5 sposobów składania śpioszków dla noworodka | Blog Bobaskowo

5 sposobów składania śpioszków dla noworodka

Większość dorosłych osób nie ma dużych problemów ze składaniem swoich ubrań. Każdy znajduje swój własny, wygodny sposób. Gdy jednak przychodzi czas składania malutkich ubranek swoich dzieci nie jest to już takie proste – mały rozmiar utrudnia schludne złożenie ubranek i organizację szafy malucha. Ubranka niemowlęce są przeważnie wykonane w 100% z bawełny, która jest antyalergiczna, bezpieczna dla najmłodszych dzieci, lecz ma tendencję do gniecenia się. Jak więc składać malutkie śpioszki niemowlęce, aby można je było łatwo znaleźć i po wyjęciu z szafy nie były brzydko pogniecione?

Przygotowanie ubranek do składania

Aby dobrze przygotować ubranka do złożenia, należy je najpierw dokładnie wyprasować, sprawdzając na metkach jaka temperatura żelazka będzie bezpieczna dla danego ubranka. Prasowanie ma też na celu pozbycie się niebezpiecznych drobnoustrojów, które mogą podrażniać i uczulać skórę dziecka. Po wyprasowaniu warto przygotować dużą, czystą i płaską powierzchnię, na której będą składane ubranka. Nie należy jednak robić tego na podłodze, gdyż może znajdować się na niej brud i bakterie. Dobrym miejscem będzie czysty stół bądź twarde łóżko, z rozłożonym kocem lub ręcznikiem. Jakie są więc proste i szybkie sposoby na składanie śpiochów noworodka i niemowlęcia?

  1. Sposób składania śpioszków

Pierwszy, najszybszy i najłatwiejszy sposób na złożenie śpioszków dla noworodka rozpoczynamy od dokładnego rozłożenia śpioszków tyłem na płaskiej powierzchni. Warto wygładzić wszelkie zakładki na materiale, aby uniknąć odgnieceń na ubranku. Następnie należy złożyć nogawki w miejscu od bioderek w górę i tak złożone ubranko odwrócić, aby leżało przodem do nas. W przypadku dłuższych śpioszków nogawki można złożyć dwukrotnie. Tak złożone śpioszki nie zajmują dużo miejsca, gdyż mogą leżeć jedne na drugich.

  1. Sposób składania śpioszków

Drugi sposób również rozpoczynamy od rozłożenia ubranka na płaskiej powierzchni tyłem i wygładzenia śpioszków. Następnie dokładamy jedną nogawkę do drugiej i rolujemy ubranko, albo składamy dwukrotnie w kosteczkę tak, aby przód ubranka był przed nami. Ten sposób sprawdzi się szczególnie gdy trzymamy ubranka w szufladach lub specjalnych organizerach.

  1. Sposób składania śpioszków

Do trzeciego sposobu składania śpioszków będziemy potrzebować akcesorium w postaci np. małego zeszytu A5. Rozkładamy ubranko tyłem, wygładzamy je ręką, a następnie układamy zeszyt tak, aby jego góra była na równi z górą ubranka – w tym przypadku z ramiączkami śpiochów. Kolejnym krokiem będzie złożenie boków ubranka, tak aby nałożyły się na zeszyt i nogawek śpiochów do góry – również na zeszyt (ewentualnie składamy nogawki na pół i dopiero do góry na zeszyt w przypadku większych rozmiarów ubranek niemowlęcych). Teraz należy delikatnie wysunąć zeszyt z ubranka, uważając aby zachować jego złożoną formę. Ostatnim krokiem będzie złożenie ubranka na pół i odwrócenie go przodem do nas. 

  1. Sposób składania śpioszków – Metoda KonMari

W czwartym sposobie składania śpiochów wykorzystamy metodę japońskiej pisarki Marii Kondo, która polega na składaniu ubrania w małe prostokąty, które można ułożyć pionowo obok siebie. Ten sposób jest szczególnie polecany, gdy trzymamy ubranka niemowlęce w szufladach. Jak więc składać śpiochy tym sposobem? Pierwszym krokiem będzie ułożenie ubranka na płaskiej powierzchni przodem do nas i wygładzenie materiału. Następnie należy złożyć dwie strony ubranka (boki) do siebie, tak aby utworzyły prostokąt. Kolejnym krokiem jest złożenie powstałego prostokąta mniej więcej na pół (tak, aby jedna część była nieco dłuższa). Ostatnim krokiem jest złożenie ubranka na pół (bądź na trzy części w przypadku dłuższego ubranka). Tak złożone śpiochy należy umieścić pionowo w szufladzie. Dzięki tej metodzie ubranka są ładnie uporządkowane, mniej się gniotą i łatwiej jest znaleźć konkretną rzecz.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top