Czy maluch powinien przebywać ze zwierzętami? | Blog Bobaskowo

Czy maluch powinien przebywać ze zwierzętami?

ZALETY PRZEBYWANIA ZE ZWIERZĘTAMI:

  • Dziecko przebywające od najmłodszych lat wśród zwierząt, łatwiej uczy się szacunku, odpowiedzialności za drugą osobę.
  • Niemowlęta, które wychowują się w towarzystwie psa lub kota na ogół szybciej zaczynają raczkować, wstawać i chodzić.
  • Dzieci są spokojniejsze i łatwiej nawiązują kontakty. Kudłaty domownik daje im większą pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa. Żeby jednak tak się stało, trzeba od początku zadbać, by stosunki zwierzaka z dzieckiem układały się dobrze. I tutaj potrzeba pomocy rodzica.
  • Dzieci powinny mieć kontakt z nie groźnymi drobnoustrojami, ponieważ to pobudza ich układ odpornościowy.

Już w latach 60. XX wieku amerykański psychiatra dziecięcy Boris Levinson zauważył, że wychowywanie się ze zwierzętami może wyrobić w dzieciach większą wrażliwość, nauczyć tolerancji, a także odpowiedzialności.

 Dzisiaj praktycznie wszyscy psycholodzy twierdzą, że zwierzęta w korzystny sposób stymulują fizyczną, emocjonalną, społeczną i nawet intelektualną sferę rozwoju dziecka. Działają także antystresowo, pomagają się rozluźnić.

Zachowania niepożądane u zwierząt w stosunku do malca – jak je wytłumaczyć i dlaczego się pojawiają?

Jest to bardzo proste do wytłumaczenia. Nasz pupil przed pojawieniem się maluszka był najważniejszym i to na nim skupiała się największa uwaga. Może zachowywać się tak, jak nigdy przedtem a to tylko i wyłącznie dlatego, że próbuje zwrócić naszą uwagę 🙂  Niektóre “podejrzane” zachowania zwierzęcia wcale nie świadczą o jego złych zamiarach, lecz o naturalnym instynkcie. Gdy je zrozumiesz, łatwiej wam będzie zadbać o bezpieczeństwo dziecka.

Jeśli kociak z uporem wciska się do dziecięcego łóżeczka lub wózka, to nie znaczy, że ma wobec naszego maluszka złe zamiary. Po prostu, w taki sposób się o niego troszczy i chce go ogrzać swoim ciałem. Niestety, dla małego niemowlęcia ta troska mogłaby się źle skończyć( mógłby zostać np. podrapany), dlatego trzeba zachować czujność i pilnować, by kot nie wskakiwał do naszego dziecka.

Jak przyzwyczaić futrzastego przyjaciela do niemowlaka?

  • Aby oswoić kota bądź psa z naszym maluszkiem, warto dać mu do powąchania jakieś ubranko, aby zwierzę mogło przyzwyczaić się do nowego zapachu. Pod naszym nadzorem, może również na swój sposób obwąchać dziecko.

Higiena i zachowanie czystości

  • Miski z wodą i pokarmem oraz kuwety czy legowiska trzeba postawić z dala od miejsc, gdzie może dostać się nasze maleństwo. Regularnie wyczesujmy sierść zwierzaka i myjmy mu łapy po spacerze. Po każdej zabawie ze zwierzęciem pamiętajmy o dokładnym umyciu rąk sobie i dziecku. Regularnie odwiedzajmy także weterynarza i odrobaczajmy nasze zwierzątko.
  • Pediatrzy także nie widzą problemu, by trzymać zwierzęta w domu, co więcej, odradzają rodzicom utrzymywanie w mieszkaniu atmosfery sterylności.
  • Pamiętajmy, że czysty, wykapany czworonóg nie jest zagrożeniem dla naszego dziecka.

Badanie dziecka

  • Pamiętajmy o zbadaniu, dziecka pod kątem alergii na sierść kota lub psa. Jeśli alergik ma kontakt ze zwierzęciem, który odpowiednio dawkujemy i stopniowo zwiększamy, może to zadziałać jak odczulanie. Oczywiście wszystko zależy od stopnia nasilenia alergii, dlatego też ostateczną decyzję powinien podjąć alergolog razem z rodzicami..

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top