Jak opiekować się noworodkiem w domu? Poradnik | Blog Bobaskowo

Jak opiekować się noworodkiem w domu? Poradnik

Każdy rodzić staje przed ogromnym wyzwaniem w momencie pojawienia się dziecka na świecie. Wszystko jest dla Nas nowe i nie do końca potrafimy przewidzieć wszystkie możliwe sytuacje. Pamiętajmy, że dla Naszego maleństwa też jest to trudny czas. Zarówno mama, jak i dziecko muszą nauczyć się funkcjonowania razem. Nie nakładajmy na siebie niepotrzebnie presji, że coś Nam nie wychodzi. Wszystko przychodzi z czasem. Ponoć z każdym kolejnym pojawiającym się maluszkiem jest łatwiej – nabieramy praktyki. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które ułatwią Wam przejść przez pierwsze tygodnie razem.

Pierwszym bardzo ważnym aspektem na jaki powinniśmy zwrócić uwagę po powrocie ze szpitala to odpowiednie przygotowanie mieszkania. W pokoiku, gdzie znajduje się dziecko powinno być przyciemnione oświetlenie oraz dostęp do naturalnego światła.

 Należy pamiętać, aby pomieszczenie było przewietrzone i panowała tam odpowiednia temperatura (około 22 stopnie Celsjusza). Zbyt zagrzany pokój nie wpływa korzystnie na samopoczucie Naszego dziecka. 

Zarówno Mama jak i dziecko w początkowym okresie potrzebują dużo ciszy i spokoju. Wszelkie wizyty gości warto przełożyć na dalszy plan. Wspominając o ciszy nie mamy tu na myśli tak zwanego „chodzenia na paluszkach”. Istotne jest, aby stopniowo przyzwyczajać dziecko do podstawowych dźwięków: muzyka, dźwięki za oknem, dźwięki odkurzacza, gotowania itp. 

Każdy maluszek wymaga odpowiedniego dotyku. Potrzebuje niezwykłej delikatności. Ważne jest, aby dziecko odczuwało bliskość rodziców. Daje mu to poczucie bezpieczeństwa, co jest niezwykle istotne w dalszym etapie rozwoju. 

Jeśli chodzi o kąpiele i pielęgnację pępka. Od dawien dawna słyszymy, że najlepszym sposobem na pielęgnację pępuszka jest odkażanie spirytusem. Niestety ten sposób nie był do końca trafiony. Zalecana pielęgnacja to moczenie gazika w czystej wodzie i zwilżanie pępuszka raz na dobę. Po wykonanej czynności osuszamy i pozostawiamy odsłonięty. Kikut pępowiny powinien odpaść między 5, a 15 dobą po urodzeniu. Jeśli chodzi o kąpiele, zalecana częstotliwość to 2-3 razy w tygodniu. Temperatura wody powinna wynosić 37 stopni Celsjusza, natomiast powietrza 22 stopnie Celsjusza. 

Kolejnym ważnym elementem pielęgnacji maluszka jest codzienne natłuszczanie delikatnej skóry. Pamiętajmy o codziennym rozprowadzaniu oliwki na całe ciałko w celu całkowitego natłuszczenia i uniknięcia wysuszenia. Oczywiście jeśli niemowlę ma tędęcję do skóry przetłuszczającej, zalecamy nawilżanie miejsc jedynie tych skłonnych do wysuszania.

Podtrzymywanie główki jest bardzo istotne przy prawidłowym rozwoju dziecka. Noworodek  średnio do około 3 miesiąca życia nie potrafi utrzymywać główki samodzielnie. Nie zapominajmy przy wszelkich podnoszeniach o podpieraniu główeczki. 

Częste przewijanie i karmienie na żądanie to klucz do bycia szczęśliwym noworodkiem. Dziecko w początkowym okresie wymaga karmienia co około 1,5h. Długość karmienia jest różna. Raz może trwać tylko 15 minut, innym razem nawet do 1 h czasu. Po tej czynności należy dziecko ustawić w pionowej pozycji, aby ułatwić mu odbicie i uniknąć zakrztuszenia się. Jest to okres niezwykle intymny dla Mamy i Dziecka. 

Przewijanie natomiast należy kontrolować systematycznie. Nawet jeśli pampers nie został zabrudzony to należy go wymienić maksymalnie do 2 h od założenia, aby zapobiec podrażnieniu i odparzeniu.

Kolejna kwestia to ubranka. Przy ich doborze pamiętajmy, aby były wykonane z delikatnych i elastycznych materiałów. Czapeczkę należy ubierać tylko po kąpieli, gdy przechodzimy z cieplejszego pomieszczenia, w chłodniejsze. Nie ma potrzeby, aby Nasze maleństwo miało ją na sobie przez całe dnie i było narażone na przegrzanie. 

Pierwszy spacer jest zależny od pory roku i powinien być krótki- maksymalnie pół godziny. Porą letnią zalecany czas pierwszego spaceru to około tydzień po powrocie ze szpitala.

Ostatnią, bardzo ważną sprawą jest podział obowiązków. Drogie Mamy pamiętajmy, aby nie odsuwać swoich partnerów w tym ważnym dla Nas okresie. Rola Taty jest niezwykle istotna w życiu codziennym dziecka. Dzięki niemu My-Mamy mamy możliwość zająć się sobą i odpocząć. Ważne jest, aby angażować tatusiów w codzienną pielęgnację maluszka, spacery, zabawy, przytulanie.  Pozwólmy mężczyznom stworzyć więź z maleństwem☺

Dołącz do naszego newslettera i otrzymuj informację o naszych nowościach.

Bonus na start: Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj 5% na zamówienie w naszym sklepie.

Aktywując newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych. Możesz cofnąć zgodę na subskrybcję w każdym czasie. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody. Administrator przetwarza dane zgodnie z Polityką Prywatności. Masz prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top