Jak dobrać biustonosz do karmienia - tabela rozmiarów | Blog Bobaskowo

Jak dobrać biustonosz do karmienia – tabela rozmiarów

Okres laktacji jest bardzo ważny zarówno dla Mamy jak i niemowlęcia. Zapewne każda kobieta chce czuć się komfortowo w tym czasie. Zatem jak zadbać o piersi, które są kluczowym elementem podczas karmienia piersią? Przede wszystkim musimy pamiętać o prawidłowym doborze biustonosza. I tu pojawia się pytanie: Jaki wybrać? Czy możemy postawić na standardowy biustonosz, czy może zdecydować się na ten predysponowany dla Mam karmiących? Na te i kilka innych nurtujących Was zagadnień, postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie ?  

Biustonosz do karmienia czy klasyczny?

U większości przyszłych mam bardzo często to właśnie to pytanie nasuwa się jako pierwsze. Czy warto inwestować w kolejny biustonosz, który przyda Nam się tylko w okresie laktacji, czy postawić na standardowy, w trochę większym rozmiarze, tak aby posłużył Nam jeszcze nawet po zakończonym karmieniu maluszka? Oczywiście wybór klasycznego biustonosza nie jest złą decyzją. Biustonosz do karmienia nie różni się znacząco od tego „codziennego”. Jedyną dodatkową, pożyteczną funkcją jest możliwość odpinania miseczek, które na pewno ułatwi wyeksponowanie piersi do karmienia.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Odpowiednio dobrany rozmiar biustonosza do karmienia to podstawa właściwego przebiegu okresu laktacji. Niedopasowany biustonosz może mieć negatywne skutki, m.in. ucisk nabrzmiałych piersi, zatykanie kanalików mlecznych, tworzenie się zastojów i guzków. Jak znaleźć swój rozmiar? Należy zmierzyć następujące partie w okolicach piersi: obwód pod biustem (70, 75, 80…), obwód w biuście oraz obliczamy wielkość miseczki (A, B, C, D…).

a) Obwód pod biustem [wyrażony w cm] – w swobodnej, prostej pozycji należy zmierzyć taśmą krawiecką obwód pod biustem. Metr powinien być ściśle dopasowany do ciała, lecz nie powinien krępować ruchów podczas oddychania. Jak interpretować wyniki? Jeśli taśma wskazuje 82 cm to zaokrąglamy w dół do rozmiaru 80, natomiast w przypadku 83 lub 84 cm zaokrąglamy w górę, czyli rozmiar 85.

b) Obwód piersi [cm] – mierzymy poprzez przyłożenie metra do piersi na równej wysokości zarówno z przodu jak i na plecach nie uciskając przy tym biustu.

c) Wielkość miseczki – należy obliczyć różnicę między obwodem pod biustem, a w biuście (warto zwrócić uwagę na to, aby rozmiar miseczki był dostosowany również do korzystania z wkładek laktacyjnych).

MISECZKAABCDEFGH
RÓŻNICA [Cm]12-1414-1616-1818-2020-2222-2424-2626-28

Decydując się na biustonosz z wszytymi fiszbinami należy pamiętać, aby nie uwierały i nie zniekształcały pierś. Najlepszym wyborem będzie biustonosz bezszwowy. Jest gwarantem komfortu i uniknięcia uciśnięć biustu.

Materiał. Postawić na biustonosze z usztywnieniem czy wybrać bardziej elastyczne?

Niezwykle istotne jest, aby wybierać biustonosze stworzone z delikatnych i elastycznych materiałów, które zapewnią Nam wysoki komfort podczas użytkowania. Decydując się na elastyczne biustonosze musimy jednak pamiętać, że biust nie będzie się prezentować tak, jak przy wyborze biustonosza z usztywnianym wkładem. Plusem elastycznych biustonoszy jest duża przewiewność. Miękkie i delikatne materiały ochronią wrażliwe brodawki oraz pierś przez podrażnieniami.

Niezawodna funkcja biustonosza do karmienia – odpinane miseczki

Odpinane miseczki biustonosza to szczególny „must have” wszystkich Mam karmiących. Ciągłe wyciąganie piersi z miseczki stanika bywa dość uciążliwe. Na szczęście technika idzie do przodu i producenci bielizny dla kobiet postanowili zrobić ukłon w kierunku Kobiet. Zapięcie znajdujące się na przodzie szelek biustonosza pozwala na szybkie i komfortowe wyeksponowanie piersi podczas kamienia niemowlęcia. Dzięki temu nie musimy wyciągać piersi nad miseczkę i narażać jej na wygniecenie, a co za tym idzie szybsze zużycie biustonosza. Warto zwrócić uwagę na rodzaj zapięcia – czy łatwo można odpiąć i zapiąć stanik jedną ręką, gdy ta druga jest zajęta podtrzymywaniem maleństwa. Ważne jest również, aby pierś pomimo odsłonięcia, nadal była podtrzymana w odpowiedniej pozycji.

Kiedy i gdzie oraz ile sztuk biustonosz do karmienia kupić?

Kiedy zakupić biustonosz do karmienia? Najlepiej tuż przed porodem, aby być w pełni zaopatrzonym do szpitala. Ostatnie tygodnie ciąży to dobry moment za kupno bielizny do karmienia.

Gdzie można zakupić biustonosz do karmienia? Wiele sklepów internetowych (m.in. Sklep Bobaskowo ?) oraz stacjonarnych predysponowanych dla Kobiet w ciąży oraz Młodych Mam posiada w swej ofercie szeroki asortyment.

Ile sztuk wybrać, by mieć pewność, że ilość jest odpowiednia? Zaleca się zakup co najmniej dwóch biustonoszy do karmienia. Jak wiadomo wymagają one częstego prania i dobrze mieć w zanadrzu dodatkowe sztuki ?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top