiet coraz częściej 10-15%. Czym jest spowodowany? Na depresję poporodową składa się wiele czynników, m.in. gwałtowne zmiany hormonalne, problemy z laktacją, brak instynktu macierzyńskiego, ciężki poród, komplikacje porodowe, trudna sytuacja rodzinna itd. Zwykle stan taki występuje od 4-6 tygodni po porodzie i trwa średnio od 3-9 miesięcy. Objawy depresji: utrata apetytu, zaburzenia snu, brak zainteresowania dzieckiem,lęk, obniżenie nastroju, przedłużający się baby blues, Należy rozróżnić stan depresji poporodowej od tzw. baby blues, który dotyka od 80% mam kilka dni po porodzie. Baby blues nie wymaga leczenia farmakologicznego ani psychiatrycznego. Kobiety w tym okresie potrzebują ogromnego wsparcia od swoich partnerów. 

Komplikacje po porodzie

Komplikacje porodowe dość skrajny czynnik natomiast jest grupa kobiet, która obawia się komplikacji poporodowych. Każda mama chce, aby poród przebiegł prawidłowo, a niemowlę urodziło się zdrowe. Niestety usłyszane historie na temat komplikacji poporodowych nie pomagają przyszłym mamom, wręcz przeciwnie powodują stres, który momentami potrafi paraliżować. 

Problemy z powrotem do formy sprzed ciąży (nieatrakcyjność)

Problemy z powrotem do formy sprzed ciąży obawa wydaje się być dość błaha i może dla niektórych płytka, ale pojawia się ona dość często. Wiele Pań nawet nie chce się do tego przyznać, ale przeszło jej przez myśl: a co, jeśli już nie będe atrakcyjna? Co, jeśli nie wrócę do swojej sylwetki sprzed ciąży. Odpowiedź to czas! Drogie Panie nie nakładajmy na siebie jeszcze więcej. Nie wywierajmy presji 🙂 Wszystko przyjdzie z czasem. Nie oczekujmy, że w kilka dni po porodzie będziemy wyglądać jak przed nim. Dajmy sobie czas na regeneracje 🙂

Drogie mamy nie dajmy się zwariować. Obawy przed porodem są całkowicie normalne 🙂 Najważniejsze to mieć wsparcie wśród najbliższych i dzielić się swoimi przeżyciami z innymi 🙂

<< Przeczytaj także>>

Wygodna odzież ciążowa – jak wybrać?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top