Jak i kiedy obcinać paznokcie noworodkowi? | Blog Bobaskowo

Jak i kiedy obcinać paznokcie noworodkowi?

Rodzice oczekujący na narodziny pierwszego dziecka często spotykają się z kwestiami, które w pierwszej chwili wprawiają w osłupienie. Jak przebrać maluszka ?  Jak wykąpać nasze dzieciątko żeby nie zrobić mu krzywdy ? Jedną z takich przerażających kwestii może okazać się także pierwsze obcinanie paznokci. Spokojnie – nie ma się czego obawiać ! W tym artykule zdradzimy jakich zasad przestrzegać aby bezpiecznie obciąć noworodkowi paznokietki.

Kiedy po raz pierwszy obciąć paznokcie noworodkowi ?

Dzieci rodzą się często z bardzo długimi paznokciami, nic w tym dziwnego skoro zaczynają się rozwijać nawet już od 12 tygodnia życia płodowego. Wydawać by się mogło, że w takim wypadku należy je natychmiast skrócić. Nic bardziej mylnego ! Po pierwsze dziecko tuż po urodzeniu może mieć zrośniętą płytkę paznokcia z opuszkiem delikatną błonką, której uszkodzenie podczas obcinania wywoła u dzieciątka ból. Ponadto szpitalne otoczenie nie jest odpowiednie do takich zabiegów higienicznych. Przypadkowe skaleczenie dziecka zagrożone byłoby bowiem poważnym zakażeniem szpitalnymi bakteriami. Zaleca się więc aby z pierwszym obcinaniem paznokci wstrzymać się przynajmniej do wyjścia ze szpitala, a najlepiej gdy nastąpi to po około 2 tygodniach od narodzin, gdy płytka paznokcia dziecka nieco stwardnieje. Możliwe jednak, iż do tego czasu paznokietki same się wykruszą, jest to zupełnie normalne i nie powinno Cię to martwić.

Jak obcinać ?

Zanim przystąpisz do tego kosmetycznego zabiegu najpierw musisz stworzyć sobie odpowiednie warunki. Pamiętaj o tym by zadbać o dobre oświetlenie. Żeby uniknąć niechcianego skaleczenia, zaleca się aby obcinać paznokcie dziecku gdy jest spokojne czyli najlepiej zrobić to podczas snu lub podczas karmienia. Rodzice często decydują się także na obcinanie paznokci zaraz po kąpaniu. Płytka paznokcia jest wówczas zmiękczona i podatniejsza do skracania. Pamiętaj jednak by przystępując do obcinania paznokietków zachować maksymalną ostrożność i by nie skracać ich zbyt krótko. Ułóż wyprostowaną dłoń dziecka na swojej dłoni i delikatnie ją przytrzymując skracaj paznokcie. Paznokietki u dłoni powinny być przycinane na półokrągło, zaś u stóp na prosto. Nieodpowiednie przycięcie paznokci może skutkować ich wyrośnięciem, nie spiesz się więc i zachowaj ostrożność. Pod żadnym pozorem nie obcinaj maluszkowi skórek oraz nie odrywaj paznokci, które się nadłamały.

Jak często obcinać paznokcie ?

Częstotliwość skracania paznokci maluszków jest uzależniona od tempa ich wzrostu. Z pewnością zorientujesz się kiedy nadejdzie ten moment. Paznokietki u rączek rosną zdecydowanie szybciej, dlatego zakłada się, że powinno się je obcinać nawet 2 razy w tygodniu. W przypadku paznokci u stóp może to być dokonywane raz na 2 tygodnie.

Czym obcinać paznokcie ?

W przypadku noworodków poleca się używanie specjalnych nożyczek z zaokrąglonymi końcówkami i cienkimi ostrzami. Możesz także zdecydować się na mini obcinacz/cążki. Wszystkie produkty znajdziesz w naszym sklepie pod adresem https://bobaskowo.sklep.pl/kategoria-produktu/higiena-i-pielegnacja/zestawy-i-nozyczki-do-paznokci.

Pamiętaj jednak aby zadbać o higienę przed przystąpieniem do skracania paznokci. Umyj dłonie Twoje i dziecka oraz zdezynfekuj nożyczki! 

Zmiany na płytce paznokcia- co oznaczają ?

Być może podczas pielęgnacji zauważysz na paznokciach Twojego dziecka pewne zmiany. Poniżej przedstawiamy Ci kilka możliwości objawów i możliwych przyczyn:

Białe plamki na płytce paznokcia

Białe plamki na paznokciach u dzieci mogą wskazywać na uraz np. na skutek zbyt ciasnych bucików lub w przypadku starszych niemowląt na niedobory wapnia, cynku, żelaza czy potasu.

Czerwona płytka paznokcia

Zaczerwienione paznokcie mogą wskazywać na podrażnienie lub stan zapalny.

Brązowa płytka paznokcia

Brązowe paznokcie to jeden z objawów niewydolności nerek, lepiej skonsultować go z lekarzem.

Łamliwość paznokci

Ten objaw może być skutkiem niedoborów w diecie. 

Rozdwajające się paznokcie

Paznokcie są pofalowane lub rozdwojone gdy dochodzi do niedoboru witaminy A+E oraz witaminy B7 lub wapnia. 

Zastrzał (ropa po wewnętrznej stronie opuszka)

Jest najczęściej skutkiem uszkodzenia tkanki przy paznokciu podczas skracania. Dochodzi wówczas do zakażenia bakteryjnego, skutkującego nagromadzeniem się ropy. Nieleczone może rozprzestrzenić się na inne obszary organizmu.

Pielęgnacja paznokci u noworodka jest niezwykle ważna. Skracanie paznokci nie tylko chroni przed niechcianymi zadrapaniami ale także przed nagromadzeniem się brudu i zarazków, które następnie mogą być przeniesione do buzi i wywołać u dziecka choroby począwszy od przeziębienia po zakażenie rotawirusem. Obserowanie płytki paznokcia dziecka może dstarczyć rodzicowi także cennych informacji o kondycji zdrowotnej malucha.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top