Jaką butelkę do karmienia noworodka na początek? Poradnik | Blog Bobaskowo

Jaką butelkę do karmienia noworodka na początek? Poradnik

Butelka do karmienia noworodka to dla wielu świeżo upieczonych mam niezbędny element wyprawki dla maluszka. Dzięki niej można z łatwością podać dziecku pokarm niemal w każdych warunkach. Jaką butelkę wybrać, by karmienie było dla niemowlęcia komfortowe i bezpieczne?

Kiedy warto zaopatrzyć się w butelkę do karmienia niemowlęcia?

Karmienie to kluczowy element opieki nad niemowlęciem. Pozwala ono nie tylko zaspokoić potrzeby maluszka, ale również budować dziecięco-rodzicielską więź. Choć karmienie naturalne niesie dziecku liczne korzyści, nie zawsze jest ono możliwe. Przeciwwskazania do karmienia piersią stanowią m.in. choroby matki (np. zakażenie wirusem HIV, czynna gruźlica) i dziecka (m.in. galaktozemia). Zdarza się także, że młode mamy nie są w stanie karmić noworodka piersią ze
względu na problemy z laktacją. Dokarmienie niemowlęcia mlekiem modyfikowanym jest często wskazane, gdy maluszek słabo przybiera na wadze. W takich sytuacjach niezastąpiona jest butelka do karmienia, która pozwala na łatwe przygotowanie i podanie pokarmu dziecku.

W butelkę do karmienia powinny zaopatrzyć się jednak nie tylko te mamy, które nie mogą karmić w sposób naturalny. Będzie ona bardzo przydatna dla kobiet, których krępuje karmienie piersią w miejscach publicznych. Butelka do karmienia umożliwi także podanie pokarmu maluszkowi w czasie nieobecności matki. Jej używanie pomaga odciążyć młodą mamę w obowiązkach związanych z karmieniem. Umożliwia kobiecie dłuższy wypoczynek, wyjazd czy szybszy powrót
do pracy. Karmieniem butelką może z powodzeniem zajmować się ojciec dziecka czy babcia – co sprzyja nawiązywaniu przez nich bliskiej relacji z maluszkiem. Odpowiednia butelka do karmienia pozwala ponadto rozwiązać niektóre problemy z żywieniem maluszka, np. ogranicza kolki i wzdęcia.

Na co zwrócić uwagę, wybierając butelkę do karmienia dziecka?

Wybierając butelkę do karmienia noworodka, powinniśmy zwrócić uwagę na jej jakość, bezpieczeństwo dla maluszka i funkcjonalność. Akcesorium do karmienia musi być wykonane z trwałych, odpornych na uszkodzenia i nietoksycznych materiałów (0% BPA – wolne od bisfenolu A). Jego jakość powinny potwierdzać certyfikaty bezpieczeństwa. Butelka do karmienia musi być również wygodna w użytkowaniu. Istotna jest łatwość jej napełniania i czyszczenia.

Butelka do karmienia dziecka powinna posiadać czytelną podziałkę (najlepiej co 30 ml), która ułatwi odmierzenie odpowiedniej porcji pokarmu. Warto upewnić się, czy jest szczelna, a otwór zapewnia prawidłowe dozowanie mleka. Butelka dla niemowlęcia musi też zapewniać odpowiednią izolację termiczną i utrzymywać temperaturę pokarmu. Najlepiej zdecydować się na model, który bez problemu można zamontować do laktatora czy umieścić w sterylizatorze.

Butelka do karmienia niemowlęcia – rozmiar

Rozmiar butelki do karmienia trzeba dopasować do potrzeb dziecka. W akcesorium powinna mieścić się ilość mleka wystarczająca na jeden posiłek. Dla noworodka najlepiej zakupić zatem butelkę do karmienia o pojemności 100-150 ml. Po ukończeniu przez maluszka 4. miesiąca życia powinniśmy zmienić ją na nieco większą (180-250 ml). Najstarsze dzieci (od około 8. miesiąca życia) najwygodniej będzie karmić butelką o pojemności 300-350 ml. Jeśli niemowlę karmione jest wyłącznie butelką, najlepiej kupić kilka akcesoriów.

Butelka do karmienia niemowlęcia – materiał

Na rynku dostępne są butelki do karmienia noworodków wykonane ze szkła, plastiku i silikonu. Butelki szklane są trwałe i łatwe w czyszczeniu. Bardzo dobrze sprawdzają się w domowym zaciszu. W trakcie ich użytkowania może jednak dojść do poparzenia czy skaleczenia.

Butelki plastikowe wyróżniają się lekkością, odpornością mechaniczną i dobrą izolacją termiczną. Pozwalają długo zachować temperaturę pokarmu. Dziecko może bez ryzyka wygodnie chwycić je w rączki. Utrzymanie plastikowych butelek w czystości jest jednak problematyczne, dlatego wymagają one częstej wymiany. Są godne polecenia dla mam, które chciałyby karmić dziecko poza domem – na spacerze czy w czasie podróży.

Zalety obu modeli łączą butelki silikonowe. Są one lekkie, a przy tym trwałe i łatwe w czyszczeniu.
Dzięki dużej elastyczności pozwalają na precyzyjne dozowanie ilości pokarmu maluszkowi.

Butelka do karmienia niemowlęcia – kształt

Na komfort użytkowania butelki dla niemowlęcia spory wpływ ma jej kształt. Akcesoria do karmienia dostępne są w dwóch podstawowych kształtach: prostym i profilowanym. Profilowane butelki do karmienia umożliwiają dziecku pewne i wygodne chwytanie. Ich specyficzny kształt może jednak nieco utrudnić czyszczenie. Butelki proste są bardzo praktyczne – łatwe jest ich napełnianie i czyszczenie.

Warto przyjrzeć się szerokości szyjki. Butelki o szerokiej szyjce są łatwiejsze w napełnianiu, te o wąskiej – z reguły wygodniejsze dla dziecka.

Butelka do karmienia niemowlęcia – smoczek

Integralnym elementem każdej butelki do karmienia jest smoczek. Do wyboru mamy butelki ze smoczkami lateksowymi lub silikonowymi. Smoczki lateksowe są miękkie i elastyczne. Łatwo ulegają jednak odkształceniom, przez co wymagają dość częstej wymiany. Polecane są dla wcześniaków i osłabionych maluszków, mających problemy ze ssaniem. Smoczki silikonowe są twardsze i wytrzymalsze niż lateksowe. Skłaniają dziecko do intensywnego ssania i sprzyjają rozwojowi mięśni jamy ustnej.

Pamiętajmy, że smoczek powinien być wyposażony w otwór o odpowiedniej przepustowości. Im większa przepustowość, tym gęstsze pokarmy możemy podawać maluchowi. Dla najmłodszych dzieci należy wybierać smoczki wolnoprzepływowe, dla najstarszych – szybkoprzepływowe.

Antykolkowa butelka do karmienia niemowlęcia

Butelka antykolkowa dla noworodka zapobiega przedostawaniu się powietrza do pokarmu. Wyposażona jest w specjalny smoczek z zaworami odpowietrzającymi lub mechanizm pozwalający na oddzielenie powietrza od pokarmu. Butelka antykolkowa chroni dziecko przed kolkami i wzdęciami.

Termiczna butelka do karmienia niemowlęcia

Termiczna butelka do karmienia, dzięki specjalnemu materiałowi (stali nierdzewnej), pozwala na utrzymanie temperatury pokarmu nawet przez kilka godzin. Umożliwia nakarmienie maluszka poza
domem, w warunkach niepozwalających na podgrzanie mleka. Jest idealna dla mam, które lubią podróże lub długie spacery z dzieckiem.

Butelka do karmienia z funkcją aktywnego ssania

Butelka do karmienia z funkcją aktywnego ssania wspomaga utrzymanie przez dziecko prawidłowego odruchu ssania. Specjalny, wydłużony smoczek, o twardej podstawie i cienkiej końcówce, imituje matczyną pierś i skłania dziecko do używania mięśni aktywizowanych podczas normalnego ssania. Butelka z funkcją aktywnego ssania jest polecana do stosowania przez mamy, które chcą karmić dziecko w systemie mieszanym.

Akcesoria do karmienia noworodka

Mamy już odpowiednią butelkę, ale co jeszcze powinniśmy kupić, by karmienie noworodka było bezpieczne i wygodne? Z pewnością przyda nam się szczotka do czyszczenia butelki i sterylizator
akcesoria te pomogą utrzymać odpowiednią higienę żywienia maluszka. Niezbędny będzie także podgrzewacz do mleka. Dodatkowo możemy zaopatrzyć się w opakowania termiczne na butelkę czy pojemniki do mrożenia pokarmu.

Dołącz do naszego newslettera i otrzymuj informację o naszych nowościach.

Bonus na start: Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj 5% na zamówienie w naszym sklepie.

Aktywując newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych. Możesz cofnąć zgodę na subskrybcję w każdym czasie. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody. Administrator przetwarza dane zgodnie z Polityką Prywatności. Masz prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top