Prawidłowa pielęgnacja noworodka - 10 sprawdzonych sposobów | Blog Bobaskowo

Prawidłowa pielęgnacja noworodka – 10 sprawdzonych sposobów

Jak powszechnie wiadomo skóra niemowląt jest niezwykle delikatna i wymaga specjalnej pielęgnacji. Dzięki odpowiedniemu doborowi kosmetyków oraz systematycznych czynnościach higienicznych, możemy uniknąć wielu problemów skórnych. Warto zaczerpnąć wiedzy z różnych źródeł, jak prawidłowo dbać o wrażliwą skórę noworodków. 

Niestety wiadomości, które przekazały Nam mamy, babcie czy też starsze siostry mogą okazać się nieaktualne. Specjaliści wciąż prowadzą liczne badania dot. pielęgnacji skóry dziecka, w celu zmniejszenia ryzyka występowania alergii, chorób skórnych, czy też drobnych podrażnień. Często informację, które uzyskaliśmy stają się nieaktualne, dlatego należy pamiętać, aby na bieżąco odświeżać Naszą wiedzę na temat skóry Naszych pociech ?

Częstotliwość kąpieli

Według najnowszych informacji podanych przez specjalistów wynika, iż najlepsze dla skóry dziecka jest odroczenie kąpieli zaraz po powrocie do domu. Dajmy mu kilka dni, aby niezbędne właściwości, które znajdują się w mazi płodowej mogły się wchłonąć. Po tym czasie zaleca się kąpiel dziecka nie częściej niż co 2, 3 dni. 

Dobór odpowiednich kosmetyków

Najważniejsze, by wybierane przez Nas kosmetyki były w pełni bezpieczne, pozbawione sztucznych barwników oraz całkowicie naturalne. 

Pamiętajmy, że oprócz produktów do kąpieli tj. specjalne mydełka, szampony do włosków, płyny do mycia ciała, bardzo ważne są kosmetyki po kąpieli. 

Oliwka idealnie nawilży skórę oraz okazuje się niezastąpiona w walce z ciemieniuchą (zalecana do 1 miesiąca życia).

Krem na odparzenia dawniej stosowany był praktycznie po każdej zmianie pieluszki. W tej chwili już się od tego odchodzi. Nowa technologia oraz formuła pampersów spowodowała, że są one przewiewne i potrafią bardzo dobrze wchłaniać mocz oraz kał, chroniąc tym samym skórę przed odparzeniami. Zaleca się stosowanie go w przypadku wystąpienia odparzenia. 

Polecane akcesoria do kąpieli

Nie poleca się dawniej stosowanych gąbek do kąpieli. Warto zastanowić się nad innymi produktami. Wiele z rodziców myje dziecko jedynie dłońmi. Niektórzy jednak decydują się na myjki materiałowe. Bardzo dobrym rozwiązaniem okazać się mogą te bambusowe. Posiadają one specjalne właściwości bakteriobójcze i antyalergiczne. 

Codzienne przemywanie pupy, buzi, pachwin niemowlęcia

Jak wiadomo nie poleca się codziennych kąpieli, jednak pamiętajmy, że są miejsca na ciele dziecka, które wymagają specjalnej, codziennej pielęgnacji. Buźka, pupa, czy też pachwiny należy przemywać codziennie. Możemy do tego używać chusteczek nawilżanych bądź po prostu przegotowaną, letnią wodą. 

Oliwka – jak długo stosować i w jakich przypadkach

Zaleca się stosowanie oliwki do pierwszego miesiąca życia. Posiada niesamowite właściwości natłuszczające, które są niezastąpione w przypadku wysuszonej skóry dziecka. Niestety z biegiem czasu może ona zapychać pory.

W późniejszym okresie idealna do bardzo suchej skóry, masażu oraz pielęgnacji ciemieniuchy. 

Dziąsełka – codzienne odświeżanie

Dbałość o dziąsełka maluszka jest niezwykle istotna. Wskazane jest, aby codziennie przemywać je gazikiem nasączonym, letnią, przegotowaną wodą. 

Kikutek pępowiny – w jaki sposób dbać o pępuszek

Wiele z Nas pamięta czasy jak Nasze mamy oraz ciocie przemywały kikutek pępowiny naszego kuzynostwa, bądź rodzeństwa tak zwanym „fioletem”. Niestety z biegiem czasu okazało się to nietrafionym rozwiązaniem. Według najświeższych informacji pępuszek należy delikatnie przemywać podczas kąpieli zwykłą wodą, osuszyć gazikiem i pozostawić na krótki czas odsłonięty. 

Jak prawidłowo dbać o ciemieniuchę

Na rozwój ciemieniuchy wpływają hormony mamy, które jeszcze nie zostały usunięte z organizmy dziecka. Jak prawidłowo pielęgnować ciemieniuchę? Najważniejsze to pamiętać o codziennym przemywaniu główki. Wielu producentów posiada produkty do zwalczania ciemieniuchy, natomiast sprawdzonym rozwiązaniem u większości Mam jest oliwka. Idealnie nawilży skórę głowy i dzięki niej przyśpieszymy proces zanikania ciemieniuszki. 

Oczywiście zdarza się tak, że mimo Naszych „domowych” sposobów ciemieniucha się nie zmniejsza. Wtedy polecamy udać się do specjalisty w celu ustalenia przyczyny i kierunku dalszego leczenia. 

Czapeczka w domu – w jakich sytuacjach osłaniać główkę maluszka

Czapeczkę na główkę powinniśmy nakładać jedynie w przypadku, gdy kąpiemy dziecko w cieplejszym pomieszczeniu i przenosimy je do chłodniejszego pokoju. Jest to niezwykle istotne. Przecież nie chcemy spowodować, aby Nasza pociecha się przeziębiła. Dbajmy zatem o prawidłową ochronę ciałka dziecka po codziennych zabiegach pielęgnacyjnych. Nie zaleca się zakładania czapki dziecku podczas codziennego funkcjonowania – nie wskazane jest przegrzewanie.

Paznokietki – kiedy pierwszy raz obciąć oraz polecane produkty do pielęgnacji paznokci

Pielęgnacja paznokci jest również istotną kwestią w utrzymanie higieny i komfortu Naszego maleństwa. Wskazane jest, aby obciąć paznokcie tuż po powrocie do domu. Należy skontrolować czy po wykonanym zabiegu nie pozostały ostre zakończenia, przez które dziecko może się podrapać (co jest bardzo częste u noworodków). Wielu rodziców decyduje się na specjalne rękawiczki, tzw. niedrapki, które mają zmniejszyć ryzyko zadrapań.

Pamiętajmy więc jak istotna jest codzienna dbałość o wyjątkowo delikatną skórę Naszych maluszków. Dzięki systematycznej pielęgnacji możemy uniknąć wielu problemów skórnych, a co za tym idzie: zwiększamy komfort funkcjonowania dziecka oraz Nasz ?

Dołącz do naszego newslettera i otrzymuj informację o naszych nowościach.

Bonus na start: Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj 5% na zamówienie w naszym sklepie.

Aktywując newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji handlowych. Możesz cofnąć zgodę na subskrybcję w każdym czasie. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody. Administrator przetwarza dane zgodnie z Polityką Prywatności. Masz prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top