Jakie zabawki dla niemowlaka - jak wybrać pierwsze zabawki dla noworodka? | Blog Bobaskowo

Jakie zabawki dla niemowlaka – jak wybrać pierwsze zabawki dla noworodka?

Wprawdzie dziecko w pierwszych tygodniach życia większość czasu pożytkuje na sen, to jednak dni mijają bardzo szybko i wkrótce nastaje pora na zabawę i naukę. Wiemy jak maluszek szybko się nudzi, dlatego odpowiednio dobrana zabawka nie może być dziełem przypadku lecz raczej efektem przemyślanej decyzji. Jak wybrać idealną zabawkę dla dziecka?

Pierwsze zabawki dla noworodka

Najważniejszym kryterium wyboru zabawek jest rzecz jasna wiek dziecka. Jeśli zastanawiasz się kiedy pierwsze zabawki dla noworodka powinny się znaleźć w jego towarzystwie, odpowiedź brzmi – najszybciej jak to tylko możliwe. 

Oczywiście nie będą to od razu zaawansowane urządzenia, ale najprostsze grzechotki i pluszowe misie. Młodzi rodzice nie mogą również zapominać o zaopatrzeniu noworodka w gryzaczek, ponieważ maluszek od pierwszych dni manipuluje swędzącymi dziąsłami, a tego rodzaju zabawka odpowiedzialna jest za prawidłowy rozwój jamy ustnej dziecka.

Prostota konstrukcji nie zawsze idzie w parze z bezpieczeństwem, a w przypadku najmłodszych jest to sprawa najwyższej wagi. Zabawki dla noworodków powinny być opatrzone atestem oraz nie mogą się składać z części podatnych na oderwanie i połknięcie przez bobaska. W każdym razie cena zabawek dla noworodków raczej nikogo nie przyprawi o szybsze bicie serca.

Jakie zabawki dla niemowląt

Rodzina nie powinna jednak przesadzać z zasypywaniem maluszka zbyt dużą ilością zabawek. Po pierwsze najważniejsza jest obecność najbliższych, ale równie istotny jest fakt, że dostarczanie jednocześnie dużej ilości różnych bodźców może wywołać u dziecka konsternację.

To samo tyczy się wyboru konkretnych zabawek. Jak wybrać zabawki dla niemowlaka? Należy zachować umiar i rozwijać poszczególne umiejętności etapami. Nie mieszajmy od razu zabawek rozwijających zdolności motoryczne, manualne, sensoryczne i wzrokowe – na wszystko przyjdzie czas.

Im starsze dziecko tym odważniej wprowadzać można kolejne nowości. O ile wzrok noworodka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, to niemowlętom możemy ofiarować bardziej kolorowe zabawki i złożone konstrukcje.

Popularne zabawki dla dzieci

Maluchy bardzo lubią zabawki, jakimi są maty edukacyjne oraz interaktywne przytulanki. Psychologowie dziecięcy podkreślają jak ważne jest stymulowanie rozwoju dziecka i wykształcenie prawidłowych odruchów. Często skojarzenia, które dziecko zanotuje w umyśle, pozostają z nim na całe życie.

Zabawki edukacyjne dla niemowląt doskonale spełniają swoje zadanie, ponieważ pozwalają łączyć zabawę z nauką. Ponadto zabawki dla niemowląt ogniskują i integrują wokół siebie całą rodzinę sprawiając, że wspólnie spędzony czas jest jeszcze bardziej efektywny.

Starszaki powyżej 12 miesiąca życia są już na tyle rozwinięte, że można do ich zabawkowego repertuaru wprowadzić np. klocki lego dla dzieci, puzzle dziecięce oraz tablice dziecięce. Ćwiczenie pamięci wspomoże natomiast tablica z dźwiękami dla dzieci.

Z czasem pojawią się różnice w zainteresowaniach. Chłopcy szukać będą samochodzików i zdzierać kolana na podłodze, natomiast dziewczynki chętniej wybiorą domek dla lalek i wózki dla lalek. Bardziej zaawansowane zestawy, takie jak np. kolejka elektryczna lub napędzane samochodziki, z pewnością stanowić będą okazję dla zabawy dla całej rodziny.

Dziecięce zabawki w podróży

Wiele maluszków źle znosi spacery czy podróż samochodem, natomiast uwielbia zabawki w kształcie ulubionych zwierzaków. Na wyjazdy warto zaopatrzyć się w pluszowych przyjaciół, którzy ułatwią zasypianie. W przypadku starszych dzieci, przemyślane zabawki edukacyjne sprawią, że męcząca podróż samochodem minie pod znakiem zabawy, a nie wpatrywania się w szybę, gdyż widoki zza okna szybko znudzą się ruchliwemu bobaskowi.

Bezpieczny pomysł na prezent

Zabawki dziecięce okupują pierwsze miejsca list przebojów na prezent dla dziecka. Rodzice spodziewać się mogą obsypywania zabawkami ich pociech ze strony dziadków, rodziny, przyjaciół i znajomych. 

Wszyscy jednak powinni starannie czytać etykiety zabawek, zwracać uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa oraz wiek dla jakiego przeznaczona jest zabawka. Na szczęście są to produkty na tyle wytrzymałe i solidne, że z pewnością przydadzą się kiedy na świat przyjdą kolejne maleństwa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top