Pielęgnacja niemowlaka – obalamy popularne mity! | Blog Bobaskowo

Pielęgnacja niemowlaka obalamy popularne mity!

Właściwa pielęgnacja niemowlaka to klucz do jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Świeżo upieczeni rodzice często mają jednak wątpliwości, jakich zabiegów wymaga maluszek i jak je właściwie przeprowadzić. W podjęciu decyzji nie pomagają sprzeczne rady znajomych i członków rodziny. Obalamy 3 najpopularniejsze mity na temat pielęgnacji niemowlaka w ciągu 3 minut. 

MIT 1 – Dziecko należy kąpać codziennie.

To chyba najczęściej powtarzany mit na temat pielęgnacji dziecka. Jeszcze do niedawna codzienna kąpiel uchodziła za prawdziwą podstawę higieny. Młodzi rodzice, chcąc utrzymać ciało maluszka w pełnej czystości, nie mogli wyobrazić sobie zakończenia dnia bez kąpieli. Tymczasem codzienna kąpiel w wielu przypadkach nie jest wcale niezbędna. Większość niemowlaków może być z powodzeniem kąpana 2-3 razy w tygodniu. Maluszki, które spędzają czas głównie w swoim łóżeczku, nie są narażone na podobne zanieczyszczenia, jak ludzie dorośli. Częste kąpiele nie zawsze sprzyjają też ich zdrowiu – powodują bowiem usunięcie warstwy ochronnej ze skóry i zaburzenie naturalnego mikrobiomu. Mogą ponadto powodować nadmierne wysuszenie skóry i zaostrzenie objawów alergii. 

Jak więc zapewnić należytą higienę niemowlakowi? Każdego dnia należy oczyścić okolice jego pupy, fałdki skórne i twarz. Do przemywania pupy niemowlaka przy zmianie pieluszki nie musimy wcale używać przegotowanej wody. Wystarczy użyć chusteczek nawilżanych czy ręcznika zanurzonego w ciepłej wodzie. Przegotowaną wodę stosuje się jedynie do przemywania twarzy i podrażnionej, odparzonej skóry maluszka. 

Częstotliwość kąpieli zawsze warto dostosować do potrzeb dziecka, pory roku, warunków panujących w otoczeniu. Codzienne kąpiele są zwykle konieczne w upalne dni oraz wtedy, gdy dziecko uczy się raczkować, chodzić, jeść samodzielnie. 

MIT 2 – Codziennie trzeba nawilżać ciało niemowlaka za pomocą oliwki lub balsamu.

Stosowanie preparatów natłuszczających codziennie czy po każdej kąpieli nie jest wskazane w przypadku wszystkich niemowlaków. Sposób pielęgnacji uzależniony jest bowiem od rodzaju skóry maluszka. U dziecka, które ma suchą skórę, codzienne nawilżanie bywa konieczne. Jeśli jednak skóra maluszka jest tłusta, z zabiegu tego można zrezygnować. Codziennie nawilżać należy wyłącznie okolicę pieluszkową. Kluczem do zapewnienia prawidłowego natłuszczenia skóry dziecka jest stosowanie emolientów do kąpieli. 

Warto pamiętać, że w okresie noworodkowym i wczesnoniemowlęcym u maluszków występuje fizjologiczna nadczynność gruczołów łojowych i dodatkowe natłuszczanie skóry powoduje nasilenie objawów łojotokowego zapalenia skóry. To właśnie intensywna praca gruczołów łojowych, a nie jak się powszechnie uważa zaniedbanie pielęgnacji dziecka, powoduje powstawanie ciemieniuchy. By pozbyć się ciemieniuchy, warto regularnie wyczesywać skórę dziecka szczotką z miękkim włosiem. 

Po czym poznać, że skóra dziecka jest niedostatecznie nawilżona? Jeśli jest szorstka, zaczerwieniona, łuszczy się, warto zastosować kosmetyki nawilżające. Częstsze nawilżanie skóry dziecka jest zazwyczaj konieczne zimą – gdy ogrzewanie wysusza powietrze, a ciało maluszka okryte jest kilkoma warstwami ubrań.

MIT 3 – Niemowlakowi nie można obcinać paznokci.

Paznokcie niemowląt, podobnie jak dorosłych, wymagają regularnego skracania. U maluszków są one bardzo ostre, dlatego jeśli nie są skracane, dzieci mogą się zadrapać. W pierwszych dniach po narodzinach noworodka możemy uchronić przed zadrapaniami, zakładając mu rękawiczki niedrapki. Po raz pierwszy można skrócić paznokcie noworodka po upływie 2 tygodni od powrotu do domu z porodówki. Wtedy są one zwykle na tyle sztywne, że ich skrócenie nie sprawia problemu. W żadnym wypadku nie należy próbować obgryzać paznokci dziecka – może to doprowadzać do poważnych zranień, infekcji i uszkodzenia płytki. 

Do obcinania paznokci dziecka trzeba używać specjalnych nożyczek, o zaokrąglonych końcach lub miniaturowego obcinacza. Paznokcie u rąk powinniśmy skracać dziecku co tydzień, nadając im lekko zaokrąglony kształt. Te u nóg wystarczy obciąć raz w miesiącu, nadając im prosty kształt. Z reguły najłatwiej przeprowadzić zabieg, gdy niemowlak śpi lub odpoczywa po karmieniu. Obcinanie paznokci u dziecka warto zaplanować tuż po kąpieli – płytka paznokcia staje się wtedy miększa. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top