Jaki proszek do prania dla niemowląt sprawdzi się najlepiej? | Blog Bobaskowo

Jaki proszek do prania dla niemowląt sprawdzi się najlepiej?

Skóra niemowląt jest szczególnie wrażliwa i narażona na uszkodzenia dlatego nie tylko powinno się zwracać uwagę na skład ubranek ale także na to jak o nie dbać, w czym i w jaki sposób prać aby skutecznie pozbyć się zabrudzeń ale także zadbać o skórę dziecka. Proszki i płyny, które stosuje się do prania odzieży osób dorosłych zawierają detergenty oraz niejednokrotnie silne substancje wybielające oraz zapachowe, które mogą wywoływać alergie skórne i podrażnienia u noworodków.  Bardzo ważne jest więc aby do około 3 roku życia dziecka prać jego ubranka, bieliznę i pościel w specjalnych proszkach lub płynach do prania ubranek niemowlęcych.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru środka piorącego?

Wybierając środek czyszczący do prania ubranek niemowlęcy w pierwszej kolejności zwróć uwagę czy dany proszek lub płyn może być bezpiecznie stosowany od pierwszych dni życia dziecka. Przyjrzyj się składowi chemicznemu danego środka. Z całą pewnością nie powinien on zawierać:

 • alkoholu etylowego,
 • alkoholu cynamonowego,
 • kwasu salicylowego,
 • nitrocelulozy,
 • konserwantów i barwników,
 • substancje zapachowe,
 • siarki,
 • żywicy poliestrowej,
 • wazeliny, parafiny
 • fenolu,
 • eugenolu,

Możesz także zaufać gwarancji Instytutu Matki i Dziecka. Instytucja ta przyznaje, atesty i certyfikaty wyłącznie środkom, które są bezpieczne dla dzieci.

Jak prać ubranka niemowlęce?

Od tego w czym prać ubranka niemowlęce nie mniej ważne jest to jak sam proces prania powinien wyglądać. Ubranka, bielizna ale także pościel noworodka powinna być prana w temperaturze 60°C.  Warto także zastosować podwójny, a nawet potrójny tryb płukania aby skutecznie pozbyć się resztek środka piorącego. Jest to niezwykle ważny aspekt, gdyż resztki proszku lub płynu mogą podrażnić skórę dziecka. Wszystkie rzeczy, z którymi niemowlę ma bezpośredni kontakt powinno się po wypraniu i wysuszeniu także dokładnie wyprasować. W ten sposób możliwe będzie pozbycie się drobnoustrojów oraz zmiękczanie tkanin. Niemowlęce ubranka zazwyczaj wykonane są w 100 % z bawełny. Materiał ten powinien być prasowany w temperaturze 150-180 °C. W sklepie bobaskowo znajdziesz ubranka Moomy, które zostały wyprodukowane w Polsce i wszystkie posiadają skład 100 % bawełny.

Warto zapamiętać, że zarówno płyn jak i proszek do prania powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Nie należy stosować większej ilości środka czyszczącego niż jest to zalecane. Według Instytutu Matki i Dziecka pranie w pralce automatycznej jest dużo bardziej bezpieczne niż pranie ręczne. Wynika to z prostego względu, piorąc ręcznie nie jesteśmy w stanie dokładnie wypłukać ubranek. Stosując powyższe zasady oraz używając certyfikowanych i polecanych środków piorących możliwe jest zminimalizowanie ryzyka alergii czy wysypki u Twojego dziecka do minimum.

Alergia i alternatywy dla proszku piorącego

W przypadku prania ubranek dzieci ze skórą podatną do alergii zaleca się całkowite wyeliminowanie płynu do płukania tkanin. Do samego prania używać należy zaś środków jak najbardziej zbliżonych składem do tych pochodzenia naturalnego.  

Jedną z alternatyw dla proszku piorącego mogą być orzechy piorące pochodzące z Indii i Nepalu. Jest to całkowicie naturalny sposób prania, zmiękczania i dezynfekowania. Łupinki orzechów zawierają saponiny na skutek czego po zetknięciu z wodą wydziela się delikatny roztwór mydlany, który doskonale odtłuszcza i oczyszcza. Orzechy piorące są w pełni naturalne, a przez to bezpieczne dla skóry alergików.

Innym środkiem polecanym w przypadku skóry wrażliwej oraz skłonnej do AZS są hipoalergiczne płatki mydlane. Jest to środek nie mniej skuteczny od proszków do prania, a dużo bardziej bezpieczny. Płatki mydlane mogą być stosowane zarówno do prania ręcznego jak i mechanicznego. Przed zastosowaniem w pralce należy je rozpuścić w wodzie zgodnie z instrukcją. Płatki mydlane posiadają naturalny zapach i nie podrażniają wrażliwej skóry dziecka.

Cenna rada- pranie pieluszek tetrowych

Uwaga ! Piorąc pieluszki wielorazowe nie powinno używać się orzechów piorących. Zabrudzone pieluszki należy wstępnie wypłukać w zimnej wodzie, a następnie uprać w wysokiej temperaturze ok. 90ºC przy użyciu płatków mydlanych lub specjalnych delikatnych proszków do ubranek niemowlęcych. Pieluszek tetrowych nie powinno się zmiękczać w płynach do płukania! Dla zapewnienia delikatności wystarczy je wyprasować.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top