Mdłości z rana? To na pewno dziewczynka! Czyli obalamy mity na temat ciążowych przesądów. | Blog Bobaskowo

Mdłości z rana? To na pewno dziewczynka! Czyli obalamy mity na temat ciążowych przesądów.

Jak nie stracić głowy słysząc ciążowe przesądy?

Na pewno wiele razy podczas trwania ciąży słyszałaś od swojej mamy, czy babci….”jak ty pięknie wyglądasz, to musi być chłopiec – przecież dziewczynka odbiera urodę”. “Zajadasz się słodkimi produktami? – pewniak…córeczka jak nic”. To tylko te najbardziej popularne teksty kierowane od starszego pokolenia w stronę przyszłej mamy. Niestety tak było, jest i będzie. Pamiętaj, że okres ciąży jest bardzo obciążający dla każdej kobiety, dlatego nie warto dokładać sobie niepotrzebnych stresów. Najważniejsze, aby zachować zdrowy rozsądek i nie brać przesądów zbyt poważnie. Teraz pewnie zapytasz: ale jak to zrobić? Najważniejsze to szukać racjonalnych odpowiedzi, które zostały potwierdzone naukowo. 

Jak powstały przesądy – kto był twórcą?  

Będąc w ciąży codziennie otrzymujesz złote rady, które niestety bardzo często nie mają pokrycia z rzeczywistością? Przesądy istnieją już od wielu, wielu lat i są przekazywane z dziada, pradziada. Stworzone zostały przez poprzednie pokolenia i do dnia dzisiejszego są udoskonalane. Jaki był cel tworzenia przesądów?  Najpewniej wynika to z braku dostatecznej wiedzy medycznej. W dzisiejszych czasach mamy dostęp do szerokiej bazy badań i lekarzy. Niestety jeszcze kilkanaście lat wstecz możliwości specjalistów oraz przyszłych Mam były bardzo ograniczone. Zapewne Twoja babcia często ze zdumieniem patrzy na Ciebie i zadaje pytanie: “aparat ultrasonograficzny i badanie usg –  a co to takiego? W Naszych czasach kobieta nie chodziła po lekarzach, porody odbywały się w domu”. I właśnie z braku dostatecznej wiedzy Panie tworzyły wszelkie przesądy, które miały tłumaczyć zjawiska zachodzące w ciąży, które w żaden sposób nie były udowodnione naukowo. Poniżej znajduje się kilka dowodów.

Zajadasz się słodyczami? To na pewno dziewczynka!

Preferencje smakowe w trakcie ciąży na pewno nie są uzależnione od płci dziecka. Według specjalistów z PBKM zachcianki smakowe i zapachowe mają połączenie ze zmianami zachodzącymi w organizmie ciężarnej kobiety. Zmiany hormonalne wpływają na zaostrzenie zmysłów, dlatego reakcja przyszłej mamy na różne produkty spożywcze oraz zapachy może być inna niż do tej pory.  

Kształt brzucha, a płeć dziecka – szpiczasty brzuch to tylko chłopiec

Dość znany wszystkim kobietom stereotyp, że kształt brzucha świadczy o płci dziecka. Nic bardziej mylnego. W czasach, gdzie Naszym babciom aparat ultrasonograficzny był obcy, debatowały i szukały sposobu na określenie płci. Jednak dostęp do szerokiej medycyny obala tę teorię. Kształt brzucha wynika przede wszystkim z ułożenia dziecka, ilości wód płodowych, uwarunkowania genetycznego oraz stabilności mięśni brzucha mamy. Pozycja dziecka, tzw. zwinięta kulka będzie powodować, że brzuch nabierze okrągłego kształtu, natomiast, gdy maluch ułoży się poprzecznie staje się bardziej owalny.

Nie noś łańcuszków! Nie zakładaj torebki przez ramię. Chyba nie chcesz żeby Twoje dziecko owinęło się pępowiną

Ten przesąd kompletnie nie ma pokrycia z rzeczywistością! Na owinięcie się pępowiny wokół róznych części ciała dziecka może wpływać wiele czynników fizjologicznych, tj.: ruchliwość dziecka, zbyt duża ilość płynu owodniowego lub za długa pępowina. Na pewno pasek przez ramię, czy biżuteria na szyi nie ma na to wpływu.

Podoba Ci się jakaś rzecz będąc u kogoś w gościach? Koniecznie musisz ją otrzymać od właściciela. Jeśli nie to myszy go zjedzą

Totalny mit. Nikogo myszy nie zjedzą. Chociaż nie ukrywajmy, że ten  przesąd wywołuje uśmiech na twarzy przyszłej mamy i jest całkowicie niegroźny. 

Kompletowanie wyprawki przed porodem – przecież to źle wróży

Totalny mit. Nie warto słuchać tych wszystkich Pań, które za wszelką cenę próbują przekonać do przesądów, które zupełnie nie mają naukowego pokrycia. Już od pierwszych tygodni ciąża przyszłej mamy jest systematycznie monitorowana. Na każdym jej etapie lekarz dostrzega zmiany zachodzące w organizmie mamy jak i dziecka. Nowoczesny sprzęt i profesjonalna opieka pozwala dostrzec wszelkie nieprawidłowości. Jeśli wiemy, że ciąża przebiega prawidłowo to dlaczego masz sobie odmówić tej niezwykłej przyjemności szykowania się na przyjście maluszka? Chyba każdej kobiecie zakupy sprawiają niesamowitą przyjemność,  a jak wiadomo wpływa to na wzrost hormonów szczęścia (endorfiny), które mają ogromne znaczenie w ciąży. Ponadto, stopniowe kompletowanie wyprawki pozwala na uniknięcie niepotrzebnego stresu ze zbliżającym się porodem. Gotowy pokoik dla dziecka i spakowana torba do szpitala na kilka tygodni przed porodem zapewnia, że w każdej chwili jesteśmy gotowe na poród – pozwala cieszyć się ostatnimi tygodniami w dwupaku, a nie biegać szaleńczo z brzuchem po sklepach. 

Stres i zamartwianie w ciąży? Twoje dziecko na pewno będzie leworęczne.

Jak wiadomo stres nigdy nie wpływa na kobietę i dziecko w trakcie trwania ciąży, także droga mamo zawsze pamiętaj aby dbać o swoje potrzeby. Nie warto słuchać stereotypów, które w żadnej mierze nie są potwierdzone medycznie. Nie dokładaj sobie dodatkowych stresów. Pytanie…czy zamartwianie wpływa na to czy dziecko będzie leworęczne? Kompletnie nie. Leworęczność to cecha dziedziczna. Bardzo często osoby leworęczne wykazują zdolności manualne oraz muzyczne.  

Depilacja w ciąży? Chyba nie chcesz, aby Twój maluszek urodził się bez włosów

Depilacja w trakcie ciąży kompletnie nie ma wpływu na ilość włosów Twojego dziecka. Jedyny czynnik, który jest odpowiedzialny za stopień owłosienia maluszka to czysta genetyka. 

Czerwona kokarda przy wózku – jak możesz jej nie mieć? Nie boisz się, że ktoś rzuci zły urok na Twojego brzdąca?

Chyba najbardziej rozpowszechniony przesąd. Nie warto wierzyć we wszystko co mówią, ale jeśli masz być spokojniejsza to przywieszenie czerwonej kokardki nikomu nie zaszkodzi. 

Słyszysz pukanie do drzwi i upewniasz się kto to spoglądając przez wizjer? Koniecznie z tego zrezygnuj…przecież to grozi zezem u dziecka

Kolejny przesąd, który całkowicie nie ma poparcia w medycynie. Mamo śmiało możesz zerkać przez wizjer, czy dziurkę od klucza bez obawy o wzrok  Twojego dziecka.  Zez to objaw fizjologiczny, który może towarzyszyć nawet do kilku tygodni po porodzie, w momencie, kiedy wada się utrzymuje należy skonsultować się z lekarzem okulistą.

Nie siadaj po turecku jeśli nie chcesz żeby Twoja córka/syn miało krzywe nogi

Całkowita nieprawda. Pozycja w której siedzisz nie ma wpływu na sylwetkę, czy poszczególne części ciała dziecka. Siedzenie po turecku jest bardzo korzystne dla przyszłej mamy. Łagodzi bóle dolnego odcinka kręgosłupa i otwiera biodra,  co może przyczynić się do łatwiejszego porodu.

Jak zachować zdrowy rozsądek w ciąży?

Przede wszystkim nie bierz przesądów zbyt poważnie. Nie uzależniaj swojego życia od tego, co kiedyś ktoś wymyślił i jest powielane przez lata. Wysłuchaj ze spokojem mądrości  Babci, ale i tak zwracaj uwagę na swoje potrzeby. Ciąża to czas dość trudny dla kobiety. Wahania nastroju, zmiany w Twoim ciele…to wystarczający powód do wszelkich frustracji. Nie dokładaj sobie zmartwień niepotrzebnymi stereotypami. Bazuj na informacjach, które otrzymujesz od swojego lekarza. Jeśli mówi, że wszystko przebiega prawidłowo to tak jest i to, że skompletujesz wyprawkę na kilka tygodni przed porodem, czy ubierzesz torebkę przez ramię nie wróży nic złego. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top