Kosmetyki dla niemowląt - jakie kosmetyki wybrać od pierwszego dnia życia | Blog Bobaskowo

Kosmetyki dla niemowląt – jakie kosmetyki wybrać od pierwszego dnia życia

Przyjście na świat dziecka stanowi prawdziwą datę graniczną w życiu rodziców. To długo wyczekiwany moment, który przewraca dotychczasowy porządek życia do góry nogami. Również dla niemowlaka jest to czas trudny i wymagający – opuszcza ciepły i bezpieczny brzuszek mamy i musi się przyzwyczajać do nowego środowiska. Warto więc w pełni zadbać o dobro maluszka, a właśnie z myślą o pierwszych dniach życia dziecka powstały specjalne kosmetyki dla niemowląt.

Jakie kosmetyki dla niemowlaka?

Skóra bobaska jest szczególnie delikatna i wrażliwa na wszelkiego rodzaju podrażnienia, dlatego wyprawka kosmetyczna dla noworodka powinna uwzględniać przede wszystkim preparaty oparte na możliwie naturalnym składzie. Standardowe kosmetyki dla dorosłych nie mają racji bytu w kontakcie z ciałem niemowlaka. Rodzice muszą postawić sobie zasadnicze pytanie  jakie kosmetyki do pielęgnacji noworodka wybrać?

Oczywiście nie każda świeżo upieczona mama lub tata legitymuje się wiedzą ekspercką z zakresu chemii, dlatego też z pomocą przychodzą oficjalne państwowe certyfikaty i atesty – opatrzone nimi najlepsze kosmetyki dla noworodka dają gwarancję bezpieczeństwa stosowania. W Polsce certyfikacją produktów dla niemowląt zajmuje się m.in. Centrum Zdrowia Dziecka, Państwowy Zakład Higieny i Instytut Matki i Dziecka.

Zwracać należy również uwagę na dopasowanie kosmetyków dziecięcych do wieku dziecka – dla każdego etapu rozwoju maluszka dedykowane są odmienne preparaty. W końcu, kosmetyki dla noworodków powinny być hipoalergiczne, co znaczy że nie uczulają i nie są agresywne w działaniu.

Jakich kosmetyków dla dzieci unikać?

Niektóre kremy, maści, balsamy i szampony zawierają substancje szkodliwe, takie jak np. parabeny, filtry i zmiękczacze – należy ich bezwzględnie unikać, ponieważ niosą ze sobą ryzyko wystąpienia podrażnień, wysypki lub innych reakcji alergicznych u dziecka. W zamian za to, polecane są ekstrakty roślinne, oleje organiczne i witaminy.

Ranking kosmetyków dla niemowląt

Od tego, jakie kosmetyki dla niemowląt od pierwszego dnia życia wybierzemy, zależy wygoda i dobre zdrowie dziecka, a także spokojny sen rodziców. Obowiązkowe elementy wyprawki dla niemowląt to m.in:

  • łagodny szampon do włosów,
  • emulsja do kąpieli,
  • krem do pupy,
  • zasypka pielęgnacyjna,
  • sól fizjologiczna dla dzieci,
  • krem barierowy dla niemowląt, 
  • chusteczki nawilżające,
  • maść ochronna do pielęgnacji skóry niemowląt.

Przyjrzyjmy się funkcjom jakie spełniają te preparaty. Idealny szampon dla niemowląt nie powinien się zbytnio pienić ani podrażniać skóry, ponieważ istnieje ryzyko, iż środek dostanie się np. do oczu dziecka, czego skutkiem będzie głośny płacz malucha. Do 6 miesiąca życia w zupełności wystarczy zwykłe mydło dla dzieci, ponieważ główka bobaska potrzebuje nieco czasu by pokryć się bujną czupryną.

Niezbędna wyprawka dla niemowląt

Emulsja do kąpieli dla niemowląt dedykowana jest dla dzieci obdarzonych skórą wrażliwą, suchą i podatną na alergię. Składające się na nią naturalne oleje biomimetyczne sprzyjają regeneracji skóry, tworzą naturalną barierę ochronną, a także poprawiają cechy, takie jak miękkość, elastyczność i gładkość skóry dziecka. Emulsja polecana jest przede wszystkim dla bobasków szczególnie wrażliwych na bodźce zewnętrzne, ale równie dobrze sprawdzi się u starszych dzieci, a nawet dorosłych.

Krem do pupy stosować należy profilaktycznie, aby zapobiegać odparzeniom i podrażnieniom tej części ciała dziecka, które przeważnie są spowodowane tamowaniem dostępu powietrza przez pieluchy. Krem należy nakładać za każdym razem po przewijaniu maluszka, ale świetnie spisuje się także w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu lub pojawianiem się odleżyn. Tak wszechstronne zastosowanie krem zawdzięcza tlenkowi cynku – związek ten wykazuje rewelacyjne działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i aseptyczne. 

Zamiennie do kremu może być stosowana maść ochronna do pielęgnacji skóry niemowląt. Świetnie się wchłania i nie tylko zapobiega powstawaniu oparzeń, ale także posiada kojący wpływ na już istniejące podrażnienia wynikające z noszenia pieluszki. Maść jest wydajna, łatwa w aplikacji i cieszy się dużą popularnością wśród rodziców.

Sól fizjologiczna dla dzieci występuje w sterylnie zamkniętych ampułkach. Jest to preparat całkowicie bezpieczny dla noworodków, ponieważ jego stężenie jest tożsame z płynami ustrojowymi dziecka, przez co nie wywołuje podrażnień. Roztwór soli fizjologicznej ma szczególne znaczenie w przypadku pielęgnacji błony śluzowej nosa i oczu – redukuje dyskomfort wywołany nadmiernym wysychaniem tych powierzchni, ale równie dobrze może być stosowany do inhalacji i przemywania ran.

Na co uważać w przypadku kosmetyków dziecięcych?

Niezależnie od treści ulotek i badań dermatologicznych, rodzice zawsze powinni monitorować reakcje dziecka na aplikacje poszczególnych preparatów. Za każdym razem przy użyciu nowego środka powinno się przeprowadzać delikatną próbę, a dopiero później przechodzić do regularnego stosowania, tak aby w organizmie dziecka nie wywołać zbyt dużego szoku. Czasem może się zdarzyć tak, że dziecko w ogóle nie będzie tolerowało żadnych preparatów – wówczas pozostaną nam tylko naturalne metody pielęgnacji.

Kwestia tego, jakie kosmetyki dla noworodka wybrać, ma zasadnicze znaczenie dla jego zdrowia i samopoczucia – jeśli maluszek będzie wolny od oparzeń, piekącej skóry czy innych dolegliwości to z pewnością odwdzięczy się spokojnym i długim snem – a to udzieli się także rodzicom.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top