Koszula do porodu - jaką wybrać i gdzie kupić? | Blog Bobaskowo

Koszula do porodu – jaką wybrać i gdzie kupić?

Koszula do porodu to jeden z istotniejszych elementów wyprawki każdej Mamy. Niezbędna rzecz zarówno w szpitalu jak i zaraz po powrocie do domu. Jaka koszula do porodu będzie najlepsza? Wszystko zależy od preferencji kobiety oraz towarzyszących im okoliczności. Zatem jaka powinna być koszula do porodu? Gdzie możemy ją zakupić? Czy może zdecydować się na jednorazową koszulę do porodu? Postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Was pytania. 

Jaka powinna być koszula do porodu?

Koszula do porodu powinna być przede wszystkim wykonana z dobrej jakości materiału. Warto zrezygnować z tkanin sztucznycznych, które są całkowicie nieprzepuszczalne. Mimo, iż często są wybierane przez Panie ze względów cenowych oraz właściwości nie gniecenia się materiału to nie do końca może być to trafiony wybór. Warto przeglądnąć wiele ofert i porównać składy. Często opinie zamieszczane przez Mamy na forach internetowych okazują się być bardzo przydatne. W wielu recenzjach króluje jednak bawełna. Cieszy się ona największą popularnością. Materiał jest niezwykle przyjemny i przewiewny, dzięki czemu Mama może czuć się komfortowo. 

Koszule do porodu

Kolor koszuli może wydawać się nie do końca istotny, natomiast warto na to zwrócić uwagę. Podczas porodu dochodzi do obfitego krwawienia i koszula jest narażona na liczne zabrudzenia. Warto zrezygnować z jasnych kolorów na poczet czerni, granatu, grafitu czy burgundu. Plamy powstałe podczas pobytu w szpitalu potrafią być trudne do wyczyszczenia. Ciemna kolorystyka, pomimo zabrudzeń pozwoli Nam zmniejszyć poczucie skrępowania. 

Na co dodatkowo zwrócić uwagę? Należy pamiętać, aby koszula była wygodna i nie ograniczała ruchów. Jak wiadomo poród to kilkugodzinny wysiłek fizyczny do którego warto się odpowiednio przygotować. Koszula, która będzie opięta w okolicach brzucha i ud może stanowić ograniczenie podczas wykonywanych ćwiczeń, np. na piłce czy drabince. Koszula do porodu powinna być na tyle szeroka, aby bez najmniejszego problemu wyeksponować brzuch podczas porodu. 

Dodatkowych atutem są wszelkie rozpięcia i wycięcia w koszuli. Możliwość rozpięcia koszuli na plecach ułatwi dostęp do odcinka lędźwiowego podczas iniekcji znieczulenia. Z przodu natomiast bez trudu uwidocznić brzuch. Koszula z dekoltem na zakładkę pozwoli w szybki sposób przystawić noworodka do piersi oraz zastosować tak, zwane kangurowanie (dostawienie dziecka tuż po porodzie do nagiego ciała – klatki piersiowej). 

Rodzaje koszul do porodu i karmienia.

  • Koszula rozpinana na całej długości – ułatwi zmianę koszuli po porodzie, gdy ciało jest obolałe; możliwość wyeksponowania brzucha podczas porodu oraz piersi przy karmieniu noworodka. 
  • Koszula nierozpiana – jest zdecydowanie mniej praktyczna; dochodzi do pewnych ograniczeń, np. podczas porodu czy karmienia (utrudniony dostęp do brzucha).
  • Koszula zapinana z tyłu – łatwy dostęp do pleców (odcinka lędźwiowego podczas podawania znieczulenia).
  • Koszula rozpinana do okolic biustu – możliwość odkrycia brzucha w każdej chwili w szybki sposób.
  • Koszula dyskretna – najpraktyczniejsza ze względu na karmienie piersią noworodka tuż po porodzie (łatwy dostęp do piersi oraz klatki piersiowej).

Gdzie możemy ją zakupić?

Koszulę do porodu i karmienia można zakupić w wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Szeroka oferta przedstawiana przez Producentów daje szerokie możliwości. Każda Mama na pewno znajdzie coś dla siebie. Liczne wzory, kolory i fasony pozwolą na wybranie odpowiedniego modelu. Decydując się na koszulę jednorazową możemy ją zakupić w każdej aptece bądź otrzymać na odzdziale zaraz po przyjęciu na salę. 

W ile koszul należy się zaopatrzyć?

Ilość koszul zależy od tego jak długo pozostaniemy w placówce szpitalnej. Niekiedy ciężko Nam to określić. Planująć poród poprzez cesarskie cięcie musimy mieć na względzie, że pobyt może się wydłużyć nawet do 5 doby. W przypadku porodu naturalnego zazwyczaj Mamy pozostają w szpitalu od 2-3 dób. Oczywiście biorąc pod uwagę, że nie dochodzi do niespodziewanych komplikacji. Zatem najlepiej zaopatrzyć się w tyle koszul, ile mamy w planach pozostać na oddziale. 

Jaki jest koszt koszuli do porodu i karmienia?

Ceny koszul do porodu i karmienia są bardzo różne. Wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Wszystko zależy od budżetu na jaki dana Mama może sobie pozwolić 🙂 Oczywiście wiadomo, że jakość koszul tych najtańszych nie do końca może spełniać oczekiwania. Zazwyczaj materiał, z którego zostały wykonane to nieznaczna ilość bawełny z dodatkiem sztucznych syntetyków. Jeśli chodzi o koszule do porodu i karmienia bawełniane są znacznie droższe. Panie, które mogą pozwolić sobie na większy nakład finansowy często decydują się na produkty wykonane z bawełny organicznej. Natomiast trzeba się liczyć z kosztem rzędu powyżej 100 zł. 

Jaki rozmiar koszuli wybrać?

Najlepszym rozwiązaniem jest ponowny pomiar w ostatnim miesiącu przed porodem i dopasowanie rozmiaru do otrzymanych wyników. Zwykle koszule do porodu i karmienia odpowiadają standardowym rozmiarom, które nosiłyśmy na co dzień, tzn. jeśli nie przybraliśmy podczas ciąży zbyt wiele kilogramów i mieściliśmy się w rozmiar M, to w przypadku koszuli ciążowej takowy powinien być odpowiedni. Koszule porodowe oraz ciążowe posiadają specjalny fason, który poszerza się w okolicach bioder oraz brzucha 🙂 

Koszula wielorazowa czy może jednorazowego użytku?

Zarówno koszule wielorazowe jak i jednorazowe znajdą swoje zwolenniczki, jak i przeciwniczki. Niektóre Panie nie wyobrażają sobie korzystać ze szpitalnej odzieży. Dlaczego? Jedną z przyczyn może być brak poczucia komfortu ze względu na prześwitujący materiał. Na pewno tkanina z którego wykonana jest koszula będzie mniej przewiewna niż klasyczna, bawełniana. W grupie rodzących oczywiście znajdą się i takie Panie, które chętnie korzystają z koszul jednorazowych. Część z nich przebiera się jedynie na czas akcji porodowej. Może się to okazać niezwykle wygodne. W takiej sytuacji koszule, które zostały zakupione na czas pobytu w szpitalu nie zostaną zabrudzone, a koszula jednorazowa tuż po porodzie zostanie zutylizowana. 

Koszule do porodu

Zatem na jaką koszulę się zdecydować? Tak jak pisaliśmy wcześniej jest to kwestia bardzo indywidualna. Bawełniana koszula do porodu okaże się na pewno dużo wygodniejsza, komfortowa i przewiewna. Niemniej jednak warto pamiętać, że mamy możliwość skorzystania z dodatkowej koszuli jednorazowej. Chociażby na czas samego porodu. W końcu dobrze mieć jakąś alternatywę 🙂 

<< Przeczytaj także >>

Co zabrać udając się do szpitala? O tym nie możesz zapomnieć!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top