Akcesoria do karmienia piersią – wszystko co musisz o nichwiedzieć! ✔️ Poradnik | Blog Bobaskowo

Akcesoria do karmienia – wszystko co musisz o nich wiedzieć! Poradnik

Laktator, butelka do karmienia, sterylizator, pojemnik na pokarm – lista akcesoriów ułatwiających mamom karmienie maluszka jest dosyć długa. Nic więc dziwnego, że wiele świeżo upieczonych mam odkłada ich zakup na ostatnią chwilę, często traktując wyłącznie jako niezbyt potrzebne dodatki. Nic bardziej mylnego! Akcesoria do karmienia mogą znacząco zwiększyć komfort młodych rodziców i ułatwić opiekę nad niemowlakiem. Co warto o nich wiedzieć?

Laktator 

Laktator to jedno z najważniejszych urządzeń ułatwiających karmienie. Pozwala na odciągnięcie pokarmu z piersi i jego późniejsze wykorzystanie. Mechanizm działania laktatora jest prosty – pod wpływem wytwarzanego podciśnienia pokarm jest zasysany do specjalnego pojemnika. Zastosowanie laktatora jest jednak dużo szersze, niż powszechnie się wydaje. Laktator może służyć zarówno kobietom mającym problemy z laktacją, jak i tym cierpiącym z powodu nawału mlecznego. Laktator można stosować także przed karmieniem – jego użycie znacznie ograniczy ryzyko zachłyśnięcia się maluszka szybko wypływającym z piersi pokarmem. 

Laktatory dostępne są w dwóch podstawowych wersjach – elektrycznej i ręcznej. Laktatory ręczne polecane są dla mam, które chcą odciągać pokarm jedynie okazjonalnie. Laktatory elektryczne nadają się do regularnego stosowania – są dużo wydajniejsze i łatwiejsze w stosowaniu. Pozwalają na regulowanie siły ssania, dzięki czemu można precyzyjnie dopasować je do własnych potrzeb. Laktatory elektryczne można podzielić na jedno- i dwufazowe. Różnią się one sposobem działania: dwufazowe imitują obie fazy ssania dziecka (szybkiego i płytkiego oraz głębokiego i wolnego), natomiast jednofazowe – tylko drugą. 

Przy wyborze laktatora bardzo duże znaczenie ma odpowiedni rozmiar lejków. Źle dobrany lejek może powodować dyskomfort w czasie odciągania pokarmu i obniżać efektywność całego procesu. Gdy lejek jest prawidłowo dobrany, brodawka znajduje się na środku tunelu i swobodnie się porusza. Jeśli brodawka ociera się o tunel, prawdopodobnie lejek jest za mały, natomiast gdy otoczka brodawki jest wciągana do tunelu – lejek może być za duży. 

Niektóre laktatory posiadają dodatkowe przydatne funkcje, np. możliwość odciągania pokarmu z obu piersi naraz (przydatne, gdy potrzeba odciągnąć jak najwięcej pokarmu) lub do butelek o różnym rozmiarze, silikonową nakładkę masującą (ograniczającą ból piersi i stymulującą laktację). 

Sterylizator do butelek

Sterylizator pozwala utrzymać butelki do karmienia w czystości i uchronić maluszka przed groźnymi zatruciami. Używanie sterylizatora do butelek jest niezbędne do ukończenia przez maluszka 6. miesiąca życia. Sterylizatory do butelek dostępne są w dwóch rodzajach: parowym (nalewa się do niego wodę, która zmienia się w parę wodną), mikrofalowym (proces sterylizacji odbywa się w mikrofali przy pomocy pary wodnej). Akcesoria poddane sterylizacji zachowują sterylność do 24 godzin. W sterylizatorze można poddać dezynfekcji nie tylko butelki, ale także inne akcesoria do karmienia, np. laktator. Pojemność sterylizatora należy dopasować do swoich potrzeb – liczby i rodzaju butelek. 

Ciekawym rozwiązaniem są sterylizatory modułowe, które pozwalają na wybór odpowiedniej konfiguracji i maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Tradycyjny sterylizator można zastąpić podgrzewaczem z funkcją sterylizatora, który umożliwia zarówno dezynfekowanie butelek, jak i podgrzewanie pokarmu. Niektóre modele wyposażone są w funkcję suszenia, co znacznie zwiększa wygodę ich użytkowania. 

Podgrzewacz do butelek

Podgrzewcz do butelek to pozornie bardzo proste urządzenie. Wystarczy napełnić go wodą, podłączyć, ustawić odpowiednią temperaturę, tryb i gotowe. Nie każdy jednak wie, że podgrzewacze mogą służyć do wielu innych celów. Niektóre z nich nie przestają być użyteczne, gdy dziecko już trochę podrośnie – można w nich podgrzewać również gęste pokarmy, a nawet wyciskać soki. Podgrzewacze umożliwiają też utrzymanie temperatury przygotowanego pokarmu stałego czy płynnego nawet przez kilka godzin. 

Butelki do karmienia

Butelki do karmienia to prawdziwy temat rzeka. Wiele mam obawia się plastikowych butelek ze względu na możliwość użycia do ich produkcji bisfenolu A, który stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia dzieci. Warto jednak wiedzieć, że od 2011 r. w całej Unii Europejskiej zakazane jest użycie tego związku przy produkcji akcesoriów dla dzieci. 

Butelki do karmienia różnią się rozmiarem otworu, a co za tym idzie – szybkością przepływu. Warto wypróbować kilka modeli, by upewnić się, który preferuje maluszek. Im starsze jest dziecko, tym szybszy powinien być przepływ pokarmu. Rozmiar butelki musi być dopasowany do potrzeb maluszka. Butelka powinna zapewniać ilość pokarmu odpowiednią na jeden posiłek. Z tego względu dla noworodków najlepsze są butelki o pojemności 100-150 ml, dla dzieci powyżej 4. miesiąca życia – 180-250 ml, a tych, które ukończyły 8. miesiąc życia – 300-350 ml.

Butelki z systemem antykolkowym pomagają ograniczyć dolegliwości u maluszków. Z kolei te z systemem naturalnego ssania pozwalają utrzymać u dziecka prawidłowy odruch ssania, dzięki czemu maluszek może być z powodzeniem karmiony także piersią. Butelki samosterylizujące nie wymagają dodatkowego sprzętu do sterylizacji. Butelki termiczne pozwalają utrzymać stałą temperaturę pokarmu, dzięki czemu używając ich, można nakarmić dziecko poza domem. 

Poduszki do karmienia

Poduszki do karmienia nie bez powodu zyskują coraz większą popularność wśród młodych mam. Akcesorium tego typu umożliwia przyjęcie wygodnej pozycji podczas karmienia niemowlaka. Odciąża kręgosłup i barki oraz pozwala na przyjęcie wyprostowanej pozycji w czasie karmienia. Wpływa też na komfort maluszka – zapewnia mu wygodę, podtrzymuje jego ciało i sprawia, że nie zsuwa się. Poduszka do karmienia przydaje się także podczas karmienia butelką – podtrzymuje łokcie i odciąża barki. Ale poduszka do karmienia ma bardziej niestandardowe zastosowania. Kobietom oczekującym maluszka i młodym mamom ułatwi relaks i sen w wygodnej pozycji. Podróżnikom umili wyjazdy. Przyda się również maluszkom – baraszkującym w czasie zabawy lub śpiącym. 

Pojemniki na pokarm

Pojemniki na pokarm to niezwykle praktyczne akcesoria, umożliwiające wygodne przechowywanie i dozowania mleka. W szczelnie zamkniętych pojemnikach pokarm odciągnięty z piersi można przechowywać w lodówce (temp. 4 ℃) przez 2-5 dni, w zamrażalniku (temp. –10 ℃) przez 2 tygodnie lub w zamrażarce (temp. –18/ –20 ℃) do nawet 6 miesięcy. Pojemniki można wygodnie poddać sterylizacji, co umożliwia ich wielokrotne stosowanie. Niektóre akcesoria wyposażone są w specjalny ustnik, które pozwala na ich wykorzystanie również do podawania pokarmu dziecku. Oprócz mleka pojemniki na pokarm nadają się także do przechowywania zupek, soków czy przecierów. 

Termoopakowania 

Termoopakowania, dzięki świetnym właściwościom izolacyjnym, pozwalają utrzymać stałą temperaturę pokarmu nawet przez 3 godziny. Są bardzo pomocne zawsze wtedy, gdy trzeba nakarmić maluszka, a niemożliwe jest podgrzanie mleka. Termoopakowania mogą służyć jednak nie tylko do utrzymania odpowiedniej temperatury mleka dla niemowlaka. Równie dobrze sprawdzają się do transportowania ciepłych zupek i innych pokarmów dla starszych dzieci. Można wykorzystać je w trakcie letnich spacerów – dzięki nim woda w butelce pozostanie chłodna w upalne dni. Termoopakowania są niezastąpione zwłaszcza w trakcie wakacyjnych wyjazdów i krótkich letnich oraz zimowych wypadów w plener. 

Inne akcesoria do karmienia

Karmienie maluszka mogą ułatwić inne dodatkowe akcesoria. Niezbędne dla młodych mam karmiących piersią są wkładki laktacyjne, które zabezpieczają bieliznę przed wypływającym pokarmem i zapewniają wysoki komfort. Warto wiedzieć, że nowoczesne wkładki laktacyjne zawierają składniki łagodzące ból i podrażnienia (np. wyciąg z aloesu). Przydać mogą się ponadto silikonowe osłonki chroniące popękane i obolałe piersi. Dzięki specjalnej budowie (węższa górna krawędź) osłonki pomagają zachować bliskość między skórą mamy a dzieckiem.

Dołącz do naszego newslettera i otrzymuj informację o naszych nowościach.

Bonus na start: Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj 5% na zamówienie w naszym sklepie.

Aktywując newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych. Możesz cofnąć zgodę na subskrybcję w każdym czasie. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody. Administrator przetwarza dane zgodnie z Polityką Prywatności. Masz prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top