Ile powinno przybierać niemowlę - prawidłowa waga dzieci | Blog Bobaskowo

Ile powinno przybierać niemowlę – prawidłowa waga dzieci

Waga noworodka oraz to w jaki sposób przybiera na masie należą do najważniejszych kryteriów oceny stanu zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka. Rodzicami często targają wątpliwości czy ich pociecha odznacza się odpowiednią masą ciała w stosunku do wieku i chociaż w kwestiach medycznych zawsze duża rolę grają indywidualne uwarunkowania, to można wyodrębnić kilka wzorców prawidłowej wagi dzieci

Waga noworodka

Przyjmuje się, że optymalna waga ciała noworodka mieści się w przedziale od 3,2 kg do 3,4 kg, niemniej jednak znakomita większość zdrowych dzieci po wyjściu z łona matki charakteryzuje się masą od 2,8 kg do 3,8 kg. W przypadku dzieci urodzonych w terminie, za wartość niepokojącą uznaje się wagę poniżej 2,5 kg.

Istnieją wszakże czynniki o niebagatelnym wpływie na wagę noworodka. Dziewczynki są zazwyczaj lżejsze od chłopców, mniej ważą dzieci z ciąży mnogiej oraz wcześniaki. Wpływ na masę dziecka mają także czynniki genetyczne lub cukrzyca ciążowa. Niestety, część przyszłych matek nie rezygnuje z palenia papierosów w czasie noszenia dziecka pod sercem, czego skutkiem zazwyczaj jest obniżona masa ciała noworodka.

Co wpływa na przyrost wagi niemowlaka

Waga niemowlaka, poza oczywistymi uwarunkowaniami genetycznymi, podlega szeregowi innych czynników. Wśród nich niebagatelne znaczenie posiada odżywianie dziecka. Warto zauważyć, że w ciągu pierwszych kilku dni życia dziecka obserwuje się utratę masy ciała. Jest to zjawisko normalne i nie powinno wzbudzać niepokoju. 

Noworodki karmione butelką mogą stracić nawet 10% masy ciała, natomiast w przypadku dzieci karmionych mlekiem matki, wartość ta jest o połowę mniejsza, co wskazuje na niewątpliwą przewagę naturalnego pokarmu. 

Dobry sen przynosi nie tylko wypoczynek, ale również należy do czynników przyspieszających przyrost masy ciała. Podobnie działanie wykazują częste i regularne spacery. Błędem jest trzymanie dziecka w hermetycznie zamkniętym środowisku. Zwraca przy tym uwagę przewaga dzieci urodzony w miesiącach letnich – mają one więcej okazji do przebywania na świeżym powietrzu, a tym samym – prędzej rosną. 

Czasami zdarza się, że dziecko słabo przybiera na wadze z powodu słabego odruchu ssania lub alergii na mleko matki – bobasek traci w ten sposób szansę na najlepszy dla jego zdrowia i rozwoju pokarm.

Jak zważyć niemowlę

Ze względu na tak szeroki zakres parametrów wpływających na to ile noworodek powinien przybierać na wadze, tak istotne jest stosunkowo częste ważenie dziecka. W tym celu korzysta się ze specjalnie zaprojektowanej i czułej wagi niemowlęcej

Urządzenie jest bezpieczne dla dziecka i proste w użyciu – wystarczy postawić wagę na możliwie równym podłożu i położyć na niej nagie dziecko, równocześnie asekurując ręką brzuszek, ale tak by nie dociskać bobaska do wagi. Jeśli temperatura uniemożliwia rozebranie maluszka, to po wykonaniu pomiaru należy zważyć ubranko i odjąć od wyniku ważenie dziecka. 

Kiedy wiemy już jak zważyć dziecko, możemy porównać uzyskaną wartość z tym,  ile powinno przybierać niemowlę. Do tego celu używa się:

  • przedziałów wagowych w zależności od wieku dziecka,
  • wartości optymalnych,
  • siatki centylowej.

Co to jest siatka centylowa

Siatka centylowa stanowi wykres umożliwiający ocenę rozwoju dziecka na tle innych niemowląt. Narzędzie to bierze pod uwagę także fakt donoszenia ciąży oraz płci dziecka. Na wykresie używa się pojęcia centylu – dla przykładu waga w 30 centylu oznacza, że mniej waży 30% dzieci w tym samym wieku.

Ile dziecko powinno przybierać na wadze

Określa się, że przez pierwszych kilka miesięcy życia noworodek przybiera na wadze o około 150 – 200 g na tydzień. Po ukończeniu 4 miesiąca wartość ta spada do przedziału od 90 do 150 g tygodniowo. Pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia prawidłowy tygodniowy przyrost wagi niemowlaka mieści się w przedziale 50-80 g. 

Z kolei przeliczając to na wartości procentowe – po upływie około pół roku dziecko powinno ważyć dwukrotnie więcej niż w chwili narodzin, a trzykrotny wzrost masy ciała powinno się obserwować po około roku.

Przyjrzyjmy się teraz wartościom optymalnym oraz przedziałom liczbowym określającym to, czy i ile noworodek przybiera na wadze w prawidłowy sposób.

Ile powinno ważyć dziecko po 1 miesiącu

Po pierwszym miesiącu życia waga dziecka powinna znajdować się w przedziale od 3 do 5 kg. Waga optymalna to 4,2 kg.

Ile powinno ważyć 2 miesięczne dziecko

Dwumiesięczne dziecko powinno ważyć od 4 do 6,5 kg. Waga optymalna to 5,3 kg.

Waga dziecka 3 miesiące

Maluszek, który baraszkuje po świecie już 3 miesiące powinien ważyć od 4,5 kg do 7,5 kg. Waga optymalna to 6,1 kg.

Ile powinno ważyć 4 miesięczne dziecko

Czteromiesięczny bobasek powinien ważyć w granicach 5 kg do 8,5 kg. Waga optymalna to 7 kg.

Przyrost wagi niemowlaka zaburzenia

Trzeba pamiętać, że podane wyżej liczby posiadają wartość orientacyjną i nie należy ich traktować jako sztywnych ram. Kiedy jednak możemy mieć powody do niepokoju o prawidłowy rozwój dziecka?

Biorąc pod uwagę siatki centyli, za wartości graniczne przyjmuje się przedziały pomiędzy centylem 3. a 10. i 90. i 97. Znacznie ważniejsza jest jednak harmonia i regularność w przybieraniu na masie. Konsultacji z lekarzem mogą wymagać np. gwałtowne załamania krzywej wzrostu w górę lub w dół – może to być sygnał alarmowy i trzeba uważnie obserwować dalszy rozwój wydarzeń.

Jeśli dziecko bardzo powoli przybiera na wadze, może to zapowiadać zaburzenia, takie jak m.in. anemia, alergia pokarmowa, nietolerancja laktozy, wada serca, infekcja czy nawet niedoczynność tarczycy.  

Nie ma powodów do paniki

Młodzi rodzice często mają tendencję do wyolbrzymiania problemów z maluszkami. Zjawisko to dotyka przede wszystkim par, które zaczynają wychowywać swoje pierwsze dziecko. Trzeba jeszcze raz podkreślić, że w zdecydowanej większości przypadków odstępstwa od normy nie zwiastują niczego złego, ale nic nie zastąpi fachowej konsultacji z lekarzem pediatrą.

Jeśli tylko dziecko nie jest obarczone poważnymi wadami genetycznymi ani groźnymi chorobami, to dobre odżywianie, troskliwa opieka oraz szczera miłość matki i ojca powinny sprawić, że mała kruszynka z czasem stanie się silnym i zdrowym dzieckiem, pełnym wdzięczności dla rodziców.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top