7 rzeczy, które musisz wiedzieć o podkładach higienicznych | Blog Bobaskowo

7 rzeczy, które musisz wiedzieć o podkładach higienicznych

Wyróżnia się podkłady poporodowe oraz cienkie podkłady higieniczne o większym rozmiarze.

Można wyróżnić chłonne podkłady poporodowe dla kobiet w okresie połogu oraz po zabiegach ginekologicznych, a także higieniczne podkłady, które chronią powierzchnię przed zabrudzeniem, stosowane również podczas przewijania maluszka. Higieniczne podkłady mają kształt kwadratu lub prostokąta i są dostępne w wielu różnych rozmiarach.

Jak działają podkłady?

Podkłady poporodowe są wykonane z miękkiej włókniny i zawierają specjalny wkład pochłaniający wilgoć i neutralizujący zapachy. Warstwa wierzchnia jest wykonana z jedwabistej powłoki, która nie rozwarstwia się i nie przykleja do skóry. Na spodzie znajduje się nieprzemakająca warstwa z dodatkowym samoprzylepnym paskiem, który utrzymuje podkłady na miejscu. Wkład pochłaniający wilgoć zamienia płyn w żel, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko przemoknięcia. 

Podkłady higieniczne do przewijania i ochrony powierzchni są wykonywane z wielu warstw. Na górze znajduje się miękka włóknina, pod nią kilka warstw bibuły, a na spodzie nieprzemakająca folia. 

Podkłady poporodowe są dostępne także w wersji na noc.

Podkłady poporodowe są produkowane także w specjalnej wersji na noc (np. marki Canpol). Są one dużo chłonniejsze od klasycznych podkładów poporodowych i są szczególnie polecane podczas pierwszych tygodni połogu, gdy krwawienie jest najobfitsze. Zwykłe podpaski nie są zalecane, ze względu niskiej chłonności, braku przewiewności i ryzyka powstawania stanów zapalnych. Zabronione jest także używanie tamponów higienicznych. Podkłady poporodowe będą również przydatne po różnych zabiegach ginekologicznych, kiedy higiena krocza jest szczególnie ważna.

Jakie podkłady spakować do torby do porodu? 

Aby ułatwić sobie wybór podkładów, należy najpierw sprawdzić, czy szpital w którym przyszła mama zamierza rodzić, zapewnia kobiecie jakiekolwiek artykuły higieniczne. Niestety czasami są tam stosowane bardzo grube, niekomfortowe podkłady bez taśmy samoprzylepnej lub szpital domaga się własnych artykułów pierwszej potrzeby. W takiej sytuacji należy zabrać ze sobą przynajmniej 2 paczki podkładów superchłonnych na noc i 1 paczkę zwykłych podkładów. Dodatkowo warto spakować jedną paczkę podkładów higienicznych do ochrony łóżka po porodzie i do przewijania maluszka.

Podkłady poporodowe idą w parze z majtkami siateczkowymi.

Podkłady poporodowe wkłada się do specjalnych majtek siateczkowych wielorazowych bądź jednorazowych, które utrzymują podkład na miejscu, zapewniają dobrą przewiewność i szybkie gojenie się rany. Są one bardzo elastyczne, nie uciskają ciała mamy, można je kupić w różnych rozmiarach według potrzeby. Jednorazowe przydadzą się w pierwszych dniach po porodzie, gdy się zabrudzą wystarczy wyrzucić je do kosza. Wielorazowe można natomiast bez problemu wyprać w szpitalu w szarym mydle, bądź w domu w pralce.

Podkłady higieniczne przydadzą się w wielu codziennych sytuacjach.

Kwadratowe bądź prostokątne podkłady higieniczne sprawdzą się na co dzień w wielu sytuacjach. Mogą być pomocne podczas wietrzenia krocza po porodzie, gdy rany muszą mieć odpowiedni dostęp powietrza, aby dobrze i szybko się goić. Przydadzą się także w późniejszym czasie, gdy trzeba będzie przebrać maluszka np. w podróży czy u gości, podkłady takie zabezpieczą skórę dziecka przed zimnym podłożem. Mogą być przydatne również gdy opiekujemy się starszymi osobami z problemami urologicznymi. 

Podkłady dla mam ceniących naturalny skład.

Jeśli przyszła mama ceni sobie naturalny skład produktów i dba o ekologię, może sięgnąć po podkłady GingerOrganic, które są wykonane z organicznej bawełny bez dodatku sztucznych tworzyw. Są niezwykle delikatne, nie podrażniają wrażliwych miejsc intymnych i zapewniają ochronę dzięki nieprzemakającej warstwie wykonanej z biofolii, pochodzącej ze skrobii kukurydzianej. Ich cena jest większa od zwykłych podkładów, lecz warto pamiętać, że podkłady GingerOrganic dzięki temu, że są stworzone z naturalnej bawełny, są w 100% biodegradowalne.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top