Jaki laktator wybrać? | Blog Bobaskowo

Jaki laktator wybrać?

Przygotowując się do porodu i kompletując wyprawkę, każda mama w którymś momencie dochodzi do etapu w którym zadaje sobie pytanie: “Co z laktatorem ? Czy jest on mi potrzebny? Jaki wybrać ?“. Chociaż nie jest to priorytet na liście wyprawkowej, jak wskazują badania ponad 80% mam po porodzie korzysta z laktatora by wspomóc karmienie piersią.  W takiej sytuacji najczęściej znajdują się kobiety, które chcą karmić piersią, a nie mają dziecka od razu przy sobie. Jest to częste w przypadku wcześniaków. Wówczas laktator pomaga zainicjować laktację oraz podtrzymać ją w przypadku gdy dzieciątko nie może samodzielnie ssać piersi. Laktator będzie przydatny także gdy, dziecko będzie opróżniać piersi nieefektywnie lub gdy dojdzie do nawału mlecznego czyli zwiększonej ilości pokarmu, prowadzącej często do bolesności i obrzęku, a nawet zapalenia piersi. Urządzenie takie jak laktator przydaje się jednak także gdy nie masz problemów z karmieniem piersią ale chcesz szybko wrócić do pracy lub po prostu wyjść z domu pozostawiając dziecko pod czyjąś opieką. 

Laktator ręczny czy elektryczny- który sprawdzi się lepiej ?

Laktator Ręczny

Ten rodzaj zdecydowanie lepiej sprawdzi się w przypadku sporadycznego odciągania pokarmu, na początku laktacji lub podczas nawału pokarmu. Wyróżnia się laktatory ręczne gruszkowe, tłokowe oraz z pompką. Zaletą laktatorów ręcznych jest ich łatwość obsługi, nieskomplikowana budowa umożliwiająca łatwe czyszczenie, cichy tryb pracy oraz możliwość użycia w każdym miejscu bez dostępu do źródła prądu. Praktycznym oraz delikatnym laktatorem jest np. Laktator Manualny CHICCO

Laktatory ręczne są także znacznie tańsze od swoich elektrycznych odpowiedników. Odciąganie pokarmu przy użyciu laktatora ręcznego może być jednak czasochłonne i męczące dla rąk dlatego w przypadku częstego odciągania lepiej zdecydować się na zakup laktatora elektrycznego.

Laktator Elektryczny

Wybór laktatora elektrycznego powinny rozważyć mamy, które chcą pobudzić laktację, urodziły wcześniaka i karmią przez sondę, ale także te, które zmuszone są do częstego odciągania pokarmu, które cenią sobie czas i które chcą wrócić do pracy nie rezygnując przy tym z karmienia własnym mlekiem. Laktatory elektryczne pracują w trybie dwufazowym to znaczy, że w pierwszej fazie dochodzi do pobudzenia wypływu mleka, a w drugiej do wolnego głębokiego ssania. Laktatory elektryczne są dużo bardziej wydajne. Istnieją także modele podwójne, które odciągają pokarm jednocześnie z obu piersi, jest to dodatkowa oszczędność czasu. Wiele laktatorów elektrycznych posiada tryb regulacji siły odciągania, warto zwrócić na to uwagę by zapewnić sobie maksymalny komfort podczas ściągania pokarmu. Laktatory elektryczne mogą być zasilane z sieci elektrycznej, z ładowarki samochodowej lub na baterie. Zastosowanie wszystkich trzech źródeł umożliwi odciąganie pokarmu w każdym miejscu, także w podróży. Laktatory elektryczne są jednak droższe od laktatorów ręcznych, a także głośniejsze.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru laktatora?

Przy wyborze zarówno laktatora ręcznego jak i elektrycznego zwrócić należy uwagę na wielkość lejka laktatora. W tym celu można wykorzystać szablony do mierzenia brodawek lub skorzystać z porady specjalisty. Dobrze dobrany lejek nie będzie powodował bólu ani kłucia podczas odciągania pokarmu. Dodatkowo uwzględnij budowę laktatora. Nie powinna ona być skomplikowana aby umożliwić jego dokładne wyczyszczenie. Niezwykle ważnym aspektem jest także możliwość bezpośredniego łączenia laktatora z butelką lub pojemnikiem do przechowywania pokarmu. Urządzeniem kompatybilnym z innymi akcesoriami do karmienia i przechowywania pokarmu jest np. Laktator Elektryczny EasyStart CANPOL 

W przypadku laktatorów elektrycznych zwrócić należy uwagę na źródło zasilania oraz głośność pracy.  Pamiętać należy także o opcjach dodatkowych jak regulacja siły ssania czy nakładki masujące. Niezwykle ważna w przypadku laktatorów elektrycznych jest ich wydajność (CPM). Przyjmuje się, że w ciągu jednej minuty laktator powinien wykonać min. 30 cykli ssania. Wysoce zaawansowanym laktatorem jest Laktator elektryczny Canpol Easy&Natural. Posiada on wiele funkcji dodatkowych, które zwiększą komfort użytkowania, są to między innymi: regulacja siły ssania (18 trybów), nakładka masującą, zaworek antyzwrotny czy adapter do butelek.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top