Okres laktacji jest niezwykle istotny zarówno dla świeżo upieczonej Mamy jak i niemowlęcia. Warto zadbać o swoje piersi jeszcze przed porodem. Przecież każda z Nas marzy o kształtnym i jędrnym biuście. Zatem tworząc listę najpotrzebniejszych rzeczy, w wyprawce dla Mamy nie możemy zapomnieć o odpowiednim biustonoszu do karmienia. Jaki biustonosz do karmienia wybrać? Jak dobrać odpowiedni rozmiar? Fiszbiny, czy może jednak nie? Ile sztuk będę potrzebować i kiedy wybrać się na zakupy? Oto najczęstsze pytania jakie są kierowane przez przyszłe Mamusie. Postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Was pytania 🙂

Rozpoczynając poszukiwania biustonosza do karmienia warto skorzystać z dostępnych w sieci opinii specjalistów (brafitterek) oraz Mam, które chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami. Czy cena idzie w parze z jakością? Po przeglądnięciu wielu recenzji jednego jesteśmy pewni, nie zawsze wyższa cena jest wyznacznikiem idealnie dopasowanego biustonosza. Zatem czym się kierować podczas zakupu? Warto zwrócić uwagę na rozmiar, materiał, możliwość odpinania miseczki oraz to czy wybrany przez Nas stanik jest stabilny i dobrze utrzymuje piersi.
Podczas poszukiwań istotne jest, aby rozmiar biustonosza był prawidłowy. W tym celu w łatwy sposób możemy sprawdzić swoje wymiary, co ułatwi Nam poznanie swojego obwodu oraz miseczki. Jak to zrobić w domowych warunkach? Jedyne czego potrzebujesz to metr krawiecki. Oczywiście rozpoczynając pomiary musi mieć na względzie, że Nasz obwód zmieni się nieco po porodzie. Taśmę krawiecką należy przeciągnąć dookoła obwodu tuż pod biustem. W zależności od masy jaką przybraliśmy w trakcie ciąży od otrzymanego wyniku odejmujemy 10 cm lub 5 cm – gdy Nasza masa wzrosła nieznacznie. Aby obliczyć rozmiar miseczki należy zmierzyć obwód w biuście (w najpełniejszej jego części). Po otrzymanym wyniku odejmujemy go od obwodu pod biustem. Różnica mówi Nam jaką miseczkę powinniśmy dobrać.
Przedstawia się to następująco:
- miseczka A – różnica 13 cm,
- miseczka B – różnica 15 cm,
- miseczka C – różnica 17 cm,
- miseczka D – różnica 19 cm,
- miseczka E – różnica 21 cm,
- miseczka F – różnica 23 cm,
- miseczka G – różnica 25 cm, itd.
Warto pamiętać o wyborze miseczki o rozmiar większej, tak aby materiał stanika nie podrażniał wrażliwych brodawek. Pozostałe miejsce może zostać wykorzystane na wkładkę laktacyjną.

Jaki materiał sprawdzi się najlepiej?
Sprawdzonym rozwiązaniem są tkaniny mniej rozciągliwe. Nie poleca się zatem zakupu biustonosza z czystej bawełny. Istnieje możliwość rozciągnięcia po wielokrotnym użytku i praniu chemicznym. Dodatek włókien syntetycznych powoduje mniejszą rozciągliwość – jest gwarantem dłuższego użytkowania.
Kiedy zdecydować się na poszukiwanie biustonosza do karmienia i w ile sztuk najlepiej się zaopatrzyć?
Nie ma określonej daty, która jest odpowiednia na rozpoczęcie poszukiwania biustonosza. Oczywiście “buszowanie” w sieci i rozpoznanie rynku możemy zacząć dużo wcześniej 🙂 Zazwyczaj Panie decydują się na zakup na przełomie około 8-9 miesiąca. Mamy pewność, że Nasze wymiary po porodzie nie będą aż tak znacząco odbiegać jak te, np. z 6 czy 5 miesiąca. I pojawia się kolejne pytanie. Ile sztuk zakupić? Dobrze jest mieć około 2 sztuki przed porodem i 2 sztuki po porodzie. Ze względów higienicznych musimy pamiętać o częstej wymianie biustonosza. Zanieczyszczony biustonosz może być siedliskiem bakterii oraz powodować wiele infekcji. Warto zadbać o to dla zdrowia dziecka jak i swojego.
Często kobiety zastanawiają się czy wybrać stanik z fiszbinami czy bez. Wszystko zależy od własnych preferencji i wielkości biustu. Do niedawna uważano, że biustonosze z fiszbinami nie są dobrym rozwiązaniem i raczej powinno się z nich zrezygnować. Twierdzono, że przez ucisk jaki powodują fiszbiny może dochodzić do zatkania kanalików mlekowych przez co tworzą się zastoje. Producenci bielizny wyszli Mamom naprzeciw i troszkę “podrasowali” poprzednie biustonosze. Metalowe druciki zostały zastąpione elastycznymi fiszbinami. Trzeba jednak przyznać, że kobiety z większym biustem miały nie lada zagwostkę jak dobrać odpowiedni stanik. Przecież nawet świetnie dobrany, ale nieusztywniany biustonosz nie jest w stanie utrzymać cały dzień biustu w odpowiedniej pozycji. Biustonosz nieusztywniany sprawdzi się idealnie dla Mam o mniejszym bądź średnim biuście 🙂
Czy biustonosze do karmienia posiadają jakieś specjalne udogodnienia, które zachęcają do zakupu?
Na pewno nie można przejść obojętnie obok informacji o odpinanych miseczkach. Jest to jedna z lepszych rzeczy jaka została wymyślona dla kobiet w okresie laktacji. Możliwość odpinania miseczki pozwala na szybkie i nieinwazyjne wyeksponowanie piersi w każdym miejscu. Nie musimy już chować się po kątach, żeby odpiąć cały stanik. Omija Nas już kłopotliwa sytuacja z szukaniem zapięcia, żeby w szybki sposób piersi wróciły na swoje miejsce. Zapięcie biustonosza do karmienia znajduje się z przodu, dzięki czemu cały czas mamy je w zasięgu ręki. Część staników posiada zapięcie tak zwane Quick-Click – pozwala na szybkie odpięcie i zapięcie miseczki.
Przy wyborze stanika warto zwrócić uwagę na grubość ramiączek. Grubsze, świetnie się sprawdzą przy podtrzymywaniu biustu 🙂 Dużą zaletą są biustonosze z większym zakresem regulacji zapięcia. Dzięki temu stanik posłuży Nam na dłużej zważając na wahający się obwód podczas laktacji. Dodatkowo, trafionym wyborem okazują się biustonosze do karmienia z pełniejszymi miseczkami. Mamy pewność, że biust nie będzie “wypływać” z miski, a jego prezentacja będzie miła dla oka. Ostatnim aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę to obszycie stanika. Im mniej fascynatorów, tym wygodniejszy będzie w użytkowaniu.

Czy warto zaopatrzyć się w biustonosz na noc?
Nie ma takiej konieczności natomiast jest on przydatny u Pań, które mają wzmożoną laktację. Pamiętajmy, że nawet w nocy powinnyśmy czuć się komfortowo. Biustonosz na noc powinien być miękki, wygodny, elastyczny i nie powinien posiadać fiszbin. Miseczka powinna pomieścić wkładki laktacyjne, które zapobiegają przelaniu i przemoknięciu biustonosza.
W Naszej ofercie znajdziecie zarówno biustonosze usztywniane z funkcją Quick-Click, z fiszbinami oraz nieusztywniane bawełniane, które świetnie nadają się tuż przed i po porodzie. Okazują się być niezastąpione również w nocy 🙂
- Biustonosze usztywniane (droższe) – Lupoline,
- Biustonosze z fiszbinami (tanie) – w kolorystyce: biel, czerń, beż; rozmiary: od 75B do 100F,
- Biustonosze miękkie:
- Italian Fashion Lux w kolorze czarnym, białym i pudrowym (S, M. L, XL) – średnia cena,
- Italian Fashion Margo w kolorze czarnym, białym i pudrowym (S, M, L, XL) – średnia cena,
- Elastyczny w kolorze (S/M, L/XL, XXL/XXXL) – tanie,
- Bawełniany 004 w kolorze białym, czarnym, pudrowym (od 75B do 105D) – tanie,
- Miękki bawełniany w kolorze białym, czarnym, pudrowym (od 75B do 90D) – tanie,
Mamy nadzieję, że chociaż w części pomogliśmy rozwiać Wasze wątpliwości 🙂
<< Przeczytaj także >>