Jaki negatywny wpływ na skórę noworodka mają ubranka wykonane z niskiej jakości materiałów? | Blog Bobaskowo

Jaki negatywny wpływ na skórę noworodka mają ubranka wykonane z niskiej jakości materiałów?

Przygotowując się do narodzin dziecka przyszli rodzice sukcesywnie kompletują wyprawkę dla noworodka. Ubranka dziecięce są jedną z najważniejszych rzeczy, które rodzice kupują w nadmiarze. Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór ubranek od różnorakich producentów, wykonanych z gorszej lub lepszej jakości materiałów. Jak wybrać ubranka, które będą nie tylko wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne dla delikatnej skóry dziecka?

Materiały naturalne i syntetyczne 

Wybierając ubranka dla dziecka przede wszystkim należy zwrócić uwagę na skład materiału, ponieważ według badań aż 75% składników występujących w materiałach wchłania się do naszego organizmu poprzez skórę. Głównym podziałem materiałów jest ich rozróżnienie na naturalne i syntetyczne. Materiały naturalne takie jak np. bawełna, len, czy wełna mają pochodzenie roślinne bądź zwierzęce i są w pełni bezpieczne dla naszej skóry. Ubranka wykonane z takich materiałów przepuszczają powietrze, przez co pozwalają oddychać skórze, nie zatrzymują wilgoci, są miękkie i trwałe

Materiały syntetyczne takie jak poliester, nylon czy akryl są produkowane z substancji chemicznych lub powstają w wyniku przetwarzania naturalnych składników (np. wiskoza). Materiały syntetyczne lub materiały w większości wykonane ze sztucznych składników nie pozwalają na odpowiednią cyrkulację powietrza, przez co skóra w takim ubranku przegrzewa się i poci, co może prowadzić do nieprzyjemnych podrażnień skóry, a także alergii. Ubranka wykonane z materiałów syntetycznych często są gorszej jakości, szybko tracą swój pierwotny wygląd, rozciągają się i nie są odporne na wysokie temperatury.

Niska jakość materiałów, a wrażliwa skóra dziecka

Dzieci zaraz po urodzeniu są obdarzone niezwykle miękką, delikatną skórą, która wymaga szczególnej opieki i pielęgnacji. Należy zwracać uwagę na wygląd i jakość wykonania ubranek. Mogą one zapewniać przyjemny komfort, ale też niebezpieczne podrażnienia i uczulenia skóry. Ubranka wykonane z materiałów gorszej jakości mogą zachęcać do kupna ciekawą aplikacją, modnym kolorem i niższą ceną. Często są ogólnodostępne w popularnych sieciówkach w galeriach handlowych, należy jednak pamiętać co składa się na tak niską cenę wykonania. Takie sklepy sieciowe często szyją swoje ubranka w Chinach, Indiach czy Wietnamie, wykorzystując do tego tańsze materiały i barwniki wątpliwej jakości. Materiały takie nie posiadają żadnych certyfikatów bezpieczeństwa, nie ma więc żadnej gwarancji, że nie spowodują niekorzystnych skutków zdrowotnych dla Twojego dziecka. Poza tym ubranka takie nie są wygodne dla ruchliwego maluszka, często elektryzują się i kleją do skóry.

Jakie ubranka wysokiej jakości wybrać dla dziecka?

Niemowlęce ubranka wysokiej jakości są najczęściej uszyte z certyfikowanej tkaniny bawełnianej, która jest przewiewna, wygodna i przede wszystkim bezpieczna dla skóry dziecka. Ubranka z bawełny są odporne na wysokie temperatury, co jest szczególnie ważne, gdy chcemy wyprać plamy z marchewki, trawy czy innych zabrudzeń trudnych do usunięcia. Bawełna o niższej gramaturze sprawdzi się w ubrankach przeznaczonych na wiosnę i lato. Grubsza bawełna będzie odpowiednia do uszycia bluz i grubszych spodenek na chłodniejszy okres roku. Należy także sprawdzić, czy napy lub inne zatrzaski są wykonane z antyalergicznego metalu pozbawionego niklu. Ubranka wykonane w większości z bawełny często mają w swoim składzie niewielki dodatek elastanu czy poliestru, które sprawiają że ubranka są bardziej elastyczne i mniej się gniotą, co jest charakterystyczne dla 100% bawełny. Przed zakupem warto sprawdzić czy ubranka są uszyte przez polską firmę i jakich materiałów używają do produkcji swoich produktów. 
Ubranka niemowlęce wysokiej jakości wykonane z naturalnych materiałów są najbezpieczniejszym wyborem dla najmłodszych dzieci. Będą najlepszą opcją dla rodziców ceniących bezpieczeństwo, wygodę, dobry styl i dbających oekologię naszego środowiska!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top