Największe wyzwania, które stoją przed przyszłą mamą | Blog Bobaskowo

Największe wyzwania, które stoją przed przyszłą mamą

To już pewne – wkrótce zostaniesz mamą. Szybsze bicie serca i natłok myśli – nadchodzi moment, który na zawsze odmieni Twoje życie. Wraz z początkiem ciąży rozpoczął się czas intensywnych zmian w oczekiwaniu na przyjście na świat maluszka. Z jakimi wyzwaniami musi poradzić sobie każda przyszła mama? 

Życie w harmonii ze swoim organizmem

Ciąża wywołuje prawdziwą rewolucję w organizmie przyszłej matki. Organizmem zaczynają rządzić hormony. Hormonalna burza powoduje zmiany anatomiczne (np. rozwój tkanki gruczołowej w piersiach) i fizjologiczne (np. rozluźnienie mięśni układu pokarmowego i moczowego). Ma też istotny wpływ na samopoczucie psychiczne i wahania nastrojów. Zmiany zachodzące w organizmie przyszłej mamy przygotowują ciało do wielkiego wyzwania, jakim jest poród. Ciąża to czas, w którym warto szczególnie wsłuchać się w swój organizm i jego potrzeby. Od tej pory to właśnie on powinien regulować codzienny harmonogram. Ne zawsze warto walczyć z sennością czy wybierać się na długie zakupy mimo dokuczliwych mdłości. Czasem trzeba pogodzić się z tym, że nie wszystko wygląda tak jak w kolorowych magazynach. Dać sobie prawo do gorszego samopoczucia czy niepokoju. Zrezygnować z dążenia do perfekcji. Warto słuchać wskazówek organizmu i za nimi podążać. Nie należy lekceważyć niepokojących sygnałów, lecz w razie potrzeby swoje wątpliwości omówić z lekarzem. Poznawanie i odczytywanie potrzeb własnego organizmu pozwala dobrze przygotować się do porodu. W przeżywaniu ciąży i porodu w harmonii z własnym ciałem pomóc mogą lekcje w szkole rodzenia. 

Akceptacja siebie

Gładka cera i błyszczące włosy – wiele kobiet w ciąży promienieje. Nie zawsze jednak zmiany w wyglądzie cieszą przyszłą mamę. Dodatkowe kilogramy, rozstępy, przebarwienia sprawiają, że kobiety oczekujące maluszka z niepokojem zerkają w lustro. Niepotrzebnie! Zmiany w wyglądzie w ciąży są czymś naturalnym i trzeba je zaakceptować. Warto jednak dbać o właściwą pielęgnację i dietę – pomoże to ograniczyć ewentualne niekorzystne zmiany w wyglądzie i szybko pozbyć się niedoskonałości już po porodzie. 

Zmiana nawyków

Jedzenie w pośpiechu, długie godziny spędzone w pracy, przesiadywanie do późna przed komputerem. Ciąża to najlepszy moment, by porzucić zgubne nawyki i zmienić swoje życie na lepsze. Choć bywa to trudne, nie ma lepszej motywacji do zmian niż troska o zdrowie maluszka. Pora więc rzucić palenie, zrezygnować z alkoholu, zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę, właściwą dawkę snu, wypoczynku i aktywności fizycznej. 

Przearanżowanie domowej przestrzeni

Nowy, mały lokator potrzebuje własnej przestrzeni. Warto zawczasu pomyśleć o odpowiednim przystosowaniu domowego otoczenia do potrzeb maluszka i jak najszybciej przeprowadzić niezbędne zmiany. Wbrew pozorom nie zawsze konieczne jest gruntowne przemeblowanie. By stworzyć przytulny kącik dla dziecka, często wystarczy usunąć trochę niepotrzebnych rzeczy i wygospodarować wolną przestrzeń na nowe akcesoria. Aranżacja pokoju dla dziecka powinna zapewniać komfort i bezpieczeństwo maluchowi oraz wygodę jego rodzicom. Nieodłącznym elementem przygotowań do porodu jest też skompletowanie wyprawki dla dziecka. Łóżeczko, przewijak, rożek niemowlęcy, zabawki edukacyjne, wózek, wanienka – to podstawowe akcesoria, w jakie należy zaopatrzyć się, urządzając dom na przybycie dziecka. 

Zmiana garderoby

Zmiana garderoby tylko pozornie wydaje się nieznaczącym elementem przygotowań do porodu. W rzeczywistości dla wielu przyszłych mam jest ona bardzo istotna. Odpowiednie ubrania ciążowe, bielizna ciążowa i koszule do karmienia mogą znacząco zwiększyć komfort. Pozwalają też czuć się pięknie i kobieco nawet z brzuszkiem czy tuż po porodzie. 

Organizacja czasu

Dobra organizacja czasu to jedna z najważniejszych umiejętności, których musi nauczyć się każda przyszła mama. Choć dni upływające od początku ciąży do porodu potrafią niemiłosiernie się dłużyć, nie warto odkładać ważnych spraw do narodzin dziecka. Najlepiej przygotować sobie specjalny planer na całe 9 miesięcy ciąży. Dzięki niemu z pewnością nie umknie Ci nic ważnego. Najpóźniej do 7 miesiąca ciąży warto skompletować wyprawkę do szpitala dla mamy i dziecka. Realizowanie kolejnych planów pozwala krok po kroku przygotować się do porodu i daje poczucie bezpieczeństwa. Umiejętność planowania czasu, a także szybkiego modyfikowania planów w zależności od okoliczności, będzie też na wagę złota, gdy maluszek przyjdzie już na świat. Wtedy również warto zawsze mieć pod ręką listę ważnych spraw do załatwienia. 

Czas dla siebie i partnera

Przyjście na świat dziecka nierozerwalnie wiąże się ze zmianą priorytetów. Własne potrzeby schodzą wtedy na drugi plan. Narodziny maluszka nie powinny wiązać się jednak z całkowitą rezygnacją z własnych potrzeb, planów i marzeń. Szczęście i dobre samopoczucie mamy mają bowiem niebagatelny wpływ na rozwój dziecka. Oddawanie się ulubionym aktywnościom w ciąży i po porodzie pomaga oderwać się od lęków i problemów, które towarzyszą przyszłym i świeżo upieczonym mamom w tym szczególnym okresie. Każdego dnia należy więc znaleźć chwilę tylko dla siebie. Warto sięgnąć po ulubioną lekturę, obejrzeć relaksujący film, odwiedzić fryzjera czy udać się na spacer. Czas ciąży można też wykorzystać na realizację hobby, na które do tej pory brakowało czasu. Kto wie, może umiejętności czy wiedza nabyte w ciąży pozwolą Ci po narodzinach dziecka zmienić pracę i zająć się tym, co zawsze chciałaś robić. Nie należy rezygnować również z aktywności podtrzymujących więź z partnerem. Romantyczna kolacja, wspólny wypad do kina, wycieczka za miasto – to świetny sposób, by przypomnieć sobie, że wraz z przyjściem na świat maluszka nie przestajecie być dla siebie ważni. 

Opieka nad noworodkiem

Opieka nad noworodkiem do duże wyzwanie dla każdej świeżo upieczonej mamy. Tysiące przeczytanych artykułów, setki rad od znajomych, a Ty wciąż nie wiesz, dlaczego maluszek ciągle płacze i boisz się, że zrobisz mu krzywdę podczas noszenia. Niepewność i wątpliwości są czymś zupełnie naturalnym. Poznanie potrzeb noworodka i nauka sprawnego wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych wymaga czasu. Jeśli dręczą Cię wątpliwości, posłuchaj rad fachowców. Nie bój się zadawać pytań położnej czy pielęgniarce. Korzystaj tylko z zaufanych źródeł. Jeżeli czujesz się zmęczona, poproś o pomoc w opiece nad noworodkiem bliskich. Nie próbuj za wszelką cenę wykonywać wszystkich domowych obowiązków sama – zaangażuj w opiekę nad noworodkiem partnera. Starannie dobieraj akcesoria dla maluszka – poszukaj praktycznych i łatwych w użytkowaniu produktów.

Dołącz do naszego newslettera i otrzymuj informację o naszych nowościach.

Bonus na start: Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj 5% na zamówienie w naszym sklepie.

Aktywując newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych. Możesz cofnąć zgodę na subskrybcję w każdym czasie. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody. Administrator przetwarza dane zgodnie z Polityką Prywatności. Masz prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top