Bolesne ząbkowanie u Maluszka. Co zrobić, aby przespał całą noc? | Blog Bobaskowo

Bolesne ząbkowanie u Maluszka. Co zrobić, aby przespał całą noc?

Kiedy spodziewać się ząbkowania?

Ząbkowanie zaczyna się w różnym czasie, przeważnie między 4-5 miesiącem życia dziecka. Często bywa i tak, że ząbki wyrzynają się dopiero pod koniec 12 miesiąca. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i być przygotowanym na bardzo wiele nieprzespanych nocy.

Klasycznymi objawami ząbkowania są:

  • Podwyższona temperatura ciała

 Nie powinna przekroczyć 38 st. C

  • Intensywne ślinienie

Dziąsła produkują dodatkowe ilości śliny, aby pomóc zębom przebić się na zewnątrz. Dlatego warto przygotować spory zapas śliniaczków! W naszym sklepie, znajdziesz wiele zestawów oraz pojedynczych egzemplarzy śliniaków w wielu kolorach i wzorach 🙂 

  • Wysypka i wypieki

Buzia dziecka w trakcie ząbkowania jest mocno zaczerwieniona i jeszcze bardziej wrażliwa na dotyk oraz kosmetyki pielęgnacyjne. Warto kupić naturalne kosmetyki, które nie podrażniają jeszcze bardziej buzi naszego maluszka.

  • Obrzęk i ból dziąseł

Jeśli uda Ci się zajrzeć do buzi maluszka, na pewno zauważysz oznaki bolących dziąseł. Mogą również pojawić się małe pęcherze wypełnione płynem lub małe ranki, które dziecko rozdrapuje.Dobrą propozycją może być dentystyczny gryzak masujący ze szczoteczką, który powinien złagodzić podrażnienia. Znajdziesz go w naszym sklepie 🙂

  • Ból uszu

 Jeśli Twój maluszek ciągle łapie się za uszka, może cierpieć na ból uszu związany z intensywnymi ruchami szczęki.

  • Kaszel

Pojawia się ze względu na nadmierne ilości śliny i pojawiającego się śluzu, który spływa po gardełku dziecka.

Co na bolesne ząbkowanie?

Jest wiele sposobów, którymi można pomóc maluszkowi w trakcie tego trudnego okresu. Do wyboru masz tradycyjne metody jak i te nowocześniejsze – śmiało możesz wypróbować każdy z nich. Ważne, abyś znalazła idealny patent, który ułatwi okres ząbkowaniu maluszkowi i Tobie. Oto kilka znanych i używanych przez mamy metod, które śmiało możesz wykorzystać.

  • Masaż dziąseł

 Robimy to, delikatnie uciskając dziąsła dziecka palcem, którym przed chwilą dotknęliśmy kostki lodu – zimno ma bowiem właściwości kojące ból. 

  • Gryzaki i inne

Twojemu dziecku ulgę zdecydowanie przyniesie schłodzony w lodówce gryzak, smoczek , łyżeczka.  W naszym sklepie czeka na Ciebie wiele propozycji gryzaków – na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla swojego dziecka. Warto również użyć skórki z chleba, upewniając się wcześniej, że jest ona odpowiedniej grubości, aby dziecko mogło złapać ją w dłoń i będzie bezpiecznie podgryzać. Starszym dzieciom, ulgę przyniesie gryzienie chłodnych owoców albo warzyw (np. ogórka).

  • Ściereczka tetrowa

Sposób, który używany jest od pokoleń. Ściereczkę tetrową nasącz w naparze z rumianku, następnie mrozimy tetrę.. Ma on właściwości przeciwzapalne, także powinien przynieść ulgę. Po wyjęciu tetry, odczekaj chwilę i upewnij się, że pieluszka nie jest za twarda dla Twojego maluszka. W naszym sklepie znajdziesz wiele pieluszek w różnych kolorach i wzorach, które swoimi radosnymi grafikami, mogą poprawić nastrój w tym trudnym czasie 🙂

  • Żel przeciwbólowy

Jeśli domowe sposoby nie dadzą rady, zostaje Ci użycie żelu przeciwbólowego, lub preparatu który można podawać maluchom.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top