Dbanie o czystość zębów Maluszka. O tym nie możesz zapomnieć! | Blog Bobaskowo

Dbanie o czystość zębów Maluszka. O tym nie możesz zapomnieć!

Wskazówki dotyczące szczotkowania zębów mlecznych:

Noworodki: Po karmieniu delikatnie wyczyść dziąsła dziecka miękką, wilgotną szmatką lub miękką, gumową bądź silikonową szczoteczką nakładaną na palec. Na tym etapie używaj wody zamiast pasty do zębów.

Wiek 4–6 miesięcy: Po pojawieniu się pierwszych ząbków zacznij stosować szczoteczkę z miękkim włosiem. Zwilż szczoteczkę wodą i nałóż bardzo niewielką ilość pasty zawierającej co najmniej 1000 ppm fluoru. Wykonuj szczoteczką koliste ruchy, tak jak podczas szczotkowania swoich własnych zębów. Sprawdzaj czy dziecko nie połyka pasty.Twoje  maleństwo najprawdopodobniej nie będzie w stanie wypluć pasty. Zetrzyj po prostu jej nadmiar. Dzięki temu fluor pozostanie w jamie ustnej i będzie chronić ząbki Twojego maluszka.

Wiek 6–24 miesiące: Kontynuuj stosowanie zwilżonej wodą szczoteczki z miękkim włosiem. Szczotkuj wszystkie powierzchnie przez maksymalnie 2 minuty, dwa razy dziennie: wieczorem i jeszcze raz w ciągu dnia.

Więc, kiedy rozpocząć czyszczenie jamy ustnej?

O higienę jamy ustnej dziecka powinnaś zacząć dbać już w okresie noworodkowym, czyli od 1 miesiąca życia. 

Co daje mycie dziąseł w tak wczesnym czasie?

Oczyszczanie buzi uchroni malucha przed „pleśniawkami” (czyli grzybicą jamy ustnej), a ząbki mleczne przed próchnicą.

Jak i czym czyścić jamę ustną?

Buzię malucha, jeszcze bez ząbków, można oczyścić z resztek pokarmu czystym lub jałowym kawałkiem gazy albo tetry nawiniętej na wskazujący palec i zwilżonej przegotowaną wodą. Jest to domowy, ale bezpieczny sposób, używany przez kobiety od pokoleń. Czynność tę powinnaś wykonywać regularnie przed położeniem malucha do wieczornego snu, gdyż takim zabiegiem przyczynisz się do zdrowego uśmiechu swojego malca w przyszłości.

Masuj delikatnie dziąsła dziecka, pamiętając o usunięciu resztek pokarmowych zarówno z dziąseł, jak i z języka. Taką samą czynność należy wykonywać po wyrżnięciu się pierwszych ząbków mlecznych.

Możesz również użyć szczoteczki przeznaczonej do mycia jamy ustnej jak i do masażu dziąseł ( przeznaczonych dla większych bobasów), która jest dostępną w naszym sklepie. Delikatna silikonowa szczoteczka do zębów z ogranicznikiem chroniącym przed zbyt głębokim włożeniem do buzi. Przeznaczona jest do codziennej higieny jamy ustnej,  przydatna również podczas masażu dziąseł, dla dzieci które nie posiadają jeszcze swoich ząbków. Dzięki wesołemu designowi mycie zębów stanie się zabawą. Idealne do nauki samodzielnego mycia zębów.

WŁAŚCIWOŚCI SZCZOTECZKI: 

 • Delikatnie usuwają resztki pokarmu z dziąseł i zębów dziecka
 • Bezpieczny ogranicznik
 • Przyssawka pozwalająca na higieniczne odłożenie szczoteczki i przyssanie do umywalki
 • Dostosowane również do masażu dziąseł
 • Pomocne w okresie ząbkowania
 • Idealne do nauki samodzielnego mycia zębów
 • Wykonane z trwałych i bezpiecznych materiałów
 • Nie zawierają Bisfenolu A
 • Zalecana dla dzieci powyżej 6 miesiąca

Jak skłonic maluszka do współpracy przy myciu ząbków?

 • Noworodki i niemowlęta podczas szczotkowania mogą czuć się dosyć niekomfortowo, dlatego postępuj bardzo delikatnie.
 • Spróbuj zaśpiewać ulubioną piosenkę lub dopingować maluszka, to powinno zaangażować maluszka.
 • Mów do maluszka, uspokajaj go i pokaż mu, że przy nim jesteś.
 • Niektóre niemowlęta stawiają opór bardziej niż inne dzieci. Nie przejmuj się tym, dziecko musi przyzwyczaić się do nowej czynności.
 • Jeśli niemowlę odwraca główkę, spróbuj delikatnie przytrzymać czoło dziecka ręką, aby powstrzymać je przed wierceniem się i umożliwić sobie łatwy dostęp do jego ust.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top