Smoczki dla dzieci - wszystko co powinieneś o nich wiedzieć! 5 faktów o smoczkach! | Blog Bobaskowo

Smoczki dla dzieci – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć! 5 faktów o smoczkach!

Smoczek to jeden z najważniejszych atrybutów niemowlaków. Ten niepozorny gadżet potrafi czynić prawdziwe cuda – uspokaja, ułatwia zasypianie, pomaga zaspokoić silną potrzebę ssania. Uwielbiany przez dzieci – bywa przedmiotem gorących sporów wśród rodziców. Sprawdź, czy wiesz o nim wszystko. Przedstawiamy 5 mało znanych faktów o smoczkach, które warto poznać.

1. Stosowanie smoczka zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Smoczek przez wiele mam uznawany jest za prawdziwe remedium na problemy z usypianiem maluszka. Nie wszyscy jednak wiedzą, że stosowanie smoczka w czasie usypiania może ograniczyć ryzyko wystąpienia u dziecka nagłej śmierci łóżeczkowej. Taka praktyka jest zalecana m.in. przez Amerykańską Akademię Pediatrów. Smoczek w celach ochronnych należy podawać dziecku przed snem aż do ukończenia przez nie 1. roku życia. Co istotne, nie ma potrzeby ponownego wkładania smoczka, jeśli maluszek uśnie, a smoczek wypadnie. 

Nie do końca wiadomo, jaki mechanizm odpowiada za profilaktyczne działanie smoczka w odniesieniu do SIDS. Podejrzewa się, że jego ssanie stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, przez co ogranicza ryzyko zatrzymania oddychania u maluszka.

2. Ssanie smoczka łagodzi ból u niemowląt.

Ssanie smoczka to jedna z metod niefarmakologicznego łagodzenia bólu u dzieci poddawanych bolesnym procedurom medycznym (np. szczepieniu, pobieraniu krwi). Aby ograniczyć ból u maluszka, poleca się podanie mu smoczka 3 minuty przed rozpoczęciem bolesnego zabiegu. Smoczek stymuluje proces ssania nieodżywczego, które ma działanie przeciwbólowe. U maluszków, które w trakcie bolesnych procedur mają do dyspozycji smoczek, obserwuje się mniej zachowań świadczących o bólu, takich jak: zaciskanie piąstek, grymasy na twarzy, płacz.

3. Smoczek wspomaga terapię i profilaktykę refleksu żołądkowo-przełykowego u niemowląt.

Refluks żołądkowo-przełykowy to częsta przypadłość niemowląt. W jego wyniku kwaśna treść żołądkowa, zamiast wędrować do dwunastnicy, powraca do przełyku. Refluks może powodować u dziecka zgagę, wymioty czy problemy ze snem. W profilaktyce choroby niezwykle przydatny bywa smoczek. Jego ssanie po karmieniu ogranicza cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Co więcej, ssanie smoczka pobudza wydzielanie śliny, która neutralizuje kwaśny odczyn treści żołądkowej. 

4. Smoczek powinien być zawsze dobierany w sposób indywidualny.

Kauczukowy, silikonowy, anatomiczny, okrągły, dynamiczny, ortodontyczny – oferta smoczków dla niemowlaków nie bez powodu jest tak szeroka. Tylko odpowiednio dobrany smoczek jest bowiem bezpieczny dla maluszka. Wybór właściwego rodzaju akcesorium może ograniczyć niektóre problemy występujące u maluszka. 

Smoczek można dobrać pod względem materiału, kształtu, wielkości, wieku niemowlaka czy spełnianych funkcji. Smoczek zawsze musi być dostosowany indywidualnie do potrzeb dziecka. Aby znaleźć ten właściwy, należy ocenić budowę jamy ustnej, napięcie mięśniowe czy ewentualne problemy maluszka (np. kłopoty z prawidłowym ssaniem, trudności z zasypianiem, kolki, ząbkowanie). Bardzo istotne jest dostosowanie rozmiaru smoczka do wielkości jamy ustnej maluszka – zbyt duży może wywoływać odruch wymiotny, natomiast za mały – przyczynić się do wad zgryzu. Warto pamiętać, że smoczek ma służyć dziecku ­– zawsze należy więc dostosować go do preferencji maluszka. W tym celu można wypróbować kilka akcesoriów i sprawdzić, które najbardziej odpowiada niemowlakowi. Nawet najlepszy smoczek nie spełni swojej funkcji, jeśli dziecko nie będzie go akceptować. 

5. Smoczek wspomaga rozwój wcześniaków i dzieci chorych.

Korzystanie ze smoczka jest szczególnie istotne dla wcześniaków oraz dzieci obciążonych różnymi chorobami. Maluszki, które przyszły na świat przed planowanym terminem lub urodziły się z poważnymi wadami, często nie potrafią jeszcze ssać prawidłowo. Podawanie im smoczka stymuluje odruch ssania i stanowi swoisty trening przygotowujący do pobierania pokarmu bezpośrednio z piersi mamy. Ssanie smoczka daje też maluszkom poczucie bezpieczeństwa, wpływa korzystnie na rozwój neurologiczny i motorykę jamy ustnej. Niejednokrotnie pozwala skrócić pobyt noworodka w szpitalu. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top