Kołdra dla noworodka - Jaka kołdra jest najlepsza dla niemowlaka? | Blog Bobaskowo

Kołdra dla noworodka – Jaka kołdra jest najlepsza dla niemowlaka?

Kołdra zalicza się do podstawowych komponentów bielizny pościelowej dla najmłodszych. Małe dzieci spędzają w łóżeczku większość czasu, a błogi sen zapewnia im odpoczynek i regenerację tak niezbędną w pierwszych dniach i tygodniach samodzielnego życia. Z myślą o komforcie bobasków producenci prześcigają się w projektowaniu kołderek dla niemowląt, które spełnią najbardziej wygórowane oczekiwania i okryją delikatne ciałko miłą w dotyku cieplutką tkaniną.

Jak wybrać kołdrę dla dziecka

Kołdra dla noworodka w pierwszych dniach życia zastępowana bywa przez rożki dziecięce, które są niezrównane w zapewnieniu maleństwu bezpieczeństwa i ciepła. Dopiero z czasem rożek może być zamieniony na odpowiednio dobraną kołderkę, jednak kryteria takiego wyboru często są ze sobą tożsame.

Jaka kołdra dla małego dziecka jest najbardziej odpowiednia? Zwraca się uwagę na elementy takie jak tkanina z jakiej jest wykonana, rozmiar, krój, rodzaje szwów i zapięć oraz wzornictwo. Maluszek będzie się czuł najlepiej otulony materiałami naturalnymi, dlatego świetnie w tym przypadku sprawdza się bawełna oraz włókno bambusowe. 

Tkaniny bawełniane i bambusowe zapewniają ponadto niezakłócony przepływ powietrza, wchłaniają nadmiar wilgoci i mogą być prane w pralce automatycznej. Podczas czyszczenia i prania warto zdecydować się na użycie specjalnego proszku dla dzieci, gdyż gwarantuje on ochronę przed podrażnieniami oraz reakcjami alergicznymi u dziecka.

Oba te materiały zapewniają prawidłową regulację temperatury ciała dziecka, są hipoalergiczne i miłe w dotyku. Ze względu na panujący w Polsce klimat warto rozważyć zakup kompletów pościeli na lato i na zimę. Upalne temperatury kontrastują z wielostopniowymi mrozami, więc rozwiązania uniwersalne mogą nie gwarantować pełni komfortu dziecka.

Trzeba uważać na kołdry wypełnione pierzem i puchem. Są to wprawdzie materiały naturalne, niemniej jednak nie zapewniają właściwej termoregulacji, mogą uczulać i sprzyjać gromadzeniu się bakterii i innych zanieczyszczeń. 

Pościel dla alergików

Jaka kołdra najlepsza dla dziecka borykającego się z problemem alergii? Na rynku dostępne są zestawy pościeli dla alergików, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować je również u szczególnie delikatnych i wrażliwych maluszków. Cena kołdry dziecięcej antyalergicznej będzie nieco wyższa, ale dzidziuś odwdzięczy się długim i spokojnym snem.

Pościel antyalergiczna często bywa produkowana z syntetycznego poliestru. Jest to materiał miły w dotyku, antyalergiczny i pozwala się wielokrotnie prać w bardzo wysokiej temperaturze.

Jaka kołdra dla dziecka

Przy zakupie kołdry dziecięcej należy zwrócić uwagę na szwy i zapięcia pościeli. Nitka powinna być poprowadzona dokładnie i miękko tak, aby w żadnym miejscu nie urażać delikatnej skóry maluszka. Z kolei zapięcia nie mogą się znajdować zbyt blisko ust dzidziusia, ponieważ nie tylko stwarzałyby dyskomfort, ale także istnieje ryzyko oderwania i przypadkowego połknięcia guzika lub zapięcia.

To jaka kołdra jest najlepsza dla dziecka uwarunkowane jest także od kolorystyki i wzornictwa dziecięcego pokoju. Należy zadbać o jednolitą kompozycję barw pościeli, mebli, łóżeczka, firan, zasłon i innych elementów wystroju dziecięcego pokoju. 

Psychologowie dziecięcy wskazują delikatne, stonowane barwy pastelowe jako najbardziej odpowiednie. Należy wystrzegać się intensywnych, krzykliwych kolorów, gdyż będą wywoływać u najmłodszych zbyt wiele bodźców.

Jaka kołdra dla niemowlaka

Standardowe rozmiary pościeli dziecięcej mieszczą się w przedziale 60 cm x 120 cm lub 100 cm x 135 cm. Przy wyborze wielkości pościeli trzeba uważać żeby nie przesadzić w żadną stronę. Zbyt mała kołderka niemowlęca nie okryje dokładnie ciałka dziecka, natomiast zbyt duża spowoduje równy dyskomfort, ponieważ maluszek będzie błądził szukając końca pościeli.

Rodzice chwalą sobie szczególnie kołdry dziecięce pikowane. Szwy uniemożliwiają przemieszczanie się wypełnienia, co korzystnie wpływa nie tylko na komfort użytkowania, ale także na zapewnienie higieny i czystości bielizny pościelowej dla najmłodszych. 

Ciepła, miła w dotyku i wygodna kołdra dla dziecka może się stać jego przyjacielem na równi z ulubioną maskotką, dlatego też wybór bielizny pościelowej dla najmłodszych jest tak istotny w procesie urządzania pokoiku dla maluszka.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top