Dlaczego warto karmić piersią? ✔ | Blog Bobaskowo

Dlaczego warto karmić piersią?

Mleko matki to najcenniejszy pokarm dla maluszka, który przygotowała sama natura. Karmienie piersią ułatwia dziecku zdrowy wzrost i harmonijny rozwój. Naturalny sposób żywienia niesie jednak korzyści nie tylko dla niemowlęcia, ale również dla jego mamy. Dlaczego warto karmić piersią?

Karmienie piersią: korzyści dla dziecka

Mleko matki to wyjątkowy pokarm, który jest w stanie nie tylko w pełni zaspokoić potrzeby niemowlaka, ale również wspomóc jego prawidłowy rozwój i uchronić go przed wieloma problemami zdrowotnymi. Pokarm produkowany przez organizm kobiety jest bogaty w substancje odżywcze, składniki wzmacniające odporność i pobudzające wzrost. Zawiera m.in. laktoferynę, oligosacharydy, przeciwciała IgA, hormony, witaminy, enzymy. Składniki znajdujące się w mleku matki wspierają rozwój mikrobioty jelitowej, stymulują dojrzewanie układu pokarmowego, chronią przed infekcjami, działają przeciwzapalnie. Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka: biegunek infekcyjnych, nagłej śmierci łóżeczkowej, zakażeń układu oddechowego, infekcji układu moczowego, sepsy, zapalenia ucha środkowego. 

Maluszek karmiony piersią jest też mniej narażony na problemy w wieku dorosłym: alergie, nadwagę i otyłość, cukrzycę, choroby serca, miażdżycę, niektóre nowotwory. 

Mleko matczyne jest idealnie dopasowane do wrażliwego przewodu pokarmowego maluszków. Cechuje je wysoka strawność i przyswajalność. Co więcej, jego skład zmienia się wraz z fazą laktacji, przez co idealnie zaspokaja potrzeby maluszka na różnych etapach rozwoju. Karmienie piersią to zatem najlepsza inwestycja w zdrowie dziecka. 

Sposób żywienia ma także niebagatelny wpływ na rozwój intelektualny niemowlaka. Znajdujące się w mleku matki długołańcuchowe kwasy tłuszczowe wspierają rozwój układu nerwowego, mózgu i zdolności poznawczych. Dzieci karmione w sposób naturalny przez przynajmniej 3-6 pierwszych miesięcy życia osiągają lepsze wyniki w szkole i mogą poszczycić się wyższym IQ niż ich rówieśnicy otrzymujący w okresie niemowlęctwa mieszanki mleczne. 

Podczas kontaktu z mamą, w trakcie karmienia, maluszek doświadcza wielozmysłowej stymulacji: dotykowej, słuchowej, smakowej i wzrokowej. Może obserwować twarz swojej mamy, słuchać jej głosu, czuć jej zapach. W ten sposób uczy się komunikacji, rozpoznawania mimiki, a później próbuje samodzielnie naśladować swoją mamę. Wszystko to sprawia, że jego zmysły rozwijają się w sposób harmonijny. Karmienie piersią umożliwi też wytworzenie u maluszka prawidłowego cyklu okołodobowego i ogranicza problemy ze snem. 

Ssanie piersi wpływa korzystnie na zgryz, rozwój wzroku, narządu mowy i prawidłowej artykulacji. Dzieci karmione piersią rzadziej cierpią z powodu wad wymowy, wzroku i zgryzu.

Co ciekawe rodzaj spożywanego na pierwszym etapie życia pokarmu ma także spory wpływ na kształtowanie się u dzieci preferencji smakowych. Maluszki spożywające mleko matki mają kontakt z dużą ilością bodźców smakowych, które zmieniają się na skutek modyfikacji w menu kobiety. Dzięki temu dzieci karmione w sposób naturalny łatwiej akceptują nowe pokarmy w swojej diecie, są mniej wybredne i bardziej otwarte na nowe smaki. 

Karmienie piersią odgrywa też ważną rolę w budowaniu u dziecka poczucia bezpieczeństwa i ograniczaniu stresu. Wspiera rozwój emocjonalny i społeczny. Dzieci, czerpiące korzyści z bliskiego kontaktu dotykowego z mamą, łatwiej nawiązują relacje społeczne i uczuciowe w przyszłości. Są również bardziej stabilne emocjonalnie i rzadko wykazują zaburzenia behawioralne. 

Karmienie piersią: korzyści dla mamy

Choć karmienie piersią ma dobroczynny wpływ na rozwój maluszka, nie można zapominać o jego zaletach dla samej mamy. Naturalne karmienie ułatwia kobiecie regenerację po porodzie. Sprzyja szybszemu obkurczaniu się macicy, wspomaga powrót do wagi sprzed ciąży i remineralizację kości. Karmienie naturalne wiąże się ze sporym wydatkiem energetycznym, przez co ułatwia pozbycie się zbędnych kilogramów. Dzięki niemu kobieta może spalić nawet 500 kcal dziennie. Jest więc nie mniej skuteczne w walce z nadprogramowymi kilogramami jak intensywne ćwiczenia fizyczne, na które większość świeżo upieczonych mam nie ma czasu ani sił. Karmienie naturalne chroni kobietę przed krwotokiem poporodowym czy anemią i łagodzi dolegliwości w czasie połogu. Kobiety karmiące piersią mają mniejsze ryzyko zachorowania na choroby serca, osteoporozę, raka piersi i jajnika po menopauzie. 

Karminie piersią bywa również receptą na walkę z przygnębieniem czy depresją poporodową. Dzięki niemu w organizmie świeżo upieczonej mamy wydzielana jest oksytocyna, odpowiadająca za dobry nastrój. Oksytocyna wyzwala u mamy zachowania opiekuńcze, przez co pozwala czerpać większą radość z macierzyństwa. 

Oprócz korzyści zdrowotnych i emocjonalnych karmienie piersią niesie też inne dobrodziejstwa dla mamy. Przede wszystkim pozwala oszczędzić czas i ograniczyć wysiłek związany z przygotowaniem pokarmu. Mleko matki jest dostępne dla maluszka o każdej porze dnia i nocy, w każdym miejscu. W przeciwieństwie do mlecznych mieszanek nie wymaga zakupu, przygotowywania czy podgrzewania. Nakarmienie maluszka piersią często okazuje się więc dużo wygodniejsze. Podczas nocnego wstawania znacznie łatwiej przystawić maluszka do piersi niż przygotowywać dla niego pokarm. Karmienie naturalne to oszczędność nie tylko czasu, ale także pieniędzy. Kobiety, które karmią piersią, nie muszą ponosić nakładów finansowych na akcesoria do karmienia i preparaty mlekozastępcze. Zaoszczędzone pieniądze mogą wykorzystać na zakup przydatnych akcesoriów czy ubranek dla maluszka. 

Karmienie piersią: korzyści dla mamy i dziecka

Każde karmienie piersią to wyjątkowa chwila bliskości mamy i dziecka. Moment, który nigdy się już nie powtórzy. Bezcenny i wyjątkowy. To swoisty rytuał, nierozerwalnie związany z macierzyństwem i pozwalający poczuć jego pełnię. Bezpośredni kontakt dotykowy przyczynia się do cementowania relacji między maluszkiem i mamą. Sprawia, że między nimi wytwarza się jedyna w swoim rodzaju więź, która nigdy nie ustaje. 

Jak długo karmić piersią?

Według Światowej Organizacji Zdrowia dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią przez pierwszych 6. miesięcy życia. Kluczowe dla zdrowia maluszka jest też rozpoczęcie karmienia piersią krótko po porodzie, co zapewnia kolonizację przewodu pokarmowego dziecka mikrobiotą matki. Karmienie naturalne z dodatkiem innych pokarmów najlepiej kontynuować aż do ukończenia przez maluszka 2 lat. Jednak nawet krótsze karmienie lub karmienie mieszane może przynieść dziecku mnóstwo korzyści. Nie warto więc z niego rezygnować. 

Jak ułatwić sobie karmienie piersią?

Choć karmienie piersią może być wspaniałym doświadczeniem, nie zawsze jest łatwe. Aby przebiegało efektywnie, warto zasięgnąć porady położnej i specjalisty ds. laktacji. Karmienie piersią znacznie ułatwi również zakup odpowiednich ubrań. Warto zaopatrzyć się w koszulę i biustonosz do karmienia. Dzięki specjalnej budowie umożliwiają one komfortowe i dyskretne przystawienie maluszka do piersi w każdych warunkach. Dodatkowo warto zakupić wkładki laktacyjne, które uchronią odzież przed zabrudzeniem wypływającym pokarmem. Przydatny może okazać się także laktator, który pozwoli na odciągnięcie pokarmu w razie potrzeby. 

Dołącz do naszego newslettera i otrzymuj informację o naszych nowościach.

Bonus na start: Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj 5% na zamówienie w naszym sklepie.

Aktywując newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych. Możesz cofnąć zgodę na subskrybcję w każdym czasie. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody. Administrator przetwarza dane zgodnie z Polityką Prywatności. Masz prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top